Aj v prípade trávnika možno parafrázovať známe príslovie o ovečke, z ktorej je mnohoraký úžitok...
- Áno, je to tak, pretože trávniky sú vskutku multifunkčné rastlinné spoločenstvá. Poskytujú človeku vhodný povrch pre oddychové aktivity, aj pre športové vyžitie. Spomeňme len parky, detské, futbalové či dnes také populárne golfové ihriská. Ak trávniky obkolesujú historické a umelecké objekty ako spojovací prvok v najrôznejších sadovníckych kompozíciách, prinášajú príjemný estetický zážitok. Ale to nie je všetko. Trávniky svojím rastlinným pokryvom chránia pôdu pred účinkami veternej a vodnej erózie, významne sa podieľajú na tvorbe kultúrnej krajiny a na začleňovaní technických stavieb do životného prostredia. Svieže zelené trávniky okrem toho zlepšujú stav ovzdušia vo svojom blízkom okolí prostredníctvom produkcie kyslíka, ovplyvňujú teplotný a vlhkostný režim vzduchu, znižujú prašnosť a podobne. Ako vidíme, trávniky sú naozaj veľmi užitočné a potrebné.
Čím sa im človek najviac zavďačí?
- Pre to, aby boli skutočnou okrasou krajiny a mohli plniť svoje funkcie, potrebujú trávniky predovšetkým dostatok vlahy, živín a pravidelné kosenie. Zavlažovanie, hnojenie a kosenie, to sú zároveň najväčšie nákladové položky pri ich ošetrovaní. Veď nepoviem nič nové, ak konštatujem, že voda má už dnes strategickú hodnotu, ba jej cena bude neustále rásť. Paradoxne, v súvislosti s otepľovaním a nárastom deficitu vlahy sa bude zvyšovať aj potreba doplnkovej závlahy.
To znamená, že bude treba múdro kalkulovať...
- Samozrejme, veľmi starostlivo bude treba zvažovať, ktoré trávnaté plochy sa kvôli svojej funkčnosti nezaobídu bez doplnkovej závlahy, pravidelného hnojenia a kosenia a pri ktorých plochách možno ísť cestou nízkych vstupov. V odbornej reči hovoríme o tzv. low input trávnikoch. Samozrejme, aj v budúcnosti sa predpokladá, že na zaťažovaných športových trávnikoch, pri ktorých je dobrá regeneračná schopnosť podmienkou ich funkčnosti a pri okrasných reprezentačných trávnikoch bude vysoká úroveň ošetrovania nevyhnutnou podmienkou.
Existuje nejaká iná cesta, ako ušetriť na drahých závlahách?
- Jednou z nich je zmena pohľadu odborníkov na floristické zloženie tradičných trávnikov. Hľadajú spôsoby, ako zlepšiť, resp. udržať primeranú kvalitu trávnikov tam, kde z rôznych, predovšetkým ekonomických príčin nemožno v dostatočnom rozsahu používať závlahy. Je to zakladanie trávnikov na báze suchovzdorných druhov tráv. Preto sa v budúcnosti očakáva širšie uplatnenie trávnikových odrôd kostravy trsťovitej (Festuca arundinacea) aj v bežných okrasných trávnikoch, tak, ako je to v súčasnosti na americkom kontinente a v krajinách južnej Európy. Jej širšiemu uplatneniu bránila donedávna horšia kombinovateľnosť s trávnikovými trávami, a to preto, že má širšie listové čepele. Vysokou odolnosťou proti suchu sa vyznačujú aj ďalšie kostravy, napríklad kostrava červená (Festuca rubra) a kostrava ovčia (Festuca ovina). Pre zmenené podmienky, ktoré vytvorí globálne oteplenie, sa javí ako perspektívna aj suchovzdorná ometlina štíhla (Koeleria macrantha), ktorá dobre znáša zásaditú pôdnu reakciu a vyššiu koncentráciu solí v pôde. Vo svete už vyšľachtili aj jej odrodu. Okrem toho by sa mohli využívať teplomilné druhy tráv, ako je prstnatec obyčajný (Cynodon dactylon) a Zoyssia japonica.
Šľachtitelia sa intenzívne zaoberajú touto problematikou a naznačujú spôsoby, ako zvyšovať suchovzdornosť trávnikových odrôd tráv. Ide o vnášanie génov suchovzdornosti, umelú infekciu endofytnými hubami rodu Neotyphodium, tvorbu „stay green“ genotypov, ktoré zostávajú zelené aj po uschnutí a opticky zlepšujú vzhľad suchého trávnika. Ale venujú sa aj tvorbe medzirodových hybridov a tzv. low-input genotypov, t. j. odrôd šľachtených na minimálnu potrebu vlahy a živín.
Aby sa zabezpečil optimálny stav a uchovanie vody v pôde, predpokladá sa aj používanie pomocných látok, tzv. pôdnych kondicionérov, ktoré majú schopnosť viazať viac ako stonásobné množstvo vody, zvyšujú retenčnú schopnosť pôdy, takže rastliny lepšie využijú vodu a živiny v nej obsiahnuté, a tým dochádza k úspore závlah a hnojenia. Pôdne kondicionéry svojimi vlastnosťami podporujú rast koreňového systému, čo zas vytvára lepšie predpoklady pre čerpanie vlahy z hlbších pôdnych horizontov. Tak prispievajú k zlepšeniu kvality trávnikov aj pri nižších vstupoch.
Takže recept na lepšie gazdovanie s vodou by bol, ale čo s kosením a hnojením?
- Úsporu nákladov na kosenie možno na niektorých trávnikoch dosiahnuť použitím rastových regulátorov. Ich účinok sa prejavuje zníženou produkciou hmoty a potrebou menšej frekvencie kosenia, čím sa ušetria celkové prevádzkové náklady na ošetrovanie trávnikov. Pravda, vzhľadom na možné farebné zmeny na listoch tráv je ich použitie obmedzené iba na extenzívne trávniky, trávniky na ťažšie prístupných miestach a na trávniky, v ktorých estetické hľadisko nehrá rozhodujúcu úlohu. V Európe je použitie regulátorov rastu do trávnikov oficiálne povolené v Anglicku a Švajčiarsku. V USA sa však už niekoľko rokov používajú špeciálne rastové retardanty aj na športových trávnikoch a ich použitie sa so sľubnými predbežnými výsledkami overuje aj vo švajčiarskom Bazileji. Môžeme očakávať, že sa v budúcnosti budú používať aj u nás.
Vyšľachtenie drobnolistových odrôd ďateliny plazivej f. silvestre, označovaných spoločným názvom „microclover“, použiteľných do okrasných, aj do niektorých športových trávnikov, je prínosom tak z ekonomického, ako aj ekologického hľadiska. Ďatelina plazivá prostredníctvom symbiotických hrčkotvorných baktérií viaže dusík zo vzduchu, ten sa dostáva do pôdy a trávy ho môžu využiť, čím sa znižuje potreba hnojiť touto živinou. Tým, že si dokáže zabezpečiť vlahu hlbším koreňovým systémom, prispieva k zlepšeniu vzhľadu trávnikov aj v období letného deficitu vlahy.
Aký je trávnikársky trend budúcnosti?
- Viac ako doteraz sa bude uberať cestou druhovo pestrejších porastov, kvetnatých lúk. Ich trvalá existencia, druhové bohatstvo a kvetnatý vzhľad sú podmienené osobitným spôsobom ošetrovania a využívania tak, aby počas vegetácie čo najdlhšie tvorili bohato kvitnúci porast a zabezpečila sa ich samovoľná reprodukcia. Pestrejšie druhové zloženie a osobitný manažment ošetrovania sa očakáva aj pri integrovaných systémoch pestovania ovocia, kvôli biologickému boju so škodcami. Tu sa však predpokladá iný pohľad na dvojklíčnolistové rastliny, aj zmena manažmentu využívania trávnych porastov v medziradoch. Väčší dôraz sa bude klásť na zakladanie strešných trávnikov, väčších plôch krajinných trávnikov v súvislosti s úhorovaním pôdy a komunikačných trávnikov pri výstavbe diaľnic. Predpokladáme, že z hľadiska výskytu burín, chorôb a škodcov sa bude treba viac orientovať na prevenciu a pri zavlažovaní na výber a prevádzku správneho závlahového systému, aby bol úsporný a efektívny.
KATARÍNA POTOKOVÁ