
Lesy Slovenska, ktoré nás obklopujú na výmere 41 percent územia krajiny, majú multifunkčný význam. Okrem hospodárskeho, teda využitia dreva ako suroviny, sú ako súčasť krajiny nesmierne dôležité pre vodu, zachovanie biodiverzity, ale aj vyžitia pre turistiku a oddych našich ľudí.
Uprostred krízy finančných trhov, ekonomiky a snáď aj hodnotového systému si možno častejšie uvedomujeme ich stálu hodnotu. Lesy sa však menia, tak ako v minulosti, aj teraz a budú podliehať zmenám aj naďalej. Scenáre klimatickej zmeny, ako aj ostatných globálnych a regionálnych zmien, najmä socio-ekonomických, hovoria o potrebe adaptácie našich prístupov obhospodarovania lesných ekosystémov, o starostlivosti o ne a o ich využívaní. Budeme musieť nájsť odvahu presadzovať skutočne multifunkčné lesné hospodárstvo, aby neostávalo iba jednostranne prijatým a obetavo napĺňaným záväzkom lesníkov, ale aj celospoločensky náležite oceňovanou službou.
Súčasná nerovnováha v ponímaní utilitárneho využitia lesa na jednej strane a nedotknuteľnom ekologickom systéme na strane druhej spôsobuje nepochopenie medzi rôznymi názorovými skupinami. Lesné hospodárstvo produkuje výkony s vysokou pridanou hodnotou, zamerané nielen na produkciu drevnej hmoty, ale aj na bezpečnosť a kvalitu života. To všetko sa musí diať v zmysle trvalej udržateľnosti využívania týchto jedinečných prírodných zdrojov.

Prechod od lesného hospodárstva, primárne považovaného za dodávateľa drevnej suroviny, na novú, vyššiu úroveň ilustruje aj dlhodobé relatívne znižovanie ťažieb v porovnaní s prírastkom európskych lesov a nárast výkonov v oblasti ekosystémových služieb lesov. Napriek tomu, že sa tieto aktivity najčastejšie odohrávajú na vidieku, najväčší prospech z nich má neraz obyvateľstvo vzdialených mestských aglomerácií. O to viac zaráža, že vo verejnej mienke ešte stále nie sú zriedkavé názory, ktoré lesníckym zásahom pripisujú skôr negatívne účinky na stav prírodného a životného prostredia. Zmenu postojov môže priniesť aj naša sústavná sebareflexia a vytrvalé objasňovanie významu multifunkčného lesného hospodárstva pre kvalitu života na vidieku, ktorú podporuje nielen vytváraním esteticky hodnotného prostredia a udržiavaním infraštruktúry, zabezpečujúcej dostupnosť krajiny pre turistické využitie, poskytovaním dostupného zdroja energie v podobe biomasy, ale aj vytváraním pracovných miest, priamo i sprostredkovane pri spracovaní produktov lesa a poskytovaní služieb návštevníkom.
Nové poznatky lesníckej vedy zároveň zvýrazňujú úlohu lesov pri sekvestrácii uhlíka, čo po predpokladanom začlenení lesníckeho sektora do Európskej smernice o obchodovaní so skleníkovými plynmi môže priniesť vlastníkom a užívateľom lesov výraznejšie možnosti zhodnotenia vlastných výkonov. Aj preto vyvstáva naliehavá potreba kvantitatívne vyjadriť kapacitu lesných ekosystémov a všetkých ich zložiek plniť regulačné, ekologicko-produkčné a environmentálne funkcie ako predpoklad funkčne integrovaného hospodárenia.

Verím, že lesy, lesníctvo, ale aj všetci, ktorí pracujú pre rozvoj vidieka, majú svetlú budúcnosť a v dlhodobom rámci to nezmenia ani momentálne nepriaznivé ekonomické podmienky, ktoré dnes sprevádzajú snáď všetky oblasti života.