Z iniciatívy dekana Mechanizačnej fakulty prof. Vladimíra Kročka sa v uplynulých dňoch na Vysokoškolskom poľnohospodárskom podniku v Kolíňanoch (VPP) uskutočnila pracovná porada venovaná problematike výskumu využívania biomasy na energetické účely. Zúčastnil sa na nej zástupca MP SR Ing. Juraj Hamaš, prof. Štefan Mihina, riaditeľ sekcie výskumu Slovenského centra poľnohospodárskeho výskumu, zástupca riaditeľa Technického a skúšobného ústavu pôdohospodárskeho v Rovinke Ing. František Zacharda, ako aj vedúci katedier MF.
Riaditeľ VPP Ing. Peter Brezovský v úvode zdôraznil význam využívania biomasy ako obnoviteľného zdroja energie v súčasných podmienkach, keď permanentne dochádza k zvyšovaniu cien energie, čo sa negatívne prejavuje na efektívnosti poľnohospodárskej výroby aj priemyselnej produkcie.
Porada svojím zameraním vychádzala z koncepčného materiálu Analýza vplyvu platnej legislatívy na podporu využívania biomasy na energetické účely a návrh na ďalšie riešenie, ktorý dňa 8. marca 2006 schválila Vláda SR. Nadväzuje na vládou schválenú Koncepciu využitia poľnohospodárskej a lesníckej biomasy na energetické účely, avšak, ako sa konštatovalo v predkladacej správe, nepodarilo sa splniť úlohu, v ktorej bolo ministrovi školstva uložené vytvoriť samostatný tematický okruh v rámci rozšírenia štátneho programu výskumu a vývoja Uplatňovanie progresívnych princípov výroby a premien energie, riešiaci problematiku využívania biomasy v hospodárstve SR pre roky 2006 až 2008. Práve absencia úlohy, ktorá by bola jednoznačne zameraná na výskum využívania biomasy na energetické účely, bráni intenzívnejšiemu napredovaniu v tejto oblasti.
Prof. Mihina definoval kľúčové otázky determinujúce úspešnosť riešenia tohto problému a podčiarkol, že táto tématika sa musí premietnuť do priorít štátnej vednej politiky a následne aj do štruktúry štátneho programu výskumu využitia biomasy na energetické účely. Z priebehu rokovania vyplynulo, že využívanie biomasy na energetické účely by sa nemalo dotýkať iba komerčnej sféry, tak ako to možno vidieť v súčasnej dobe, ale že je potrebná aj intenzívna podpora zo strany výskumu a poradenstva. Mechanizačná fakulta SPU, ale aj jej ďalšie pracoviská, majú vďaka svojmu vedeckovýskumnému potenciálu predpoklady riešiť celý okruh problémov súvisiacich s využívaním biomasy.
Účastníci porady sa zhodli na tom, že prezentovaná problematika by sa mala dostať do podoby návrhu štátneho programu výskumu a vývoja na roky 2007 až 2010. Program by mal pozostávať z okruhov, pokrývajúcich celé spektrum problémov, teda komplexné riešenie výroby biomasy na energetické účely (pestovanie, zber a pozberová úprava biomasy, logistické toky, manipulácia) a technické a technologické riešenie výroby a využitia bioplynu. Výskum musí riešiť aj otázky ekonomických, ekologických a sociálnych dopadov regionálnej bioenergetiky. Veľký význam bude mať aj skúmanie fyzikálnych, mechanických a energetických vlastností fytopalív a stanovenie noriem ich kvality.
Účastníci porady si na záver prehliadli experimentálnu bioplynovú stanicu SPU, kde sa oboznámili s niekoľkoročnými výsledkami výskumu a overovania technológie výroby a využívania bioplynu, ktoré dosiahol výskumný kolektív pod vedením doc. J. Gaduša v rámci riešenia medzinárodných projektov 5. a 6. rámcového programu EÚ.