Keď sa absolventi bakalárskeho štúdia na Masarykovej univerzite v Brne pred dvoma rokmi dozvedeli o možnosti externe pokračovať na inžinierskom stupni štúdia na novej Fakulte európskych štúdií a regionálneho rozvoja SPU v Nitre, ani chvíľu neváhali...no a dnes už píšu diplomovky a myslia na promócie. Poldruha roka je dosť dlhý čas na to, aby posúdili, ako sa ich predstavy o štúdiu naplnili, ako využijú nové poznatky v praxi. Nie sú v nej nováčikmi, všetci pôsobia na významných postoch v inštitúciách štátnej správy v Českej republike. Ako sa im u nás študuje? O tom a všeličom inom debatovali poslucháči 5. ročníka externého štúdia študijného programu európske rozvojové programy s dekanom fakulty, prof. Ing. VLADIMÍROM GOZOROM, PhD. a prodekankou JUDr. ELEONÓROU MARIŠOVOU, PhD., ktorá stretnutie pri šálke čaju iniciovala.
Dekan FEŠRR, prof. Vladimír Gozora: "Vítam možnosť stretnúť sa s vami, našimi zahraničnými študentmi a som rád, že sa môžeme pozhovárať o problémoch súvisiacich so štúdiom, s ktorými sa stretávame na jednej strane my, učitelia, na druhej vy, naši poslucháči. Pred dvoma rokmi sme uvítali váš záujem študovať u nás. Snažili sme sa vám pripraviť vhodné podmienky pre štúdium, no boli sme limitovaní tým, že sme vlastne iba začínali. Fakulta, ktorá vznikla 1. apríla 2004, nemala ešte potrebné priestory, techniku, prostriedky, učebné texty, všetko sa realizovalo postupne, ako sa vraví, za pochodu. Je nám jasné, že sa nám všetko nepodarilo naplniť v plnom rozsahu tak, ako sme si to predsavzali, využiť všetky pedagogické metódy, ktoré sa vo výučbe verejnej správy a regionálneho rozvoja môžu uplatniť, ale chceme tak robiť postupne. V neposlednom rade sme sa po prvých, povedzme, komunikačných problémoch na študijnom oddelení či dekanáte snažili riešiť rozpory a som rád, že sa nám to darí k obojstrannej spokojnosti. Tie dva roky rýchlo ubehli, svojich úloh ste sa zhostili perfektne a v júni budete medzi prvými, ktorí budú opúšťať našu alma mater s čerstvým diplomom odboru verejná správa a regionálny rozvoj!"
Dr. Bc. Ludvík Zíma (vedúci odboru územného plánovania, výstavby a investícií Krajského úradu v Českých Budějoviciach): "Keď sme cez internet zistili, že SPU otvára tento odbor a zoznámili sme s tým riaditeľa nášho úradu, dr. Stráského, veľmi privítal možnosť, že tu môžeme s kolegom študovať túto problematiku. I keď, ako hovoril pán dekan, spočiatku boli určité "pôrodné bolesti", musím povedať, že pracovníci fakulty sa nám snažili pomôcť riešiť ich. Myslím, si, že štúdium nás vzájomne obohatilo. Pýtali ste sa, či nie sú rozdiely v štátnej správe v našich krajinách. Samozrejme, sú, to sme počas štúdia poznali, ale nie je to až také podstatné. Naopak, spoznanie rozdielnych prístupov bolo užitočné pre obe strany. Veď sme mnoho rokov žili v jednom štáte a nakoniec sme opäť spolu v EÚ, takže problémy sú si veľmi podobné. Prínosom je aj porovnávanie vecí verejných z hľadiska programového, verejnej správy a, samozrejme, aj z hľadiska regionálneho prístupu."
Prof. Vladimír Gozora: "Iste, sú určité rozdielnosti vo verejnej správe v Čechách a na Slovensku, ale to je samozrejmosť, pretože každá krajina si ju buduje po svojom. Na odlišnosti skôr upozorňujeme vo vzťahu k jej silným či slabým stránkam. V ČR existuje integrovaný systém verejnej správy, na rozdiel od duálneho systému v SR, takže už z tohto dôvodu existujú určité rozdielnosti. Ale nie až také, aby sme sa nevedeli pochopiť a vzájomne si v debatách a na prednáškach povedať, kde tlačí topánka verejnú správu tu či tam. Študijný odbor verejná správa a regionálny rozvoj, v rámci ktorého sme akreditovali tri študijné programy, sme skoncipovali na našej fakulte preto, lebo pociťujeme určitý nedostatok v tejto oblasti, súvisiaci s činnosťou verejnej správy pri zabezpečovaní chodu hospodárskeho mechanizmu našej krajiny. Chceme využiť akési vákuum v tejto oblasti, aby sme mohli čo najlepšie pripraviť ľudí na funkčné pozície v štátnej správe a samosprávnych orgánoch, prípadne verejnoprávnych korporáciách a záujmových združeniach, aby mohli kvalifikovane rozhodovať a podieľať sa na plnení úloh, ktoré verejná správa v spoločenskej praxi plní."
Bc. Radek Starý (Polícia ČR, OR Opava): "Z môjho pohľadu, a myslím, že je to aj mienka mojich kolegov, je najväčším prínosom spôsob, akým k nám na FEŠRR pristupujú. Cítim sa tu ako partner vyučujúcich, nielen ako objekt nejakého vzdelávania. Na prednáškach a cvičeniach je to vskutku forma vzájomného partnerstva. Vždy dostaneme konkrétnu odpoveď na naše otázky, alebo sa nájde konkrétne riešenie. Nehovorím, že je to vždy v náš prospech, ale to je logické, nie sme tu na to, aby sme si diktovali podmienky, sme tu na to, aby sme splnili, čo sa od nás očakáva. Sme z rôznych sektorov verejnej správy, všetci máme skúsenosti aj z iných škôl, neštudovali sme rovnaké odbory, a preto je tu trošku problém v tom, že musíme doháňať niektoré predmety, ktoré sme predtým neabsolvovali, pretože náš bakalársky program bol nastavený inak. No dnes už tvoríme homogénny celok aj so slovenskými spolužiakmi. Presne v duchu a podľa filozofie tejto fakulty, ktorá to vlastne má aj v názve. Ťažko by sme mohli budovať spoločnú Európu, keby sme sa nedohovorili - dva blízke národy, ktoré navyše nemajú medzi sebou ani jazykovú bariéru!"
Prof. Vladimír Gozora:"Sme si vedomí toho, a ono to tak trošku vzbudzuje aj rešpekt u našich učiteľov, že ste tu všetko ľudia pôsobiaci na funkčných pozíciách vo verejnej správe, vaša poznatková úroveň je v porovnaní s bežnými študentmi vyššia, o praktických skúsenostiach ani nehovoriac. Je vás tu teraz v 4. a 5. ročníku spolu 47. Aj na základe vlastných skúseností konštatujem, že výučba má viac-menej diskusný charakter, ak vznikne problém, rieši sa obojstranne. Prichádzal som do styku s vami aj ako učiteľ a akademický funkcionár a zanechali ste vo mne veľmi dobrý dojem. Aj z hľadiska chuti do štúdia, potreby získať nové poznatky naviac, skúsenosti, zručnosti z práce vo verejnej správe. Váš kolektív by som mohol hodnotiť z hľadiska dosahovaných výsledkov ako špičkový."
Bc. Vratislav Jenča(vrchný inšpektor Českej obchodnej inšpekcie z Českého Brodu): "Chcel by som doplniť, že naše vzťahy so slovenskými študentmi sa budovali jednak na formálnej, ako aj neformálnej báze. Skúsenosti zo zamestnania sme si mohli vzájomne vymieňať a konfrontovať rôzne prístupy. No po skončení školských povinností nám ostal čas aj na vzájomné stretávanie. Fakulta nám poskytla ubytovanie v Kolíňanoch, kde sa máme možnosť stretávať mimo vyučovania a porovnať si skúsenosti vo väčšej miere ako trebárs počas prednášok. No a okrem toho sa tak trochu spoločne vraciame aj do našich študentských čias..."
Bc. Radek Starý: "Presne tak, veď napriek tomu, že sú naše národy v mnohom podobné, česká a slovenská mentalita je predsa len tak trošku odlišná. Už aj toto prispieva pri našich stretnutiach v Kolíňanoch k príjemnému a zábavnému stráveniu večera. Veď čo je vlastné vám, nie je vlastné nám, a naopak. No večery pri gitare sú, myslím, pekné a príjemné pre obe skupiny. Je nám to aj vzácne, veď napríklad ja som sa takto stretol s vekovo blízkymi Slovákmi po pätnástich rokoch a navyše pri spoločnom štúdiu."
Bc. Ludvík Zíma: "Už to tu odznelo viackrát. Všetci sme z praxe a raz za 14 dní alebo tri týždne sa takto zídeme. Takže študentský život v 14-dňových intervaloch. Po pracovnom týždni príjemné osvieženie a kus nefalšovaného študentského života aj napriek tomu, že musíme v čase aj nečase prekonať nemálo kilometrov. Spočiatku sme sa cítili trošku odtrhnutí, keď sme boli rozdelení na slovenskú a českú skupinu. Slováci boli ubytovaní väčšinou v Nitre, my v Kolíňanoch, ale postupne (aj vďaka našej cielenej propagácii!) zistili, že je lepšie tráviť voľný čas spolu s nami v Kolíňanoch!"
Téma ubytovania, organizácie štúdia, prihlasovania sa na skúšky cez internet, prístup k literatúre atď. atď. Hodinka príjemného rozhovoru ubehla ako voda, aj keď niektorí českí študenti sa možno trochu ostýchali povedať niečo na mikrofón. No ich horlivé prikyvovanie bolo znakom toho, že plne súhlasia s povedaným...Obe strany boli rady, že si môžu neformálne vymeniť názory, povedať, čo ich trápi aj teší. Bola to príležitosť na to, aby sa "detské choroby" čo najskôr eliminovali a chod štúdia doladil ako perfektný hudobný nástroj. Bude to v prospech všetkých, ktorí zasadnú do lavíc v ďalších akademických rokoch. No a keďže nielen štúdiom je študent živý, na úrodnú pôdu padol aj návrh pána dekana: zorganizovať pre budúcich absolventov deň plný zážitkov z nášho regiónu.