Od podpísania memoranda o porozumení medzi Fakultou ekonomiky a manažmentu SPU v Nitre a Delhi School of Professional Studies and Research (DSPSR) v Indii prešlo iba sedem mesiacov, ale doterajšie výsledky spolupráce sú pre obe strany veľmi uspokojivé.
Bezprostredne po podpise zmluvy začali prípravy spoločnej medzinárodnej vedeckej konferencie na tému Globálna ekonomika: výzvy a perspektívy, ktorá sa uskutoční 26. až 28. mája 2010 v Nitre ako súčasť už tradične organizovaných Medzinárodných vedeckých dní. Spoluorganizátormi sú okrem DSPSR aj Univerzita v Dillí, Univerzita sv. Štefana v Gödöllő a FAO. Na konferenciu je registrovaných vyše 200 účastníkov z viacerých vysokoškolských inštitúcií z Indie, Nepálu, Indonézie, USA, Austrálie a z európskych krajín.
Seminár v Indii
Na DSPSR je tradíciou, že pred konferenciou sa každoročne koná medzinárodný vedecký seminár. Tohtoročný, na tému Globálna recesia alebo hospodársky krach (Global Recession or Meltdown), sa uskutočnil 4. a 5. januára 2010 v Novom Dillí a zúčastnilo sa na ňom vyše sto účastníkov z Indie, Indonézie, Nepálu, Veľkej Británie, SR, ČR, Belgicka a Maďarska. Preberali sa otázky globálnej recesie, jej dopadov na lokálne ekonomiky, východísk a mobilizácie interných zdrojov na jej prekonanie.
Na pozvanie indického partnera sa na seminári ako čestný hosť a zároveň jeden z kľúčových vystupujúcich plenárneho zasadnutia zúčastnil dekan FEM, prof. Peter Bielik. Okrem neho sa na podujatí ako predsedníčka odbornej sekcie aktívne zúčastnila autorka tohto článku.
Svet je malý!
Počas nasledujúcich dvoch dní pobytu v Indii navštívila delegácia FEM ďalšie inštitúcie. Medzi nimi štátnu univerzitu Guru Gobind Singh Indraprastha University v Novom Dillí, na ktorej študuje okolo 45-tisíc študentov a súkromnú Business School BIRLA Institute of Management Technology, situovanú v „parku vedomostí“ (Knowledge Park). Predstavitelia oboch inštitúcií deklarovali veľký záujem o spoluprácu, ktorý potvrdili podpísaním memoranda o porozumení v prípade prvej univerzity a prípravy návštevy Nitry v druhom prípade. Hlavná pozornosť bola sústredená na akademickú spoluprácu, výmenu učiteľov a študentov, výmenu vedeckých článkov, organizovanie spoločných vedeckých podujatí a, samozrejme, projektovú spoluprácu. Na Birla Institute of Management Technology bolo pre nás zaujímavé zistenie, že máme niekoľko spoločných partnerov (ETEA Cordoba, Vaasa, University of Malta a FH Joanneum Graz). Aký je svet malý!
Indické impresie
Počas návštevy nám India ponúkla niekoľko svojich tvárí. Ekonóma a manažéra určite zaujme svojím obrovským ekonomickým potenciálom, ktorý spočíva v lacných výrobných vstupoch vrátane pracovnej sily, v kúpnej sile strednej vrstvy, ktorú tvorí okolo sto miliónov Indov, veľkej koncentrácii obyvateľstva vo veľkomestách, ale aj zástupoch 600 miliónov Indov žijúcich na vidieku. Rozdiely medzi životom v meste a na vidieku viedli multinacionálne spoločnosti k tomu, že pre Indiu zaviedli do praxe pojmy „mestský marketing“ a „vidiecky marketing.“
Ďalšiu tvár Indie predstavuje intelektuálna a duchovná sila i vyspelosť mnohých Indov, prejavujúca sa vo viacerých smeroch. Tento potenciál sa koncentruje do priemyselných a vedomostných parkov a softvérového priemyslu. Iný smer predstavuje rozvoj manažérskych teórií, behavioristických štúdií, mobilizácia ľudského potenciálu k najvyšším výkonom, pozdvihnutie ľudského ducha a regenerácia tela prostredníctvom ajurvédy, ktorej kolískou je práve India.
Mozaika obrazov by nebola kompletná, keby sme nespomenuli kultúrne a historické dedičstvo, skvosty architektúry (minimálne Tádž-Mahál), hinduizmus chápaný skôr ako spôsob života, nielen náboženstvo a nepredstaviteľnú biedu, chudobu, neporiadok, ale i pokoru, trpezlivosť a odovzdanosť obrovských más podvyživených a biednych ľudí osudu. Aj to je, žiaľ, reálna tvár súčasnej Indie.
Na pobyt v Indii treba dostať vízum. India určite prekvapí každého návštevníka svojou rôznorodosťou. Indická kuchyňa je bohatá na koreniny, exotické chute, pikantné omáčky garam masala rôzneho druhu, chutné vegetariánske jedlá a rôzne druhy typických chlebov. Ženskému oku lahodí pestrosť a noblesa dámskeho oblečenia sárí a lesk náramkov, minimálne do polovice predlaktia.
Kultúrny šok a komunikácia
S istotou môžem potvrdiť, že každý, kto navštívi Indiu, prežije tzv. kultúrny šok, tak často spomínaný v teórii medzinárodného podnikania. Záleží na jednotlivcovi, ako dlho bude trvať a ako rýchle sa dokáže adaptovať. Napríklad francúzski študenti, študujúci na Birla Institute of Management Technology tvrdili, že sa dokázali pomerne rýchle adaptovať, chápať „indickú angličtinu“ pri rozhovore s bežnými ľuďmi a momentálne sú svojím pobytom nadšení. Bude to pre nich neoceniteľná hodnota, ak sa budú uchádzať o manažérsku pozíciu v multinacionálnej spoločnosti. A po prvom slovíčku „namasté“ (pozdrav, ktorý sa môže v rôznych častiach Indie vyslovovať rôzne, resp. samotné slovo je modifikované) vedia prekvapivo veľký počet každodenne používaných slovíčok... možno už o rok budeme na tomto mieste sprostredkúvať prvé skúsenosti femkárov zo stretnutí s indickými spolužiakmi v Nitre alebo v Novom Dillí. Na základe zmluvnej spolupráce privíta FEM už na jar 2010 piatich študentov z DSPSR na krátkodobý študijný pobyt a od akademického roka 2010/2011 je pre študentov FEM v ponuke možnosť absolvovať študijný pobyt alebo odbornú prax na niektorej z partnerských inštitúcií alebo v spolupracujúcich podnikoch a pre učiteľov výmenný prednáškový pobyt.
Doc. Dr. Ing. ELENA HORSKÁ, prodekanka FEM
S predstaviteľmi Guru Gobind Singh Indraprastha University v New Delhi. Foto: autorka