Dekan belehradskej fakulty prof. Dr. Milan Martič a prodekan doc. Dr. Ondrej Jaško sa v septembri t.r. zúčastnili na zasadnutí vedenia FEM, na ktorom prejavili veľký záujem o spoluprácu takmer vo všetkých oblastiach činnosti našej fakulty. Náročný pracovný program srbských hostí bol obohatený exkurziou do najkrajšieho kúta našej vlasti, do Tatier. Krása slovenskej prírody zrejme korunovala ich pozitívny dojem z priazne, ústretovosti a pohostinnosti, ktorej sa im dostalo a rozhodnutie bolo na svete.
Dňa 14. októbra zamieril autobus s ŠPZ Republiky Srbsko - Čierna Hora rovno do krásneho prostredia Liptovského Jána. Tridsaťjeden pracovníkov FOV sa rozhodlo spojiť príjemné s užitočným. V príjemnom penzióne Galanto sa stretli kolégiá dekanov oboch fakúlt, ktoré mali bohatý program. Dekani, Milan Martič a Peter Bielik, prezentovali svoje fakulty z hľadiska súčasných aktivít, s dôrazom na medzinárodné programy a projekty, mobility pedagógov, vedeckovýskumných pracovníkov a študentov. Otvorene analyzovali silné a slabé stránky, predložili ponuky na spoluprácu a požiadavky vo vzťahu k partnerskej fakulte. Súčasťou prezentácie boli aj predstavy vrcholových manažmentov fakúlt o ich ďalšom napredovaní vrátane medzinárodnej i vzájomnej spolupráce.
Vo výchovno-vzdelávacej oblasti prejavili hostia najväčší záujem o konkrétnu pomoc a podporu pri realizácii kreditového systému ECTS, s ktorým máme v našich podmienkach už určité skúsenosti, no partnerská fakulta je len na začiatku tejto cesty. Predbežne bol vytipovaný pracovný tím, ktorý by zabezpečil aplikáciu našich skúseností v podmienkach FOV.
Vo vedeckovýskumnej činnosti sú naše spoločné ambície zamerané nielen na rozvoj dvojstrannej spolupráce, ale aj na zapájanie sa do riešenia projektov v rámci multilaterálnych vzťahov s krajinami EÚ, východného bloku, Ázie a Ameriky. Spolupráca v oblasti vydavateľskej činnosti sa bude orientovať na vzájomné publikovanie vo fakultných vedeckých časopisoch. Možnosť prezentácie výsledkov vedeckovýskumnej činnosti na podujatiach organizovaných partnerskými fakultami plánujeme zabezpečiť nielen pre vrcholové manažmenty, ale aj pre široký okruh záujemcov z radov učiteľov, vedeckovýskumných pracovníkov a doktorandov. Obe strany zhodne prejavili záujem o rozširovanie mobilít zameraných na riešenie spoločných projektov, ale aj o študijné a prednáškové pobyty študentov a učiteľov.
V rámci prezentácie jednotlivých katedier FEM a FOV si vedúci katedier dali záležať na tom, aby predstavili svoje pracoviská v čo najpriaznivejšom svetle, aby ukázali, čo sa dosiahlo, ktorým smerom sa uberajú a čo ponúkajú v prospech vzájomnej spolupráce.
Prvé kolo prezentácie prebehlo na úrovni hodnej veľkolepého vedeckého či odborného fóra s využitím prostriedkov IKT, v anglickom jazyku. Následne sa rozprúdila živá diskusia, spontánne sa začali vytvárať už takmer pracovné skupiny zo zástupcov príbuzných katedier a zrazu sa zistilo, aké podobné a navzájom pochopiteľné jazyky sú srbština a slovenčina. Neformálne diskusie pokračovali aj počas ďalšieho spoločného programu. Navštívili sme skvost slovenskej cirkevnej architektúry - drevený kostol v obci Svätý Kríž na brehu Liptovskej Mary.
Deň sa chýlil ku koncu. Ešte spoločná večera, pár krásnych srbských a slovenských piesní za sprievodu harmoniky, slová obdivu ku krásam našej vlasti, úprimné poďakovania za spoločne strávený plodný a príjemný deň. Na stožiari pred penziónom Galanto sa vo vetre trepotali tri vlajky - Európskej únie, Republiky Srbsko - Čierna Hora a Slovenska. Posledné stisky rúk, ubezpečenie o vzájomnom pochopení a budúcej spolupráci. Tak teda - dovidenia v Belehrade!
Vedenie FEM