Zámery EÚ v oblasti jazykovej politiky sa spredmetnili v oblasti tvorby spoločných študijných programov - kurikúl, osnov a evalvačných kritérií na testovanie jazykových znalostí zodpovedajúcich jednotlivým stupňom. Išlo o zavedenie požiadavky jazykového portfólia, ktoré umožní valorizáciu jazykovej kompetencie z rozličných jazykov bez ohľadu na to, či bola získaná v školskom systéme, alebo v rámci individuálneho štúdia mimo neho. V Rade Európy bol v roku 2001 vypracovaný Spoločný európsky referenčný rámec pre jazyky, ktorý slúži ako podklad na učenie sa a vyučovanie jazykov, ako aj na hodnotenie dosiahnutej jazykovej kompetencie.
Európsky systém jazykového vzdelávania (2001) vytvára inštitúciám základ umožňujúci vzájomné porovnávanie a uznávanie jazykovej kvalifikácie a pomáha organizátorom kurzov, učiteľom a skúšajúcim lepšie definovať ciele a koordinovať vzdelávacie aktivity. Tento systém sa okrem iného využíva aj pri certifikácii jazykovej spôsobilosti so zameraním na obsah skúšok a kritérií hodnotenia získaných na nižšom stupni ovládania jazyka.
Jedným z veľmi flexibilných a otvorených programov výučby a certifikácie je aj program jazykovej výučby v medzinárodnom systéme UNIcert (Univerzitný certifikát). Ide predovšetkým o systém jazykovej výučby a certifikácie pre študentov nefilologických odborov, ktorý je známy a uznávaný v mnohých stredoeurópskych krajinách. Katedra odborného jazykového vzdelávania (KOJV) splnila štandardy kvality transparentnej výučby odborného cudzieho jazyka a skúšok vo vysokoškolskom vzdelávaní, ktoré sú kompatibilné so systémom jazykovej výučby a skúšok UNIcert , a preto jej Inštitút pre akreditáciu jazykových programov a skúšok na univerzitách v strednej Európe (UNIcert LUCE) udelil akreditáciu a oprávnil ju vydávať certifikáty jazykovej spôsobilosti v anglickom jazyku na úrovni UNIcert III - C1 (Anglický odborný jazyk pre ekonómov) pre študentov a absolventov SPU. Tento certifikát by v budúcnosti mohol byť legislatívne ekvivalenciou odbornej štátnej jazykovej skúšky, pretože spĺňa všetky požiadavky kladené na vykonávanie štátnych odborných jazykových skúšok vo vzťahu k požiadavkám ERR.
Systém UNIcert je flexibilný v tom, že ho možno po splnení podmienok orientovať obsahovo na ktorýkoľvek študijný program, pričom materiál o univerzitnom certifikáte sa predkladá na schválenie akademickému senátu príslušnej fakulty, v mene ktorej KOJV žiada o udelenie akreditácie pre príslušný študijný program. Obdobie platnosti akreditácie KOJV pre UNIcert III - C1 pre študentov a absolventov SPU je od 1.10.2005 do 30.9.2008 a po uplynutí doby platnosti treba opätovne požiadať o akreditáciu. V súčasnosti KOJV žiada o akreditáciu UNIcert III- C1 pre jazyk nemecký a akreditáciu UNIcert II- B2 (obsahovo zhodný so základnou štátnou jazykovou skúškou) pre jazyk anglický, nemecký a ruský.
Veľmi aktívnu organizačnú a vedúcu úlohu pri získavaní akreditácie UNIcert na KOJV má PaedDr. Irena Felixová, členka komisie UNIcert LUCE, ktorá bola navrhnutá členskou základňou CASAJC a odsúhlasená Výborom UNIcert v Drážďanoch.
KOJV bude v blízkej budúcnosti spolu s ostatnými univerzitami technického zamerania iniciovať na MŠ SR podľa vzoru Českej republiky aj legislatívne podloženú ekvivalenciu a štandardizáciu jazykových skúšok, pretože v súčasnosti existujúci monopol štátnych jazykových skúšok už plne nezodpovedá diverzifikácii preukazovania jazykovej kvalifikácie hlavne v európskom kontexte. Ako napísali Lidové noviny "česká státnice z němčiny nestačí...resp. není moc žádaná, přednost a větší váhu mají mezinárodní certifikáty ...odstupňované podle úrovně pokročilosti". Skúšky podľa európskeho rámca sa delia na A1-A2 (určené pre začiatočníkov až mierne pokročilých), B1-B2 (stredne pokročilí) a C1-C2 (pokročilá úroveň s odbornou orientáciou). Z toho dôvodu sa všetky medzinárodne uznávané jazykové skúšky a v našom kontexte uznávané štátne jazykové skúšky dajú (a musia) priradiť k jednotlivým úrovniam Európskeho referenčného rámca. Študenti študijných odborov na SPU, zriadených podľa zákona č. 131/2002 Z.Z., § 109 ods. 1, dokončia štúdium podľa predchádzajúcich predpisov, teda aj jazykové vzdelávanie a štátne jazykové skúšky, ak boli súčasťou štúdia dobiehajúcich "starých" študijných odborov až do dokončenia štúdia v týchto študijných odboroch. V tomto zmysle a na základe opätovného oprávnenia MŠ SR bude katedra pokračovať v organizovaní a vykonávaní štátnych jazykových skúšok. Bude však iniciovať aj doplnok k vysokoškolskému zákonu, ktorý by oprávňoval VŠ a univerzity nefilologického zamerania vykonávať odborné štátne jazykové skúšky aj v novo akreditovaných študijných programoch, pretože nový vysokoškolský zákon neobsahuje ustanovenie, ktoré v minulosti umožňovalo MŠ SR udeliť univerzitám nefilologického zamerania oprávnenie vykonávať štátne jazykové skúšky.
Právom sa domnievame, že vykonávanie odborných štátnych jazykových skúšok má svoje miesto hlavne v tomto type vysokoškolského vzdelávania. V súčasnosti katedra zabezpečuje v novoakreditovaných študijných programoch podľa záujmu certifikáciu v rámci systému UNIcert, ktorá bude uznávaná na príslušných fakultách ako ekvivalent základnej štátnej jazykovej skúšky (UNIcert BII) a odbornej štátnej jazykovej skúšky (UNIcert III).
Ďalšie informácie o jazykových kurzoch a skúškach UNIcert nájdete v príručke UNIcert Systém jazykovej výučby a certifikácie pre študentov nefilologických odborov, ktorú vydalo Vydavateľstvo EKONÓM v Bratislave v roku 2004, resp. na internetovej stránke KOJV.