Židovský cintorín na nitrianskej Klokočine, významná kultúrna pamiatka, je najväčší svojho druhu na Slovensku. Rozkladá sa na ploche troch hektárov a nachádza sa na ňom vyše 5-tisíc náhrobných kameňov.
Dôstojne vystreté i vekom naklonené kamenné dosky strážia pokoj zosnulých už viac ako 250 rokov. Kamenné kultúrne dedičstvo však postupne nahlodáva zub času, a tak sú mimoriadne aktuálne kroky smerujúce k jeho záchrane a obnove.
Z histórie
Náhrobné kamene sú dokladom dobového kamenárskeho umenia, ich tradičné tvary vychádzajú z princípov barokového a klasicistického umenia. Od roku 1951 stojí neďaleko vchodu na cintorín pamätník vyše šiestim tisícom obetí holokaustu z Nitry a okolia, pri ktorom vzdávajú úctu nevinným martýrom druhej svetovej vojny návštevníci z celého sveta. Jedinečnou pamiatkou je aj náhrobok učeného rabína Ezechiela Banetha (1773 - 1854), ktorý zomrel v povesti svätca. Honosný náhrobný kameň z čierneho mramoru uchováva pamiatku na nitrianskeho filantropa, zakladateľa nadácií a štedrého darcu Jozefa Engela (1835 - 1905). Na cintoríne sú pochovaní aj mnohí významní občania Nitry, medzi nimi Dr. Szilágyi, advokát, v roku 1931 zvolený za starostu Nitry, Max Pollak, ktorý v Nitre vybudoval tehelňu, či Eugen Dukesz, zakladateľ Sociálno-demokratickej strany. Z Nitry pochádza aj viacero známych dynastií veľkých rabínov, ktorí pôsobili v mnohých významných židovských komunitách vo svete. Ale odpočívajú tu aj stovky bežných občanov Nitry, ktorí tvorili jeho bežný spoločenský a hospodársky život.
Obnova cintorína
Židovská náboženská obec v Nitre sa v spolupráci s mestom rozhodla obnoviť cintorín vrátane údržby zelene, rekonštrukcie poškodených pomníkov, vstupných priestorov, inštalovania drobnej architektúry, mobiliáru, výstavby chodníkov a podobne.
Záhradno-architektonickým riešením revitalizácie cintorína sa v rámci svojho štúdia, na návrh členov židovskej obce, zaoberali študenti 4. ročníka Katedry záhradnej a krajinnej architektúry Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva. Počas letného semestra 2008 vypracovali osem návrhov riešených v dvoch variantoch, s tým, že do rozpracovania sa vždy posunul jeden z nich. "Skôr ako študenti začali pracovať nad návrhmi, o vybrali sa na tvár miesta, aby na vlastné oči videli, čo treba urobiť. Stretli sa aj s predstaviteľmi Židovskej náboženskej obce v Nitre, ktorí im poskytli informácie, umožňujúce preniknúť mladým ľuďom do židovskej kultúry, pohrebných zvykov a symboliky. Na základe toho potom pracovali a vytvorili svoje návrhy, ktoré následne prezentovali na vzájomnom stretnutí," informoval Ing. Štefan Lančarič, PhD., vedúci ateliéru, ktorý študentov usmerňoval po odbornej stránke týkajúcej sa najmä zachovania funkčnosti riešených priestorov a prevádzkových vzťahov.
Snahu a originálne námety študentov vysoko zhodnotili členovia náboženskej obce v Nitre a zároveň dodali, že po preštudovaní návrhov a ich dopracovaní, prípadne syntéze nápadov, budú usilovať o to, aby boli zrealizované. Bol by to krok k záchrane tejto jedinečnej pamiatky, ktorá sa spolu s prekrásnou synagógou, kultúrnym stánkom mesta, môže stať jednou zo zastávok Slovenskej cesty židovského kultúrneho dedičstva. Aby domácim a návštevníkom pripomínali aj túto stránku histórie mesta pod Zoborom, ktorú násilne pretrhli temné udalosti druhej svetovej vojny.