V ostatných rokoch je častou témou odborných diskusií a záujmu verejnosti problematika geneticky modifikovaných organizmov (GMO). Najmä geneticky modifikované rastliny už nie sú iba objektom výskumu, ale sa využívajú aj ako potraviny a krmivá. Stali sa realitou v mnohých krajinách sveta a v súčasnosti predstavujú najrozsiahlejšie využívanie moderných biotechnologických postupov v poľnohospodárstve.
V diplomovej práci Prieskum názorov obyvateľov Slovenska na biotech/GM potraviny a rastliny, riešenej na Katedre genetiky a šľachtenia FAPZ, sa na vzorke 200 opýtaných, prevažne z okresov Bánovce nad Bebravou, Martin a Nitra dotazníkom zisťoval názor na potravinové zdroje z biotech/GM rastlín. Skratku GMO poznalo 68,5 % opýtaných, pričom pre polovicu z nich boli zdrojom poznania médiá. Polovica respondentov si myslí, že na území SR sa pestujú GM rastliny. O tom, že genetický materiál z GM rastlín sa po spracovaní dostáva do výsledného produktu, je presvedčených až 56 % opýtaných, iba 9,5 % si to nemyslí. Necelá polovica opýtaných sa domnieva, že najčastejšie sa genetické modifikácie a biotechnologické metódy využívajú pri pestovaní obilnín a výrobe výrobkov z nich, resp. pri pestovaní zeleniny a ovocia. Viac ako polovica respondentov zastáva názor, že najviac výhod z GM plodín plynie pre samotných pestovateľov a iba 4,5 % pre spotrebiteľov. Zaujímavé bolo zistenie, že až tri štvrtiny opýtaných by sa rozhodlo pre kúpu potravín z GMO, ak by obsahovali zložky podporujúce zdravie. Vyše 60 % by si takéto potraviny kúpila s určitou rezervou a iba 25,5 % by si ich určite nekúpilo, čo hovorí v prospech budúcnosti využívania a pestovania biotech/GM plodín.
Z výsledkov by sa dalo súhrnne skonštatovať, že súčasní spotrebitelia majú stále neutrálny postoj ku kúpe potravín vyrobených z GMO, viac-menej sa obávajú rizika možného vzniku alergií po ich konzumácii. Riziko plynúce z GMO skôr prirovnávajú k priemyselnej či poľnohospodárskej činnosti človeka ako k epidémiám či využívaniu jadrovej energie.
V súčasnosti sa pestujú hlavne plodiny, kde bola genetická modifikácia zameraná najmä na zmenu agronomických a kvalitatívnych vlastností. V budúcnosti sa predpokladá nárast pestovania GM rastlín, schopných produkovať protilátky, vakcíny či nealergizujúce látky. Pre ďalší rozvoj využívania týchto biotechnologických postupov však zostáva kľúčovým problémom ich akceptovateľnosť spotrebiteľmi, ktorá sa odvíja i od ich bezpečného využívania a dostatočnej informovanosti spotrebiteľa. Tá závisí najmä od formy, dostupnosti a objektívnosti faktov z danej oblasti, ako i od samotného označovania GM potravín. Tu by bolo vhodné prejsť k označovaniu takto vyrábaných potravín a produktov ako biotech potravina, plodina a podobne, čím by sa odstránili i vzniknuté predsudky a "strašiak" z GMO potravín.