Fakulta ekonomiky a manažmentu dostala pozvánku na druhé Euroázijské ekonomické fórum, organizované pod záštitou kazašského prezidenta N. A. Nazarbajeva, Ministerstva hospodárstva a rozpočtového plánovania Kazachstanu a Inštitútu pre ekonomický výskum v Astane. Na podujatí, ktoré sa konalo 10. až 13. marca, sa v mene FEM zúčastnil autor tohto príspevku.
Fórum bolo založené minulý rok na základe iniciatívy prezidenta Nazarbajeva, s cieľom zhromaždiť vynikajúcich vedcov - ekonómov z euroázijského regiónu, ako aj predstaviteľov Sekretariátu euroázijskej hospodárskej komunity a Medzinárodnej únie ekonómov. Aby spoločne s verejnými činiteľmi diskutovali o otázkach hospodárskeho rozvoja, dostali priestor na vzájomnú výmenu názorov, skúseností a vedomostí v oblasti organizácie a manažmentu na makro- i mikroúrovni.
Prvé zasadnutie fóra sa konalo vlani v lete, počas osláv 10. výročia založenia Astany, nového hlavného mesta Kazachstanu (predtým ním bola Alma Ata). Mesto bolo postavené na zelenej lúke. Malé mesto so zaujímavou architektúrou, jeden z veľkolepých projektov kazašského prezidenta, má byť ukážkou dynamického rozvoja krajiny. Kazachstan je bohatý na dôležité suroviny, ako je ropa a plyn. Prezident chcel postaviť nové hlavné mesto, ktoré by bolo zemepisne bližšie k ropným poliam. Vládne tu stavebný a ekonomický boom, aj keď podľa miestnych ceny ropy, klesajúce v dôsledku svetovej hospodárskej krízy, mali citeľný dopad aj na kazašské hospodárstvo.
Druhé Euroázijské ekonomické fórum bolo venované svetovej hospodárskej kríze a hľadaniu "receptov" na jej riešenie. Na plenárnom zasadnutí vystúpil prezident Nazarbajev a nositelia Nobelovej ceny za ekonómiu, prof. Robert Mundell a prof. Eduard Phelps. Všetci zdôraznili potrebu novej celosvetovej rezervnej meny ako prostriedku na riešenie dnešnej hospodárskej krízy.
Autor tohto článku na podujatí prezentoval príspevok s názvom Sú krajiny strednej a východnej Európy novým potenciálnym trhom pre biotechnológie v poľnohospodárstve? spracovaný v spoluautorstve s prof. Petrom Bielikom a Ing. Miroslavou Rajčániovou. Po prednáške odpovedal na otázky účastníkov fóra. V rámci bilaterálnych rozhovorov sa stretol aj s prof. Joachimom Ahrensom z univerzity v Göttingene a hovorili o možnostiach budúcej spolupráce v oblasti pedagogickej činnosti.