Hlavné mesto Slovenska začalo v spolupráci s vysokými školami pripravovať nový projekt pod názvom Bratislavské visuté záhrady. Založenie terasovitých záhrad nad mestom má ambíciu zhmotniť najnovšie, ale aj osvedčené princípy tvorby areálov pre každodenný relax obyvateľov a návštevníkov mesta.
Bratislava potrebuje v záujme zlepšovania kvality života projekty s pridanou hodnotou. Jedným z nich je projekt visutých záhrad, novej zóny kultúry a oddychu, citlivo dopĺňajúcej obraz Bratislavy. „Visuté záhrady alebo viacgeneračný park má vytvoriť nové miesto stretávania sa ľudí a pobytu v prírode, aby ponúkol alternatívu voči dnes tak rozšírenému tráveniu voľného času vo veľkých nákupno-zábavných centrách,“ konštatoval primátor Andrej Ďurkovský. Inšpirácií pre novú reprezentatívnu zónu oddychu so zázemím pre kultúrny a spoločenský život je vo svete mnoho, napr. rímske záhrady Villa Borghese, barcelonský Park Güell od Gaudího, dublinský park Phoenix, ale aj viedenský Schönbrunn či zrekonštruované záhrady Pražského hradu. Bratislava oslovila študentov Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre, Katedry architektonickej tvorby VŠVU a Fakulty architektúry STU v Bratislave, aby v rámci ateliérových zadaní a diplomových prác pripravili návrhy na túto tému.
Kde by mali byť visuté záhrady
Napriek existujúcej hustej zástavbe ponúka Bratislava ešte niekoľko lokalít vhodných na realizáciu projektu. Ideálne by boli slnečné svahy nad mestom, koncipované ako rozľahlé záhradné terasy s výhľadmi na Bratislavu a okolitú krajinu, napríklad na pomedzí dnes často zanedbaných vinohradov a blízkych lesov. Ďalšou z ambícií projektu je uchrániť pre budúcnosť aspoň časť pôvodných bratislavských vinohradov, ktoré od roku 2009 nechráni zákon a v budúcnosti by ich mohla pohltiť výstavba.
Prvé kroky
Projekt sa nachádza v prípravnej fáze. Prvé ateliérové práce už vznikli na pôde spomenutých vysokých škôl. Partnerská spolupráca mesta a akademického prostredia pomáha priniesť do projektu rôzne zaujímavé pohľady a vízie. Verejnosť môže študentské práce vidieť v priestoroch Primaciálneho paláca od 20. januára do 5. februára 2010. Výstavu bude sprevádzať odborná diskusia a počas celého trvania projektu sa počíta s jeho pripomienkovaním verejnosťou.
Projekt očami pedagóga
„Skupina ôsmich piatakov v zložení Anna Štefková, Helena Fulopová, Jana Lehotská, Jana Šebová, Veronika Píšová, Milota Sidorová, Ľubomír Krupa a Soňa Králiková v rámci predmetov ateliérovej tvorby počas zimného semestra 2009/2010 pracovala na návrhu moderného 15-hektárového areálu, ktorý má ambíciu stať sa športovo-rekreačným, kultúrnym, náučným, teda najmä oddychovým priestorom pre obyvateľov a návštevníkov Bratislavy. Bola to tímová práca, pri ktorej si jej aktéri rozumeli odborne aj ľudsky. Hneď na začiatku si stanovili isté zásady, z ktorých za najvýznamnejšie považujem ekologický princíp návrhov a podčiarknutie vinohradníckeho genius loci riešenej lokality. Ako ich pedagogička chcem pochváliť originalitu návrhov a zmysel pre úctu k tradíciám, ktorú dokázali zakomponovať do štyroch terás, Rösslerovho
kameňolomu, malej vínnej cesty a do riešenej časti lesa. Napokon, záujemcovia si študentské projekty budú môcť pozrieť na výstave, ktorá bude po Bratislave sprístupnená aj v Nitre, vo foyeri pod aulou SPU,“ povedala na margo účasti študentov v tomto zaujímavom projekte vedúca ateliéru prof. Ing. Ľubica Feriancová, PhD., z Katedry záhradnej a krajinnej architektúry FZKI.
Viac informácií na www.bratislava.sk
KP
Jeden z projektov bratislavských visutých záhrad.