Streda 15. marca - volebný deň. O 13. hodine sa v aule zišla akademická obec našej univerzity, aby sa oboznámila s programovými vyhláseniami kandidátov na funkciu rektora SPU na ďalšie štvorročné obdobie. Členovia akademického senátu potom v riadnych voľbách tajným hlasovaním určili, kto bude stáť na čele univerzity do roku 2010.
Z ôsmich kandidátov, ktorých sme vám v skratke predstavili v minulých číslach Poľnohospodára, pred početné plénum predstúpili postupne, v poradí, ktoré určil žreb, štyria kandidáti. Prof. Anna Bandlerová, prof. Vladimír Gozora, prof. Mikuláš Látečka a prof. Pavel Šťastný načrtli priority, ktoré sú podľa ich mienky, ale najmä zorného uhla rozvoja univerzity v nasledujúcom období kľúčové. Zhodné názory odzneli najmä v súvislosti s potrebou skvalitňovať vzdelávanie, a to aj kontexte nadchádzajúcich akreditácií vysokých škôl a cieľa, získať štatút výskumnej univerzity, ale aj vytvárania konkurencieschopných študijných programov v súlade s možnosťami uplatnenia absolventov, potreby zlepšovať podmienky pre výučbu a výskum, rozširovať medzinárodnú spoluprácu a zapájať sa do medzinárodných vzdelávacích a výskumných projektov. Rozdielne boli pohľady kandidátov na formy riadenia univerzity, postavenie fakúlt, rozpočtové pravidlá, resp. investičné zámery v budúcom období.
Vystúpenia kandidátov podnietili rôznorodú diskusiu. Aké sú ich kritériá na výber najbližších spolupracovníkov, prorektorov, ako chcú znížiť vekovú hranicu pre dosiahnutie docentúr a profesúr, podporujú výučbu v cudzom jazyku? Aký je ich názor na prípadné spojenie nitrianskych univerzít či spoplatnenie štúdia? Ako ďalej pri koncipovaní nových študijných programov v situácii, keď vo všeobecnosti klesá záujem o klasické poľnohospodárske odbory? V spektre kladných i kritických odpovedí zaznela aj mienka, že inovácia je nutná, no vzhľadom na dlhodobú tradíciu našej univerzity ako jedinej svojho druhu v SR by bolo treba byť k nim tolerantnejší, aby sa zachovala kontinuita prípravy odborníkov pre poľnohospodársky sektor.