Tieto litovské slová zazneli z našich úst po trojdňovej návšteve hlavného mesta Litvy - Vilniusu. Tu sa totiž, na pôde Vilnius Gediminas Technical University, konala deviata medzinárodná konferencia mladých vedeckých pracovníkov, zameraná na inžinierstvo ochrany životného prostredia.
Na konferencii sa zúčastnili doktorandi a mladí pedagogickí pracovníci z európskych krajín, zo Slovenska, Rakúska, Poľska, Lotyšska, Ruska a, samozrejme, domáci.
Z našej Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva odborní asistenti a doktorandi z Katedry biometeorológie a hydrológie a Katedry krajinného plánovania a pozemkových úprav. Do Litvy sme mali doraziť po hodinu a pol trvajúcom lete z Bratislavy. Kvôli nepriaznivému počasiu bol však let odklonený do vedľajšieho štátu, do Lotyšska a do Vilniusu sme dorazili s veľkým meškaním, autobusom. Keďže večer už bol pokročilý a na dvere búchala noc, nezostávalo nám nič iné, len sa po ubytovaní pobrať spať a nabrať sily do ďalšieho dňa. Hneď na druhý deň ráno sme sa srdečne zvítali s kolegami z Litvy, ktorí nás previedli po areále Fakulty inžinierstva životného prostredia, kde sa konala konferencia.
Konferencia bola rozdelená do štyroch sekcií podľa jednotlivých tém: technológie ochrany životného prostredia, výskum vplyvov antropogénneho znečistenia na životné prostredie, kontrola kvality životného prostredia a výskum, resp. posterová sekcia. V sekcii Kontrola kvality životného prostredia a výskum prezentovala Ing. Iveta Tóthova svoj príspevok v anglickom jazyku na tému pohybu pôdnej vody. V posterovej sekcii sme boli zastúpení piatimi postermi (modelovanie emisií N2O modelom DNDC, parametrizácia modelu CERES-Maize, aplikácia malých viacúčelových vodných rezervoárov, určenie potenciálnej erózie pomocou GIS, návrh a realizácia monitorovacieho systému na meranie teploty vzduchu a vlhkosti). S istotou môžeme povedať, že z hľadiska estetického dojmu patrili medzi najkrajšie a ani za ich vedeckú úroveň sa hanbiť nemusíme!
Počas troch dní strávených vo Vilniuse sme mali možnosť absolvovať prehliadku mesta, spoznať jeho kultúrne pamiatky, zaujímavosti, spoznať mnohých ľudí, nadviazať nové kontakty a priateľstvá. A, samozrejme, ochutnať aj národné špeciality. Na záver sme sa všetci zhodli, že sme prežili tri prekrásne dni v malom pobaltskom štáte zvanom Litva. Sme veľmi radi, že sme mali možnosť reprezentovať našu univerzitu a zároveň by sme chceli vyjadriť poďakovanie vedeniu Katedry biometeorológie a hydrológie a Katedry krajinného plánovania a pozemkových úprav za možnosť zúčastniť sa na tejto konferencii.