V nitrianskej synagóge bola počas prázdnin otvorená výstava pod názvom Silk. Autorkou originálnych výtvorov je Miriam Podbehlá, čerstvá absolventka Fakulty biotechnológie a potravinárstva, ktorá sa maľovaniu na hodváb venuje už 10 rokov. Je to už jej tretia výstava a autorka ju spestrila širokou škálou originálnych šperkov.
Miriam Podbehlá doteraz vytvorila viac ako tisíc menších i väčších diel. Čo si podľa nej vyžaduje toto umenie? "Musíte mať veľkú dávku trpezlivosti a najmä zručnosť a precíznosť. Maľuje sa na hodváb napnutý v ráme a kontúra sa nanáša v uhle 90 stupňov, pričom musí prejsť na rubovú stranu hodvábu, aby sa neskôr nanášané farby nerozpili cez obrysy." Autorka priznáva, že dodnes študuje zahraničné príručky, oboznamuje sa s novými technikami a farbami. Sama objavila novú, tzv. "slnečnú techniku" - sušenie batikovaných hodvábnych šatiek na prudkom slnku. "Vznikajú tak výrazné kontrastujúce obrysy farieb v miestach dotyku a tmavé sýte farby," vysvetľuje. O sebe Miriam hovorí, že má veľkú predstavivosť. Napriek tomu sa inšpiruje aj dielami iných autorov, napr. českej výtvarníčky Dity Dostálkovej, tvorbou Jana Zrzavého, Albína Brunovského či Gustava Klimta. Najradšej robí rôzne doplnky - šatky, šáliky, štóly, kravaty a v poslednom čase aj obrázky a ozdoby vyrobené z prírodných materiálov - minerálov, perlete a riečnych perál, upevnených na hodvábnych šnúrkach. Špecifikom tvorby M. Podbehlej je, že pri maľovaní na hodváb sa na niektorých jeho plochách snaží zachovať aj pôvodnú bielu farbu, nepoužíva tmavé podkladové farby a pri maľovaných motívoch zachováva čisté línie. "V mojich dielach sú často farby zapíjané jedna do druhej, čo vytvára punc nenapodobiteľnosti a jedinečnosti."
A čo plánuje autorka do budúcnosti? "Rada by som študovala výtvarný odbor na Univerzite Konštantína Filozofa, no a keďže som vyštudovala technológiu potravín na SPU, a tento odbor ma tiež zaujíma, nevylučujem, že sa pokúsim aj o doktorandské štúdium."