V PROGRAME KULTÚRA 2000 NECHÝBA ANI SLOVENSKO
HELENA PLIŠŇÁKOVÁ, 5. ZKI
v dňoch 23. februára až 5. marca sa v jednej z krásnych oblastí Talianska - v Ligúrii, v národnom parku Cinque Terre, uskutočnilo prvé pracovné stretnutie k medzinárodnému projektu Smart History, ktorý bol úspešný v žiadosti o podporu v rámci programu EÚ Kultúra 2000, s participáciou viacerých európskych štátov.
prizvané bolo aj Slovensko, ktoré na prvom pracovnom stretnutí reprezentovalo 14 účastníkov. Hlavná koordinátorka projektu za SR, doc. Eva Kráľová z Fakulty architektúry STU v Bratislave, oslovila niekoľkých pracovníkov našej univerzity (doc. Ing. Jozefa Húsku, CSc., Ing. Pavla Otepku) s požiadavkou o účasť v tomto multidisciplinárnom projekte ako zástupcov sektoru poľnohospodárstva, konkrétne agroturizmu. Okrem našej alma mater a STU v Bratislave participovala na projekte aj UMB v Banskej Bystrici.
jednou z hlavných myšlienok organizácie workshopu bolo okrem prínosu nových informácií pre park samotný vytvorenie opakovateľného modelu na ochranu národných parkov s podobnou kultúrnou a historickou hodnotou vo svete, ako aj vzdelávacieho procesu v tejto problematike pre študentov a doktorandov, ktorí sa na projekte podieľajú.
ligúria, kraj pri Stredozemnom mori, je jednou z najatraktívnejších prímorských oblastí Talianska. Pozdĺž 330 km dlhého pobrežia s piesočnatými, resp. štrkovými plážami, strmými útesmi nad blankytným morom, s hlbokými dolinami, vedie antická cesta Via Aurelia. Hlavným mestom Ligúrie je Janov (Genova), významný prístav, rodisko Krištofa Kolumba.
národný park Cinque Terre s rozlohou 4 226 ha leží priamo na brehoch Ligurského mora, na prudkých svahoch s ostrými dolinami a hrebeňmi. Vertikálne rozpätie územia od mora po najvyššiu kótu Mont Malpertuso je 812 m. Dlhšia strana územia je v smere severozápad - juhovýchod a dosahuje vzdušnú dĺžku okolo 15 km. V podstate je to úzky pruh, na ktorom sa rozprestierajú katastrálne územia piatich miest tvoriacich hlavnú kostru národného parku, z toho názov Cinque Terre. Od severozápadu je to mesto Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola, Riomaggiore. Každé z nich má svoje osobité kúzlo, samozrejme, aj množstvo malých obcí, z ktorých každá má návštevníkom čo ponúknuť.
takmer celé územie národného parku je pokryté terasami, vytvorenými zo suchých múrikov, ktoré boli postupne budované na poľnohospodárske využitie. Pestoval sa tu hlavne vinič hroznorodý, olivy a citróny. Keby sme pospájali všetky suché múry terás do jednej línie, dostali by sme viac ako 6 tisíc km dlhé opevnenie, vysoké v priemere 2 metre, podľa miestnych obyvateľov vraj dlhšie ako Veľký čínsky múr. Žiaľ, dnes nie sú všetky plochy ošetrované a obrábané. Mnohé podliehajú deštrukciám, ktoré spôsobuje rozrušovanie pôdy najmä pôsobením pre tento kraj typickej, v súčasnosti inváznej dreviny Pinus pinaster, v súčinnosti s prírodnými procesmi, ako je vodná erózia a zosuvy pôdy. Vďaka týmto pracne vybudovaným terasám bolo územie zapísané do zoznamu svetového kultúrneho a historického dedičstva UNESCO, čo mu okrem iného prinieslo akúsi prestíž a zvýšilo návštevnosť parku, ktorá však začala spôsobovať prvé problémy z pohľadu udržateľnosti rozvoja cestovného ruchu. Medzi najkrajšie turistické cestičky patrí famózna cesta Via dell'Amore - Cesta lásky, spájajúca obce Riomaggiore a Manarolu, poskytujúca pohodlnú, asi 20 minútovú prechádzku po upravenom strmom skalnom útese s výhľadom na šíre more. Popri krásnom prostredí, ktoré ponúka neuveriteľné scenérie, je tu možnosť vychutnať si skvelé tamojšie jedlá, vína a iné nápoje, medzi ktorými je perlou Schacchetra - sladké víno pripomínajúce naše tokajské.
absolvovanie projektu a spoluúčasť na návrhovej tvorbe záverečných riešení boli pre nás prínosom nielen po teoretickej, ale najmä po praktickej stránke. V súčasnej dobe dochádza k tvorbe finálnych správ od jednotlivých participujúcich účastníkov. Všetky informácie týkajúce sa projektu sú uverejnené na webovej stránke www.smarthistory.it. Práce budú prezentované aj v podobe putovnej výstavy, ktorá sa, dúfame, zrealizuje aj na našej univerzite.