Provokuje a inšpiruje k úvahám o budúcnosti, ktorá závisí od toho, ako budeme schopní naučiť sa žiť v harmónii s prírodou a medzi sebou samými. Je zdrojom informácií a poučenia pre všetkých, ktorých zaujímajú globálne problémy udržateľného života na Zemi.
Reč je o hodnotnej publikácii, učebnici, s názvom Udržateľný rozvoj - Život v medziach únosnej kapacity biosféry, ktorá sa do rúk čitateľov dostáva v týchto dňoch. Vydal ju autorský kolektív pod vedením prof. MILANA DEMA vo Vydavateľstve Slovenskej poľnohospodárskej univerzity. Ako sám hovorí, "s vierou, že kniha vyzve čitateľa k spoluúčasti na hľadaní, formulovaní a uskutočňovaní pozitívnych vízií, ktoré by nám pomohli začať 21. storočie s nádejou a miernym optimizmom".
Rozsiahla, takmer 440-stranová publikácia je rozdelená do ôsmich častí. V úvodnej sa autori zamerali na ciele, základnú charakteristiku i najviac akceptované definície trvalo udržateľného rozvoja. Zaujímavé sú formulácie významných osobností, napr. Chirasa, Turnera, Repetta, Bariera, ale aj slová Gándhího, že "Zem poskytuje dosť na uspokojenie potrieb každého, ale nie dosť na uspokojenie chamtivosti každého". V ďalších častiach sa autori zamýšľajú nad morálnym i politickým rozmerom udržateľného rozvoja, ako aj jeho ekologickými hľadiskami. Charakterizujú globálne problémy ľudstva, stav životného prostredia SR, jeho rizikové faktory. V súvislosti so starostlivosťou o životné prostredie v našej republike sa dočítame o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, o hodnotení a označovaní výrobkov, ako aj o ekonomike starostlivosti o ŽP či environmentálnej výchove a vzdelávaní v SR. Časť publikácie je zameraná na princípy uplatňovania udržateľného rozvoja v poľnohospodárstve, lesnom a vodnom hospodárstve, hutníctve, strojárstve, energetike, doprave či odpadovom hospodárstve. Autori venujú pozornosť aj cestovnému ruchu, zohľadňujúcemu princípy udržateľného rozvoja a racionálnej výžive obyvateľstva.
Záver knihy patrí konferenciám OSN, najvýznamnejším medzinárodným dokumentom a deklaráciám o životnom prostredí, ako aj právnym predpisom v oblasti environmentalistiky v SR a EÚ. Publikácia je pretkaná citáciami a vhodne doplnená obrázkami, grafmi a tabuľkami.