Kancelária pre vedu a výskum pod vedením prof. Ing. Jána Supuku, DrSc., zorganizovala 27. januára už tretie stretnutie s doktorandmi SPU v dennej forme štúdia. Hlavnou témou bola problematika plagiátorstva, aktivity a opatrenia prijaté SPU.
V úvode vystúpil prof. Ing. Ladislav Hetényi, PhD., z Fakulty prírodných vied UKF, s odbornou prednáškou Etika vo vedeckej a výskumnej práci. Venovala sa najmä problematike veda versus etika, plagiátorstvu a autorskému právu.
V téme plagiátorstvo pokračoval prorektor Ján Supuka, ktorý informoval o overovaní pôvodnosti záverečných a kvalifikačných prác a súvisiacich predpisoch, ktoré nadobudli platnosť rozhodnutím MŠ SR od 1. 1. 2010 (Metodické usmernenie 14 2009-R o kontrole originality a registrácie záverečných prác). Konštatoval, že plagiátorstvo sa viac rozšírilo v období sprístupnenia elektronických databáz, výstupov publikovaných na webových stránkach. Na Slovensku najmä po roku 1990. Ochrane práv k predmetom duševného vlastníctva, a teda aj autorských diel, sa vo svete venuje veľká pozornosť. Na mnohých svetových univerzitách prijali pravidlo nulovej tolerancie.
V nadväznosti na rozhodnutia MŠ SR prijala naša univerzita viacero opatrení, ako zamedziť plagiátorstvo. „V roku 2009 som vypracoval dokument Morálny kódex a plagiátorstvo, ktorý má informačný a výchovný charakter. V súčasnosti ho majú k dispozícii dekanáty všetkých fakúlt SPU. V minulom roku MŠ SR vyčlenilo prostriedky na účelový grant, resp. rozvojový projekt na vypracovanie metodických usmernení a nadväzujúcich dokumentov. V januári tohto roku SPU zakúpila softvér za 8 300 eur na registráciu a kontrolu záverečných prác (ZP),“ informoval prof. Ján Supuka. Zároveň dodal, že univerzita chce na zabezpečenie režimu kontroly vymenovať disciplinárne komisie na fakultách, vydať príručku SPU pre písanie ZP, informovať o problematike v médiách (na webovej stránke SPU, v Poľnohospodári) a zladiť časový harmonogram odovzdávania prác s termínmi obhajoby, resp. korektúry, to znamená odstránenia nepôvodných častí ZP.
Do systému kontroly ZP spadajú bakalárske (Bc.), diplomové (Ing.), dizertačné (PhD.) a habilitačné (doc.) práce.
„Plagiátorstvo predstavuje zámerné použitie vedeckého, literárneho alebo výtvarného produktu, ktorý bol predtým zverejnený bez prehľadného označenia citovaním pôvodného autora s prípadným uvedením tohto produktu v úvodzovkách.
Za zjavné plagiátorstvo sa považuje minimálne 30 % zhoda textov, mapových a tabuľkových interpretácií s iným autorom, ktorého práce boli skôr publikované a použité doslovne alebo pozmenene vo výsledkoch, alebo bez citácií interpretovaných v literárnej rešerši,“ uviedol prof. Ján Supuka.
–rch-
SPU venuje veľkú pozornosť informovaniu o problematike plagiátorstva.
Foto: rch