Projekt Informácie pre inovácie
Slovenská poľnohospodárska knižnica participovala v rokoch 2007 - 2008 na projekte s pracovným názvom Informácie pre inovácie, resp. Vytvorenie siete s informačným prepojením vedeckých, akademických a špeciálnych knižníc vrátane ich modernizácie.
Projekt iniciovala a koordinovala Slovenská národná knižnica v Martine. Podieľalo sa na ňom jedenásť vedeckých a akademických knižníc. Financovaný bol zo štrukturálnych fondov v rámci sektorového operačného programu Priemysel a služby, ktorého riadiacim orgánom je Ministerstvo hospodárstva SR. Ide o ojedinelý projekt, ktorého cieľom je na jednej strane posilniť úlohu knižníc v znalostnej spoločnosti a na druhej strane využiť ich potenciál pre podporu priemyslu a služieb, s dôrazom na podporu malého a stredného podnikania.
Prostredníctvom projektu získala knižnica viac ako 13 miliónov korún. Okrem rekonštrukcie budovy bol z tejto čiastky financovaný aj nákup interiérového vybavenia a výpočtovej techniky. Nad rámec uvedenej sumy získala knižnica, a tým aj celá univerzita, prístup k plnotextovým databázam, resp. e-knihám a časopisom významných zahraničných vydavateľstiev.Úspešná realizácia projektu však pre knižnicu neznamená iba využitie finančných prostriedkov v súlade so schváleným rozpočtom, ale najmä jeho naplnenie vo forme špecializovaných informačných služieb podnikateľskej sfére. Preto bolo v rámci knižnice vytvorené informačno-vedecké centrum, ktoré bude poskytovanie takýchto služieb koordinovať.
Projekt Národný informačný systém podpory výskumu a vývoja na Slovensku
V rámci operačného programu Výskum a vývoj bol v roku 2008 schválený projekt Národný informačný systém podpory výskumu a vývoja na Slovensku - prístup k elektronickým informačným zdrojom. Jeho žiadateľom je Centrum vedecko-technických informácií SR. Projekt sa bezprostredne dotýka vysokých škôl a akademických knižníc, pretože okrem iného rieši financovanie prístupu k najdôležitejším databázam, ako sú: Web of Science, Scopus, Science Direct, Wiley Blackwell, ProQuest 5000 a podobne. Vďaka nemu bude môcť aj naša univerzita využívať počas nasledujúcich štyroch rokov informačné zdroje, na ktoré by z vlastného rozpočtu iba ťažko hľadala finančné prostriedky.
Vo všeobecnosti je cieľom projektu vybudovať efektívny systém informačnej podpory a popularizácie vedy, výskumu a vývoja na Slovensku. Jedným zo zámerov je však aj optimalizácia hodnotenia a využívania elektronických informačných zdrojov, čo v praxi znamená, že sa bude prostredníctvom softvérových nástrojov analyzovať využitie jednotlivých databáz na konkrétnych vysokých školách. Ak nebude využitie niektorých informačných zdrojov adekvátne, môže univerzita stratiť možnosť prístupu k nim.