NA OFICIÁLNEJ NÁVŠTEVE V POĽSKEJ METROPOLE
Na pozvanie nového rektora Varšavskej poľnohospodárskej univerzity (Szkola Glówna Gospodarstwa Wiejskiego) prof. Tomasza Boreckého navštívil v polovici októbra poľskú metropolu rektor našej univerzity prof. Imrich Okenka. Sprevádzala ho prof. Anna Bandlerová, prorektorka pre zahraničné vzťahy a prof. DUŠAN HÚSKA, prorektor pre rozvoj univerzity, ktorého sme požiadali o informácie z návštevy.
Szkola Glówna Gospodarstwa Wiejskiego, alebo Hlavná škola vidieckeho hospodárenia, ako znie preklad názvu tejto vzdelávacej inštitúcie s takmer dvestoročnou tradíciou, má v súčasnosti 11 fakúlt - poľnohospodársku, veterinárnu, lesnícku, fakultu záhradníctva a krajinnej architektúry, mechanizácie a vied o životnom prostredí, technológie spracovania dreva, vied o živočíchoch, potravinárskych technológií, výživy ľudí, spracovania poľnohospodárskych produktov, poľnohospodárskej ekonomiky. Rektor prof. Borecki nám predstavil organizačnú štruktúru univerzity, zúčastnili sme sa prehliadky jednotlivých zariadení. Vďaka finančným zdrojom, ktoré univerzita získala predajom lukratívnych pozemkov vo svojom vlastníctve, vybudovala nové fakultné pavilóny, medzifakultné zariadenie, zrekonštruovala centrálnu knižnicu.
Čo bolo témou spoločných rozhovorov predstaviteľov oboch poľnohospodárskych univerzít?
Diskutovalo sa najmä o možnostiach výmeny študentov a pedagógov, ponuke vzdelávacích programov, systéme štúdia. Poľské univerzity, ako nezávislé akademické pracoviská, majú právo vytvárať nové študijné programy bez predchádzajúceho schvaľovacieho konania v akreditačnej komisii. Tá môže kontrolovať kvalitu zabezpečenia príslušných programov, ich schválenie a uvedenie do života je však výlučne záležitosťou akademického senátu a vedeckej rady univerzity. Zaujímavým prvkom sú aj medzifakultné štúdiá. Z vybraných predmetov dvoch-troch fakúlt sa vytvorí nový medzifakultný študijný program, ktorý funguje ako fakulta. Síce bez vlastných katedier, či vedeckého programu, má však svojho dekana, študijné oddelenie, pedagogickú radu, uskutočňuje prijímacie pohovory, imatrikulácie, promócie... Je to veľmi flexibilný systém, ktorý umožňuje pružne reagovať na požiadavku vzniku nových študijných programov. Na SGGW je jedenásť fakúlt a 21 fakultných programov, čiže až desať je medzifakultných.
Rokovali ste aj o možnostiach spolupráce v oblasti študentských mobilít. S akým výsledkom?
Ďakujeme za rozhovor.
(za)
Radi uverejňujeme: Poľskí kolegovia ocenili dlhodobú spoluprácu s prof. Ing. D. Húskom, PhD., na koordinácii projektov TEMPUS a pri príležitosti jeho návštevy mu odovzdali čestný odznak SGGW za pomoc pri rozvoji Varšavskej poľnohospodárskej univerzity. Blahoželáme!