Pod veľmi racionálnym názvom vyšla zaujímavá publikácia z oblasti memoárovej literatúry, ktorú vydal vo vlastnom náklade na konci roka 2005 emeritný profesor našej univerzity, prof. Ing. TIBOR PALKA, PhD.
Významný je nielen názov, ale hlavne obsah knihy, ktorá v koncentrovanej forme (98 strán) prináša vedomosti, poznatky a skúsenosti autora v kontexte histórie svojho pôvodu, rodu, prostredia a činností v učiteľskom, spoločenskom a organizačnom pôsobení. Autor spojil faktografiu s rozprávačským talentom a nadhľadom či jemným humorom pri opisovaní osôb a tiež nie vždy jednoduchých spoločenských i politických situácií. Je symbolické, že kniha vychádza v predvečer 60. výročia založenia SPU i blížiaceho sa významného jubilea autora.
Z hľadiska kontextu historického poznania skutočnosti sú významné jeho reflexie a hodnotenia života rodného Cabaja (teraz Cabaj - Čápor) v symbióze ľudí a času, mladosti a zrelého veku, štúdií a profesijných aktivít. Nie všetko bolo priamočiare. Práve táto skutočnosť dáva dielu zvláštne fluidum gradácie cesty životom Tibora Palku. Od chlapca z rozhľadenej roľnícko-remeselníckej rodiny po univerzitného profesora, akademického funkcionára VŠP, spolubudovateľa jej infraštruktúr až po tvorcu a prvého riaditeľa Inštitútu výchovy a vzdelávania MPVŽ SR.
Každá zo šiestich kapitol je z hľadiska poznania faktov a skutočností na pozadí konkrétneho času autorovho pôsobenia veľmi zaujímavá a poučná aj v súčasnosti. Vo väčšine prípadov vystupuje ako pozorovateľ a interpret diania a len tam, kde je to bezprostredne potrebné, ako prvá osoba. Tak je tiež dokumentované obdobie pôsobenia v pedagogických a najvyšších riadiacich funkciách VŠP v rokoch normalizácie. Zaujímavé a v mnohých prípadoch často neznáme sú postrehy a hodnotenia významných osobností (minister J. Janovic, bývalý prezident SR R. Schuster a ďalší), ako aj atmosféra pri riadení VŠP a jej štruktúr. Iste, niektoré majú aj osobný punc sympatizujúceho pohľadu autora. Na základe vlastného poznania môžem konštatovať jeho objektivitu. Pre širšie pochopenie tejto osobnosti a jeho diela je typická vysoká úroveň až láskavo kritického posudzovania činov iných. Publikácia je vhodne ilustrovaná dobovými fotografiami, emotívne i racionálne ladeným doslovom a výberom publikovaných prác prof. Palku. Publikáciu jazykovo upravil a zredigoval PhDr. Emil Vontorčík, ktorý v predslove výstižne napísal: "Kniha profesora Tibora Palku je záznamom skutočných životných príhod a spoločenskej reality, zachytávajúca atmosféru veľkých premien a udalostí, ktorými bolo naplnené celé minulé storočie v konkrétnej podobe, v konkrétnej slovenskej obci a meste nielen na vlastnom životnom príbehu, ale aj na životných osudoch veľkého počtu ľudí, ktorými sú jeho memoáre zaľudnené. Dáva predstavu o tom, ako sa formovali životné osudy konkrétnych ľudí v minulom storočí, ako sa pechorili v daných spoločenských podmienkach v snahe uplatniť sa, dosiahnuť osobnú sebarealizáciu a osobné šťastie." Je to Kniha, ktorú odporúčam prečítať.