Fakulta európskych štúdií a regionálneho rozvoja zorganizovala v dňoch 27.-28. apríla 2. medzinárodnú vedeckú konferenciu, ktorou si zároveň pripomenula dve významné výročia - 65. výročie vzniku poľnohospodárskeho vysokého školstva na Slovensku a 60. výročie vzniku Vysokej školy poľnohospodárskeho a lesníckeho inžinierstva v Košiciach. S týmto zámerom pozvali organizátori na konferenciu okrem predstaviteľov verejnej správy zo všetkých stupňov riadenia, vzdelávacích a výskumných inštitúcií, predstaviteľov občianskej spoločnosti aj hostí, ktorí pomáhali a pomáhajú postupne budovať a rozvíjať fakultu.
Dekan fakulty Vladimír Gozora ocenil Čestnou plaketou a pamätnou medailou za dlhoročnú úspešnú spoluprácu a pomoc pri budovaní FEŠRR osobnosti verejného života i podnikateľského prostredia, ktorí sú nápomocní pri neľahkom procese rozvoja najmladšej fakulty na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite.
Tématické zameranie vedeckej konferencie, resp. jej šiestich sekcií (štrukturálna politika EÚ v novom plánovacom období, regionálny rozvoj, miestny rozvoj, kvalita životného prostredia v problémových oblastiach Slovenska, podnikanie na vidieku a občianska bezpečnosť), v ktorých sa počas dvoch dní diskutovalo, bolo príležitosťou na prezentáciu rozvojových politík z pohľadu orgánov verejnej správy, ktoré sa na ich formovaní podieľali. Ale aj na prezentáciu výsledkov vzdelávacích a výskumných inštitúcií zaoberajúcich sa problematikou regionálneho a miestneho rozvoja, životného prostredia, regionálnou a štrukturálnou politikou EÚ, občianskou bezpečnosťou a podnikaním na vidieku. Konferencia bola aj fórom na konfrontáciu deklarovaných rozvojových politík a vedeckých poznatkov s tými, ktorí sú ich bezprostrednými realizátormi na regionálnej a miestnej úrovni.
Na konferencii odznelo spolu 124 diskusných príspevkov. Program plenárneho rokovania bol zameraný na koncepčné prístupy k prekonávaniu regionálnych disparít, na problémy rozvoja miest a obcí a budúce zámery Združenia miest a obcí Srbska v smerovaní miestneho rozvoja. Hovorilo sa aj o novej vidieckej politike EÚ, environmentálnej regionalizácii Srbska, ako aj o modeli občianskej bezpečnosti, ktorý by mohol byť uplatňovaný na Slovensku. Následná diskusia v jednotlivých sekciách bola príležitosťou na výmenu názorov a skúseností zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska, Slovinska a Rumunska. Súbežne s vedeckou konferenciou sa uskutočnil aj medzinárodný workshop k virtuálnym formám vzdelávania.
Za úspešný priebeh konferencie ďakujeme všetkým, ktorí sa bezprostredne podieľali na jej organizačnom zabezpečení i moderovaní v jednotlivých sekciách.