Osemnásteho mája cestoval folklórny súbor Zobor na päťdňový zájazd do hlavného mesta Poľska, kde reprezentoval našu univerzitu na študentských dňoch varšavských univerzít, konkrétne na partnerskej univerzite SGGW (Skola glowna gospodarstwa wiejskiego). Zoboristi sa na Varšavu veľmi tešili, veď to bol prvý spoločný zahraničný zájazd v tomto, pre súbor jubilejnom, roku.
Hoci počasie za oknami bolo upršané, cesta ubiehala v dobrej nálade. Ticho zavládlo až nad ránom, keď sa celý autobus ponoril do spánku. Pred obedom dorazila naša výprava konečne na miesto. Vo Varšave bolo krásne slnečno, až sa zdalo, že slnko priviezli naši zo Slovenska.
Standing ovation
Na našu výpravu pod vedením trojice vedúcich - PhDr. Daniely Wolfovej, Mgr. Ing. Danuše Moravčíkovej a Alenky Tóthovej čakal hneď prvý deň veľmi náročný program a dôležité vystúpenie. Po takmer trinásťhodinovej ceste mali zoboristi asi dve hodinky na ubytovanie, hygienu a oddych a už ich čakala generálka na hlavný večerný program v Poľskom národnom divadle. Náročné a zároveň vzrušujúce, veď pozvanie vystúpiť v Poľskom národnom divadle nedostanete každý deň. Hoci mnohí po dlhej a náročnej ceste pôsobili na generálke ospalo a zdalo sa, že Zobor v programe veľa toho neukáže, opak bol pravdou. V takmer dva a polhodinovom programe naši tanečníci, muzikanti a speváci akoby chytili nový dych. Predviedli nezabudnuteľné vystúpenie, ktoré nadchlo všetkých divákov a v prestávke medzi prvou a druhou časťou programu bol o zoboristov veľký záujem. Spoločný záver programu nášho súboru so súborom PROMI z domácej univerzity dvíhal divákov zo sedadiel a excelentné výkony ocenili obrovským aplauzom. Zoboristom prišiel zablahoželať a poďakovať aj sám rektor poľskej univerzity Tomáš Borecki.
V uliciach Varšavy
Po náročnom a vyčerpávajúcom dni nikomu ani len nenapadlo iné, ako si ísť ľahnúť do postele. A na druhý deň ráno to bolo aj vidieť - na prehliadku historického centra Varšavy nikto nezaspal, dokonca ani nemeškal. A veru, bolo na čo pozerať. Prekrásne upravené hlavné mesto Poľska plné turistov, historické staré mesto a popri tom nezabudnuteľná prehliadka všetkých varšavských škôl a univerzít. Vojaci v uniformách prezentujúci vojenskú akadémiu, vyzdobené kamióny s názvami jednotlivých univerzít, študenti v maskách na prívesoch, hudba a tisíce ľudí v uliciach pripomínali veľkolepý karneval v Rio de Janeiro, len v menšom vydaní. Nekonečné atrakcie a ovácie tisícok stojacích ľudí boli pre všetkých obrovským zážitkom. Popoludní sa zoboristi museli už plne sústrediť na vystúpenie v Kryštálovej aule SGGW, kde sa konal deň otvorených dverí. Každá katedra prezentovala to svoje. V areáli školy sa prechádzalo množstvo ľudí a počas programu bola aula zaplnená do posledného miestečka. Tesne pred vystúpením prišiel podporiť výkon nášho súboru aj rektor SGGW, očarený jeho predchádzajúcim výkonom. A naši opäť nesklamali a prezentovali sa v plnej paráde.
Pohľad do zákulisia...
Večer dostali zoboristi pozvanie na stretnutie s členmi domáceho súboru PROMI. Návšteva nových priestorov, ktoré má tento varšavský súbor k dispozícii, bola pre našu výpravu šokom. Dva a polmiliónový ročný rozpočet, miestnosti na prezliekanie, kde každý mal svoju stoličku, stôl, zrkadlo, skriňu, kompletné vybavenie, nové kroje, umyvárne, sprchy, práčovne, žehliarne, osobitné krojovne, kancelárie pre vedúcich, sála na nácviky s odpruženou podlahou a ventiláciou a mnohé ďalšie vymoženosti, o ktorých náš súbor s troma miestnosťami, kde sa tlačí 45 ľudí, so starou prašnou podlahou v spoločenskej miestnosti ŠD Mladosť, s krojmi ešte od vzniku súboru, ktoré niet ani kde uložiť a podobnými problémami, môže len snívať. A to je Zobor jedna z mála zložiek, ak nie jediná, ktorá SPU reprezentuje doma i v zahraničí. To však len na okraj, pre zamyslenie sa kompetentných.
Slovensko-poľský folklór
Po prehliadke začala zábava, kde sa striedali muziky oboch súborov, bolo počuť slovenské, ale aj poľské pesničky, tancovali sa tance z oboch krajín a vytvorili sa slovensko-poľské priateľstva. Posledný deň pobytu navštívila naša výprava zámok Wilanow, ktorý patrí do komplexu kráľovských zámkov. Na záver zoboristi vystúpili v prírodnom amfiteátri pre verejnosť a tak, ako v predchádzajúcich vystúpeniach, dôstojne reprezentovali nielen našu univerzitu, ale aj Nitru a Slovensko. Boli to krásne zážitky a skúsenosti. Aj napriek podmienkam a problémom, ktoré členov súboru dlhodobo trápia, ani jeden z nich by za nič na svete nevymenil tento perfektný jednoliaty kolektív. Po príchode do Nitry sa zoboristi rozutekali na písomky a skúšky. Musia ich stihnúť do 24. júna, pretože v tento deň folklórny súbor Zobor oslávi svoje 50. narodeniny. Ako? Veľkolepým premiérovým programom pod názvom NÁVRATY v divadle Andreja Bagara v Nitre.