O ZÁCHRANE ŽIVOTA ČASTOKRÁT ROZHODUJE SPRÁVNE PODANÁ PRVÁ POMOC
Počuli ste už o Memoriáli MUDr. Harineka? Táto celoslovenská súťaž družstiev zdravotníkov Slovenského Červeného kríža v poskytovaní prvej pomoci sa organizuje každý rok v inom meste na počesť lekára-záchranára Vladimíra Harineka. Záchranárske tímy počas dvoch dní dokazujú svoje vedomosti a praktické zručnosti pri úrazoch, aké sa bežne stávajú na uliciach či ihriskách, ale aj pri vážnejších zraneniach zapríčinených napríklad dopravnými nehodami. Porota pozorne sleduje zákroky, prideľuje body a víťazné družstvo čaká postup do európskej súťaže. Na 11. ročníku memoriálu, ktorý sa uskutočnil v júni v Dolnom Kubíne reprezentovalo po prvýkrát našu univerzitu šesť študentov-záchranárov, členov Mládeže Slovenského Červeného kríža, ktorí v konkurencii 13 družstiev obsadili šieste miesto. O priebehu súťaže sme sa zhovárali s kapitánom nášho tímu MARTINOM MŇAHONČÁKOM.
V akých disciplínach sa súťažilo?
Úlohy boli rozdelené podľa stanovíšť. Na prvom, detskom ihrisku, sme poskytovali prvú pomoc malým deťom s rôznymi úrazmi a navyše, komunikovať sme s nimi mohli iba v angličtine. Na ďalšom boli našimi pacientmi robotníci, ktorí spadli pri oprave zo strechy, tretie stanovište simulovalo bitku na ulici a zranenia, aké sa pri nej vyskytujú. Zasahovali sme aj po zrážke cyklistu s chodkyňou a pri autonehode sme poskytovali prvú pomoc šoférovi a dvom spolujazdcom s vážnymi zraneniami. Poslednou disciplínou bola resuscitácia, kde sme obstáli najlepšie zo všetkých súťažiacich.
Zaskočila vás niektorá situácia?
Nepríjemné nedorozumenie sa stalo pri autonehode. Šofér vozidla mal pneumotorax, jeden spolujazdec bol v bezvedomí s podozrením na zlomeninu spodiny lebečnej a druhý mal zlomené krčné stavce. Figuranti - stredoškoláci, ktorí predstavovali zranené osoby, neboli dostatočne pripravení na túto disciplínu, nevedeli dobre napodobniť príznaky. Prišli sme k poranenému šoférovi a pýtali sa, či sa mu dobre dýcha. Odpovedal, že áno a my sme podľa toho určili typ poranenia. Až neskôr, na pokyn rozhodkyne, začal chrčať. Pre nás to znamenalo chybu a stratu bodov, aj keď to bola jednoznačne chyba usporiadateľov.
Podobné zásahy si určite vyžadujú zohrané družstvo. Ako ste sa na memoriál pripravovali?
Tréningy prebiehajú zvyčajne tak, že vždy dvaja-traja predstavujú zranených a ostatní sa precvičujú v poskytovaní prvej pomoci. Členkou nášho spolku je aj účastníčka minuloročných majstrovstiev Európy záchranárov, ktorá síce teraz nemôže na Slovensku súťažiť, ale pomáhala nám s prípravou. Počas roka sme mali nácviky jedenkrát do týždňa, posledné dni pred podujatím sa stretávali už len členovia súťažného družstva a trojfázovo trénovali.
Kam sa môžu obrátiť študenti, ktorí by sa chceli stať dobrovoľnými záchranármi?
Radi privítame nových členov. Náš Miestny spolok Mládeže Slovenského Červeného kríža sídli v študentskom domove Nová doba na 7. poschodí. Tu sa môžu prihlásiť aj záujemcovia o absolvovanie bezplatných kurzov prvej pomoci, ktoré organizujeme raz týždenne.
Ďakujeme za rozhovor.
(za)