Napriek stálemu záujmu botanikov o Zoborské vrchy a pomerne veľkému množstvu prác o ich floristických pomeroch, nebola flóra Zobora doposiaľ súborne a ucelene spracovaná. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo uzrela svetlo sveta nová publikácia o divorastúcich rastlinách pod názvom Lišajníky, machorasty a cievnaté rastliny Zoborských vrchov.
Vydal ju autorský kolektív pod vedením doc. Vladimíra Řehořeka z Ústavu botaniky a zoológie Prírodovedeckej fakulty MU v Brne. "Najväčší kus práce na knihe odviedla botanička RNDr. Zdenka Svobodová, CSc., ktorá už dnes nie je medzi nami. Na výskume sme pracovali okolo 25 rokov. Sumarizovanie údajov sa oneskorilo, lebo sme neustále nachádzali ďalšie literárne pramene. Bolo to však užitočné, preto že sme získané údaje mohli podrobnejšie spracovať a prehodnotiť v zmysle nových poznatkov v taxonómii," povedal doc. Řehořek na "krste" knihy, ktorý sa konal 17. júla. Na publikácii spolupracovala aj RNDr. Anna Lackovičová a RNDr. Anna Kubinská z Botanického ústavu SAV v Bratislave, o technickú stránku sa staral Ing. Libor Ulrych zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie v Nitre.
V knihe autori uvádzajú abecedne usporiadané taxóny, údaje o lokalitách výskytu druhov, ako aj herbárové doklady. Počas výskumu odborníci zozbierali aj herbárové položky, ktoré sú uložené v herbári Katedry botaniky SPU, menšie množstvo je uložené v herbári Ponitrianskeho múzea v Nitre. Slávnostné uvedenie knihy na cestu k čitateľovi sa uskutočnilo na Katedre botaniky SPU, "krstným otcom" bol doc. Ing. Ján Brindza, CSc., vedúci Inštitútu ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti SPU.