V rámci učiteľských mobilít projektu Leonardo da Vinci strávila Mgr. Ing. Danka Moravčíková a doc. Ing. Iveta Ubrežiová, CSc., dva týždne v holandskom Drontene. Ich prvé kroky viedli do tamojšej pobočky pracovnej agentúry Agrojobs, ktorá sprostredkúva prácu absolventom poľnohospodárskych škôl v Holandsku. Jedným z cieľov projektu bolo totiž spoznať organizačnú štruktúru agentúry, jej poslanie, systém práce, spôsob monitorovania požiadaviek trhu práce, systém prepojenia s univerzitou a ďalšie podrobnosti. Viac nám o svojich dojmoch z pobytu napísala Mgr. Ing. DANKA MORAVČÍKOVÁ.
Databázy, databázy...
Poslaním holandskej agentúry Agrojobs je na jednej strane pomáhať absolventom poľnohospodárskych univerzít umiestniť sa na agrárnom trhu práce, na druhej ponúkať agropodnikateľským subjektom vhodných a kvalifikovaných adeptov na pracovné pozície. Drontenská pobočka Agrojobs je súčasťou Súkromnej poľnohospodárskej univerzity (CAH), jej pozícia je však relatívne nezávislá. Má vlastnú databázu absolventov univerzity so základnými informáciami, najmä čo sa týka ich cieľov, ambícií, či skúseností z praxe získaných počas štúdia. Okrem toho disponuje špeciálnou databázou zahraničných študentov, ktorým (po konzultácii s ich učiteľom-tútorom) ponúka brigádnické miesta. Uprednostňovaní sú študenti so slabším sociálnym zázemím a finančným krytím, možno teda povedať, že agentúra poskytuje aj tzv. social service.
Systém práce: jednoducho, ale účinne
Ako sme mali možnosť vidieť, systém práce agentúry je veľmi racionálny a účinný, čo je typické pre Holandsko vo všetkých sférach. Ročne ponúka absolventom CAH Dronten približne sto pracovných pozícií, tzv. jobs opened. Pôsobí tu asi dvadsať konzultantov, ktorých práca spočíva v kontaktoch s firmami a praktickej príprave kandidátov na pracovný pohovor. Vykonávajú tiež konzultačnú a poradenskú činnosť v oblasti agropodnikania. O svoje poznatky sa delia s pedagógmi univerzity, ktorí potom môžu prispôsobiť či upraviť študijné programy v súlade s požiadavkami z praxe. Pri mapovaní požiadaviek agrárneho trhu práce spolupracuje drontenská pobočka Agrojobs okrem poľnohospodárskej univerzity aj s ďalšími inštitúciami a spoločnosťami z agrárnej sféry. Jej územný záber je regionálny. Už ôsmy rok vydáva vlastný časopis, v ktorom zverejňuje informácie o svojej činnosti i pracovné ponuky. Význam agentúry takéhoto typu je nesporne viacrozmerný. Okrem pomoci absolventom poľnohospodárskej univerzity pri hľadaní uplatnenia v oblasti ich študijnej špecializácie agentúra propaguje agrosektor na trhu práce a napomáha zvýšenie spoločenského kreditu či statusu profesie agropodnikateľa. V súvislosti s prepojením na univerzitu je veľmi dôležité, že agentúra a jej činnosť sú zárukou neustáleho kontaktu učiteľov s praxou. Podobný model by bolo určite vhodné aplikovať aj v našich podmienkach.
Na poľnohospodárskej univerzite
Študenti drontenskej univerzity absolvujú dvakrát počas štúdia päťtýždňovú prax. Prvá je zameraná na získanie všeobecných zručností a vedomostí, v rámci druhej sa orientujú na konkrétnu problematiku, k nej musia zaujať vlastné stanovisko a formulovať prípadné problémy. V tom sa podstatne líšia od našich študentov, ktorých prax má častokrát len formálnu podobu, a tak sa míňa účinku. Zaujal nás aj tamojší systém výučby, ktorý je interaktívnejší, založený na komunikácii, projektovaní a samostatných výstupoch.
Exkurzia? Exkurzia!
Holandskí študenti pri našich spoločných rozhovoroch prejavili záujem navštíviť Slovensko, aby získali konkrétnejšiu predstavu o našej krajine v súvislosti s ich študijným odborom (agrobusiness). Od nápadu nebolo ďaleko k realizácii, a tak už koncom marca navštívi 25 holandských študentov vybrané poľnohospodárske družstvo, farmu a potravinársky podnik a stretne sa s poslucháčmi našej univerzity. Diskutovali sme aj o príprave tzv. joint programme, v rámci ktorého by podobné možnosti spoznávania rôznych modelov agrosektora mali i medzinárodní študenti. Na stretnutí, ktoré nám sprostredkovala agentúra a univerzita, sme im priblížili Slovensko z pohľadu našej profesionálnej orientácie. Témou môjho vystúpenia bola sociologická reflexia charakterizujúca trendy a problémy rozvoja vidieka a agropodnikania na Slovensku a špecifiká života na vidieku.
Záver
Hoci bol náš program dosť náročný, podarilo sa nám využiť chvíľku voľného času a absolvovať niekoľko výletov. Učarovali nám najmä historické mestečká zo 16. - 17. storočia v okolí Drontenu. A pretože každý pobyt má aj neformálny spoločenský rozmer, na záver spomeniem spontánne zorganizovaný večer tradičnej kultúry so zahraničnými študentmi, na ktorom sa - ako príspevok k ich štúdiu v medzinárodnej komunite - naučili zopár slovenských ľudových tancov.