P
odpora cudzojazyčnej výučby je bezpochyby dôležitá pre rozvoj komunikácie medzi občanmi Európy a je zároveň predpokladom pre využívanie výhod európskeho občianstva. Katedra odborného jazykového vzdelávania prispieva k úsiliu naplniť ciele cudzojazyčnej výučby, aby sa štúdium cudzích jazykov stalo nielen nutnosťou, ale aj potešením. Využíva všetky možnosti na skvalitnenie výučby cudzích jazykov, okrem iného i Program Leonardo da Vinci, ktorý podporuje mobilitu učiteľov cudzích jazykov. V roku 2002 a 2003 sa na katedre realizovali štyri projekty, pričom jeden z nich bol zameraný na tvorbu sylabu a učebnej pomôcky pre študentov a manažérov z oblasti turizmu a rozvoja regiónov, na prípravu učebnej pomôcky pre študentov španielčiny na našej univerzite.
V súčasnosti sa zvyšuje záujem študentov FEM o štúdium španielskeho jazyka predovšetkým v oblasti negociácie a turizmu.
O tom, že voľba študentov študovať španielsky jazyk je opodstatnená, svedčia aj nasledujúce údaje:
Španielčina je kvantitívne štvrtým najrozšírenejším jazykom sveta a hovorí ním približne 400 miliónov ľudí na svete.
Je to jeden z rokovacích jazykov OSN a UNESCO.
Hispánske obyvateľstvo predstavuje 12 percent z celkového počtu obyvateľov USA. Podľa predpovedí bude v roku 2050 jeden zo štyroch Severoameričanov hispánec.
Zatiaľ, čo pred rokmi bola pre Seveorameričanov španielčina "vírusom", v súčasnosti je druhým jazykom severoamerických študentov. O jej dôležitosti hovorí i to, že po prvýkrát v histórii ju použil v prezidentskom prejave George W. Bush.
Na svete študuje španielčinu viac než 40 miliónov ľudí. Svoje vzdelanie si v zahraničí rozširuje až 22,3% amerických vysokoškolákov a Španielsko je ich druhou cieľovou krajinou po Veľkej Británii.
V roku 2001 v Európe študovalo španielčinu viac než 3 milióny študentov základných, stredných a vysokých škôl, ktorých vyučovalo vyše 30 tisíc pedagógov.
V roku 2000 navštívilo Španielsko s cieľom študovať jazyk viac ako 130 tisíc zahraničných študentov, z toho bolo 13 % z USA a 8 % z Japonska. Tzv. "jazyková turistika" údajne ročne vynáša Španielsku 225 miliónov eur.
Argumentov za španielčinu je však omnoho viac. Na otázku: "Do you speak English?" odpovedajú všetci študenti FEM SPU bez zaváhania kladne. Verím, že v blízkej budúcnosti aj na otázku:" ?Habla usted espanol?" čoraz viac našich študentov bez váhania odpovie: "Sí". Veď španielčina stojí za to!
PhDr. JANA VRBOVÁ