V roku 2005 pri príležitosti Svetového roka fyziky zorganizovala Európska skupina pre popularizáciu časticovej fyziky (EPOG) a Európska fyzikálna spoločnosť (EPS) projekt s názvom Hands on Particle Physics - European Masterclasses for High School Students. Akcia, určená študentom stredných škôl, sa stretla s mimoriadnym ohlasom, preto sa organizátori rozhodli usporiadať aj jej druhý ročník.
Počas dvoch týždňov, od 6. do 21. marca 2006, sa postupne pripojilo takmer šesťdesiat univerzít a vedeckých inštitúcií, ktoré privítali na svojej pôde záujemcov o fyziku z radov stredoškolákov. Študenti pod odborným vedením fyzikov analyzovali reálne dáta z experimentov CERN-u, odhaľovali podstatu a vlastnosti štruktúry hmoty, oboznámili sa s hlavnými myšlienkami kvantovej fyziky a modelmi popisujúcimi tajomný svet mikročastíc. V závere každého dňa sa prostredníctvom systému virtuálnych videokonferencií spojili s ďalšími účastníkmi a spoločne diskutovali.
Do druhého ročníka projektu sa zapojila aj Slovenská poľnohospodárska univerzita. V utorok 21. marca 2006 k nám zavítalo 46 študentov nitrianskych gymnázií, ktorých privítal rektor prof. Dr. Ing. Imrich Okenka, PhD. Po jeho príhovore vystúpil s prednáškami na tému Štandardný model elementárnych častíc a Urýchľovače a detektory elementárnych častíc RNDr. Ivan Melo, PhD., z Katedry fyziky Žilinskej univerzity. Obe prednášky sú archivované na stránke http://fyzika.utc.sk/vk/archiv.
Po prednáškach nasledovali praktické cvičenia, počas ktorých študenti pod odborným vedením Mgr. Gabriely Tarjányiovej z KF ŽU, analyzovali na počítačoch reálne údaje rozpadu Z0 bozónov na detektore OPAL. Keďže boli šikovní, zostal im čas aj na prehliadku laboratórií na Mechanizačnej fakulte. Získané výsledky OPAL experimentov študenti vyhodnotili a svoje závery predniesli na videokonferencii, do ktorej boli okrem našej univerzity a fyzikov z CERN-u pripojené aj univerzity v Oslo, Kodani, Katoviciach, Catanii a Prešove. Po zhodnotení analýz sa medzi študentmi a fyzikmi v CERN-e rozprúdila živá debata o aktuálnych problémoch fyziky a nových objavoch v oblasti časticovej fyziky.
Na základe reakcií študentov a výsledkov dotazníkového prieskumu možno skonštatovať, že študentom sa deň strávený na pôde Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v spoločnosti známych fyzikov páčil. Prostredníctvom zaujímavých prednášok získali nové poznatky a vyskúšali si prácu s reálnymi údajmi. Zaujali ich aj nové možnosti digitálnych technológií a ich využitie v procese vzdelávania, keď sa študent stáva členom simulovaného vedeckého kolektívu a zapája sa priamo do riešenia aktuálnych vedeckých problémov.
Ďalším úspechom akcie bola výborná spolupráca viacerých univerzít. Odbornými garantmi boli fyzici zo Žilinskej univerzity v spolupráci s Katedrou fyziky MF SPU a FPV UKF, projekt technicky a organizačne zabezpečila Katedra elektrotechniky a automatizácie MF SPU a Kongresové centrum SPU.
RNDr. VLASTA VOZÁROVÁ, Ing. ZUZANA PALKOVÁ, PhD.
"Fyzika patrí medzi vedy o prírode. Objavovať jej zákonitosti znamená lepšie spoznávať prírodu, svoje okolie, prostredie, v ktorom žijeme. To je vždy vzrušujúce a dobrodružné. Hoci Slovensko nemá na efektívny a účinný výskum v oblasti mikročastíc adekvátne technické podmienky, aplikáciou prostriedkov informačných a komunikačných technológií môžeme nahliadnuť do práce najvýznamnejších svetových laboratórií, môžeme sa spolupodieľať na výskumnej práci najvýznamnejších vedcov, fyzikov."
(Z príhovoru prof. I. Okenku)
CERN (Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire) - európska organizácia pre jadrový výskum a zároveň najväčšie laboratórium kvantovej fyziky na svete. Zaoberá sa najmä výskumom v oblasti fyziky jadrových častíc, s ktorým súvisí aj výskum zariadení na ich získavanie, detekovanie a meranie. Sídlo CERNu je neďaleko Ženevy na švajčiarsko-francúzskych hraniciach. Tamojší výskum priniesol fyzike rad prielomových poznatkov i Nobelových cien. Hlavným cieľom experimentov, na ktorých sa podieľa asi sedemtisíc vedcov z celého sveta, je prenikať do hmoty a skúmať vlastnosti častíc mikrosveta v extrémnych podmienkach. Výsledkom sú stále podrobnejšie informácie o vzniku vesmíru a o zákonoch, ktorým všetko vo vesmíre podlieha. Na rozlúštenie tajomstva častíc, z ktorých sa hmota skladá a ich interakcií treba dosiahnuť vzájomné zrážky pri obrovských rýchlostiach. Preto sú najdôležitejšími experimentálnymi zariadeniami v CERNe urýchľovače a detektory. V súčasnosti je pred dokončením najvýkonnejší urýchľovač - LHC, vybudovaný v obrovskom tuneli sto metrov pod zemou. Urýchľovať bude protóny a jadrá ťažkých prvkov.