Z VÝSTAVY MLADEJ VÝTVARNÍČKY
K. POTOKOVÁ
Nádvorie renesančného kaštieľa v Šali sa v piatok 3. júna stalo miestom stretnutia milovníkov výtvarného umenia. Na poschodí historickej budovy vystavili svoje práce dva tunajšie talenty, MIRIAM PODBEHLÁ a PETER BUDAY. Obaja absolvovali výtvarný odbor ZUŠ v Šali, no neskôr sa ich cesty rozišli.
Miriam je dnes študentkou 2. ročníka Fakulty biotechnológie a potravinárstva, no okrem študijných povinností ju naplno zamestnáva štetec, farby a ...hodváb. Svoje nálady prenáša na tento ušľachtilý materiál. "Je to veľmi jemná technika, môžem sa dosýta vyhrať s farbami, miešať ich, sledovať ako sa vzájomne prelínajú a zapíjajú v abstraktných vzoroch, tie mám najradšej. Začínala som kvietkami, jednoduchými motívmi a dnes som už v technike dosiahla taký stupeň, že si môžem dovoliť aj figurálne námety až animácie. Hodváb je nádherný ľahký prírodný materiál, neobmedzuje ma ako výkres, umožňuje pracovať živelne, a to ma veľmi priťahuje", hovorí Mirka, keď si spolu prezeráme ľahučké šatky, šály či kravaty nainštalované na oknách tak, že ich farbami sa prelína denné svetlo.
Z prvej výstavy svojej bývalej žiačky má očividnú radosť aj výtvarný pedagóg Mgr. CYRIL ŽIAČEK. Spomína, že Miriam už ako malá školáčka bola iná ako ostatní, pri "povinných" úlohách kládla pasívny odpor, nikdy nepovedala, že to či ono robiť nebude, ale najšťastnejšia bola vtedy, keď mohla svoju fantáziu pustiť z uzdy. "Potrebuje slobodu, voľnosť, priestor a potom dokáže vytvoriť dielka, ktoré sú nádherné. V práci s hodvábom sa našla, pričom ju veľmi citlivo viedla pani učiteľka Plichtová," nezabudol doplniť C. Žiaček.
S kyticou kvetov prišiel mladým talentom poblahoželať aj primátor Šale, Ing. TIBOR BARAN. "Som rád, že sa v našom meste konajú takéto podujatia, veď tieto historické priestory doslova po nich volajú. Veľmi pozitívne vnímam, že sa mladí ľudia venujú najrôznejším druhom umeleckej činnosti. Vyjadrujú to, čo je v nich a obohacujú náš život. Mesto je zriaďovateľom ĽŠU, kde sa mnohé talenty rozvinú. Aj v tejto budove, i keď nie je majetkom mesta, sa konajú rôzne výstavy. Nedávno napríklad výstava šalianskych umelcov, iniciatíva, z ktorej výťažok bol venovaný na záchranu tunajšieho unikátu, domu ľudového bývania. Je to príklad toho, ako spojenie umenia a úprimne dávaného hmotného vkladu môže pomôcť zachrániť to, čo po záchrane volá", vyznal sa Poľnohospodáru primátor Šale.
Čo dodať na záver? Naši študenti sú naozaj všestranní. Vytvorme im podmienky, aby nás o tom mohli presvedčiť. Budeme príjemne prekvapení!