V horskom hoteli Poľana sa zišlo 48 mladých vedeckých pracovníkov a doktorandov z FEŠRR a ostatných fakúlt SPU, z ČZU v Prahe, MZLU v Brne, FŠI v Žiline, PHF v Košiciach, UKF v Nitre, z TU vo Zvolene, UVL z Košíc a z EU v Bratislave. Ing. MONIKA HUDÁKOVÁ, PhD.,
Na plenárnom zasadnutí odzneli zaujímavé vystúpenia. Doc. Anna Belajová, prodekanka FEŠRR, sa vo svojom príspevku pýtala, či môže komunálna reforma ovplyvniť rozvoj vidieka a Ing. Juraj Tej, prodekan Fakulty manažmentu PU v Prešove sa zamýšľal nad aplikáciou teórií regionálneho rozvoja na úrovni kraja. Do diskusie sa zapojil aj doc. Peter Kuzmišin, prorektor PU v Prešove a Ing. Eva Balážová (FEŠ), ktorá vo svojom vystúpení na tému Rozvoj vidieka na Slovensku. Ako ďalej? vyzvala k celonárodnej odbornej a vedeckej diskusii o budúcnosti rozvoja vidieka v SR a zároveň načrtla kritické oblasti.
Rokovanie, ktoré prebiehalo v dvoch sekciách, bolo spojené so súťažou o najlepšiu vedeckú prácu mladých vedeckých pracovníkov za rok 2005. Práce hodnotili členovia Odboru ekonomiky SAPV a členovia Spoločnej odborovej komisie. Prínosom pre doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov bolo nielen nadviazanie nových kontaktov, ale aj výmena názorov a poznatkov.
Ocenenia získali:
I. SEKCIA: Koncepcie a stratégie rozvoja vidieka
1. miesto: JUDr. Marieta Okenková, FEŠRR SPU
Nové strategické pravidlá EÚ pre rozvoj vidieka na roky 2007-2013.
2. miesto: Ing. Peter Kovács, FEŠRR SPU
Komparácia legislatívy a systému podpory Slovenskej republiky a Maďarskej republiky v oblasti budovania priemyselných parkov.
3. miesto: Ing. Vladimír Žitek, ESF MU v Brne, ČR
Možnosti rozvoje inovací na venkově.
Ing. Petr Halámek, ESF MU v Brne, ČR
Kvantifikace ekonomických nákladů a výnosů v regionálních rozvojových projektech.
II. SEKCIA: Aktivizácia rozvojového potenciálu vidieckych oblastí
1. miesto: Ing. Pavlína Vančurová, PEF ČZU v Prahe, ČR
Krátkodobá předpověď užití řepky olejné k produkci bionafty v ČR.
2. miesto: RNDr. Martina Lakatošová, UVL v Košiciach
FISH a možnosti jej využitia.
Ing. Lukáš Čechura, PhD., PEF ČZU v Prahe, ČR
Všeobecná cenová transmise v zemědělsko - potravinářské vertikále a její souvislosti.
3. miesto: Ing. Tomáš Maier, PEF ČZU v Prahe, ČR
Vývojové tendence českého pivovarnictví a chmelařství.
Oceneným blahoželáme, želáme im veľa úspechov v ďalšej vedeckovýskumnej činnosti a zároveň dúfame, že sa pri takejto príležitosti o rok stretneme vo väčšom počte. V mene všetkých účastníkov konferencie ďakujeme dekanovi FEŠRR Vladimírovi Gozorovi a prodekanke Anne Belajovej za možnosť usporiadať takúto konferenciu, ako aj Michalovi Storoškovi, všetkým oponentom, každoročným sponzorom a všetkým tým, ktorí prispeli k úspešnému priebehu Mladej vedy 2005.
prezidentka ZMVP