Slovenská poľnohospodárska univerzita sa v spolupráci s Výstavníctvom Agrokomplex, Výskumným ústavom rastlinnej výroby v Piešťanoch, spoločnosťami Hriadeľ, Azoter, Agromerkant, Legusem a Duslo Šaľa zapojila do projektu Farmársky deň.
Cieľom je prezentovať verejnosti aktuálne poľnohospodárske práce, ako je ošetrovanie plodín, žatva, zber úrody, či sejba i jesenná príprava pôdy a demonštrovať vplyv technológií obrábania pôdy na rôzne odrody plodín, pri používaní šetrných chemických prípravkov prihnojovania či ochrany rastlín.
Podujatie je naplánované na šesť mesiacov, vrcholiť bude počas veľtrhu poľnohospodárov a potravinárov AGROKOMPLEX 2009, keď budú prebiehať prezentácie v rozšírenej podobe, ako aj na druhom ročníku veľtrhu poľnohospodárskej techniky Agrosalón. Počas prvého Farmárskeho dňa, ktorý sa uskutočnil 23. apríla, si verejnosť mohla pozrieť sejbu 64 hybridov kukurice. "V posledných rokoch mierne poklesla účasť verejnosti na odborných podujatiach a aj to bol jeden z dôvodov, prečo sme sa rozhodli naštartovať uvedený projekt," povedal Ing. Miloslav Pisár, riaditeľ š.p. Agrokomplex - Výstavníctvo Nitra. Zároveň dodal, že areál bude sprístupnený širokej verejnosti aj počas obdobia, keď neprebiehajú výstavy.
Z SPU sú do projektu zapojené tri katedry z Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov, a to Katedra rastlinnej výroby, Katedra agrochémie a výživy rastlín, Katedra ochrany rastlín a z Technickej fakulty Katedra strojov a výrobných systémov. Perspektívu projektu, v ktorom sú okrem odborníkov z oblasti poľnohospodárstva zapojení predajcovia techniky, osív a hnojív, vidia odborníci z našej univerzity v možnosti prezentovať pestovanie plodín rôznych variácií, na ktoré vo veľkovýrobných podmienkach často nie je priestor. "Vzhľadom na to, že sa snažíme tvoriť výsledný profil absolventa, technického manažéra, ktorý je schopný bez problémov riešiť technologické a technické otázky, budeme sa tu snažiť viesť praktickú výučbu, najmä pokiaľ ide o oboznámenie sa s modernou technikou," uviedol Ing. Pavol Findura z TF. Doc. Peter Ondrišík z FAPZ podotkol, že ich cieľom bude sledovať ochranu rastlín, typy odrôd a porovnávať chemické prostriedky, ktoré na políčkach budú aplikované.
Farmársky deň bude pokračovať v máji, keď si poľnohospodári môžu pozrieť postrekovanie obilnín.