Jarné mesiace sú priam presýtené významnými svetovými dňami, medzi ktorými začína preberať dominantné postavenie 22. marec - Svetový deň vody. Je to najskôr asi tým, že práve voda začína limitovať neškodnosť prostredia, ale hlavne zdravý život. V tomto roku bola jednou z ústredných tém problematika pitná voda z vodovodu verzus stolové vody. Vyberáme z nej niekoľko myšlienok a faktov.
Pitná voda je vo všeobecnosti definovaná ako systém vo vode rozpustených, pre život nevyhnutných prvkov, laicky označovaných pojmom "tvrdosť vody". K najdôležitejším prvkov sa radí vápnik, horčík, ale aj hliník, železo a iné. Podľa koncentrácie vápnika a horčíka sa môže kvalita vody pohybovať od veľmi mäkkej po veľmi tvrdú. Obidva extrémy sú však nežiaduce. Prítomnosť uvádzaných esenciálnych látok je v rovnovážnej forme predovšetkým v podzemných vodách, ktoré sú preto aj najvhodnejšie na zásobovanie pitnou vodou. Stolové vody sa značnou mierou získavajú chemicky náročnou úpravou povrchových vôd. Pitná voda na trvalú spotrebu nesmie v ľudskom organizme ani po dlhej konzumácii spôsobovať preukazné zmeny.
Vodárske spoločnosti i štátne orgány kvalitu vody nepretržite kontrolujú a tá musí spĺňať prísne požiadavky na kvalitu, stanovené vyhláškou Ministerstva zdravotníctva SR č. 151/04. Objavujú sa preto tendencie vrátiť sa k pitiu vody z vodovodu. Aké sú hlavné dôvody? Zdravotné hľadisko: z našich vodovodných kohútikov tečie mimoriadne kvalitná pitná voda, ktorú nám závidia aj európske krajiny. Vyvážená prítomnosť vápnika a horčíka vo vode má pre ľudský organizmus antitoxickú účinnosť. Vápnik sa vyznačuje ochranným účinkom pred neurologickými poruchami v starobe, je dôležitým doplnkom výživy žien po menopauze. V oblastiach s vyššou tvrdosťou vody bol evidovaný nižší počet zlomenín u detí. Známy je tiež ochranný účinok horčíka pred mozgovo-cievnymi ochoreniami, ale aj rakovinou hrubého čreva, žalúdka a i.
Ekonomické hľadisko: pitná voda z vodovodu je viac ako stokrát lacnejšia ako bežné stolové vody. Cena jedného litra sa pohybuje v intervale 0,02 - 0,03 Sk. Odpadajú náklady na dopravu. Hygienické hľadisko: plastové obaly predstavujú výrazné nebezpečenstvo pre životné prostredie.
Úspora času: stačí otočiť kohútikom a ťuknúť si na zdravie! pohárom pitnej vody z vodovodu.