Podujatie sa konalo v rámci Dekády kostí a kĺbov, vyhlásenej na roky 2000-2010. Bolo zamerané na prevenciu a liečbu osteoporózy, hypertenzie, arytmie a ateromatózy, kardiovaskulárnych a pľúcnych chorôb. Prednáškové bloky o výžive boli orientované na spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov na Slovensku, na ich význam v prevencii kardiovaskulárnych a iných civilizačných chorôb, na vápnik a jeho benefity i kontroverzie v liečbe osteoporózy, na stravovacie zvyklosti, transizoméry mastných kyselín ako rizikové faktory kardiovaskulárnych chorôb, na nutričnú podporu prevencie a terapie chronických ochorení.
Okrem toho sa hovorilo o chorobách pľúc (vrátane pľúcnej hypertenzie) a srdca vo vyššom veku, ako aj o stanovení rizika zlomeniny pri osteoporóze.Tichá, ale zákerná
Na konferencii sa zúčastnilo viacero významných domácich, ale i zahraničných odborníkov, najmä z Českej republiky. Zaujímavé prednášky si prišli vypočuť študenti odboru výživa ľudí z našej univerzity, ako aj študenti stredných škôl. MUDr. Karol Bitter, CSc., zo Špecializovanej nemocnice sv. Svorada Zobor, n.o., Nitra, predseda SÚPO, zdôraznil, že osteoporóza je podceňovaným ochorením. Výsledky multicentrickej štúdie prezentovanej na kongrese Medzinárodnej spoločnosti pre osteoporózu (IOF) poukázali na nízku úroveň vedomostí o chorobe v celosvetovom meradle. Nízky stupeň uvedomenia si rizika ochorenia a jeho následkov u žien bol vo Francúzsku na úrovni 48 percent, v Nemecku 23 a v Anglicku iba 8 percent. MUDr. Bitter poukázal na to, že treba znížiť počet zlomenín včasnou prevenciou a liečbou. Nie vždy je kostná denzita určujúcim faktorom pre osobné riziko zlomeniny. Pri jeho predpovedi treba zvážiť rizikové faktory pre vznik primárnej a sekundárnej osteoporózy, ale aj hodnoty kostnej denzity a ďalšie novozískané parametre, ktorých význam sa ďalej skúma. MUDr. Peter Chlebo, PhD., z Katedry výživy ľudí doplnil, že prevalencia osteoporózy neustále stúpa a v ekonomicky rozvinutých krajinách sa jej výskyt udáva okolo 7 až 10 percent, avšak aj tieto údaje môžu byť nepresné, práve pre tichý priebeh ochorenia. Osteoporóza je nazývaná aj "tichým zlodejom" alebo tiež "tichou epidémiou", pretože veľmi často prebieha dlhodobo bez príznakov a prejaví sa až náhlym vznikom komplikácií a fraktúr. Pomaly a nenápadne sa stáva veľkým problémom, a to nielen zdravotníckym, ale i ekonomickým. Veď náklady na jej liečbu, ale hlavne na liečbu zlomenín, neustále stúpajú. Priame ročné náklady sa v USA pohybujú okolo 17 biliónov dolárov a v Európe je to asi 13 biliónov eur, pričom do uvedenej sumy nie sú zarátané náklady vyplývajúce zo straty produktivity.
Mlieko naše každodenné?
Doc. MVDr. Eva Dudriková, PhD., z UVL v Košiciach zhrnula význam mlieka a mliečnych výrobkov v prevencii civilizačných chorôb a na prevenciu kardiovaskulárnych chorôb vo vzťahu k mlieku sa zameral doc. MUDr. Igo Kajaba, CSc., zo Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave. MUDr. Pavel Dlouhý, PhD., z Ústavu výživy Lekárskej fakulty UK v Prahe osobitne uviedol ako rizikový faktor kardiovaskulárnych chorôb transizoméry mastných kyselín vo výžive. Zvýšenie energetického príjmu z trans mastných kyselín o 2 percentá je spojené so zvýšením výskytu týchto chorôb o 23 až 25 percent, preto sa odporúča obmedziť ich obsah v strave. RNDr. Petr Šíma, CSc., z Mikrobiologického ústavu AV Českej republiky zdôraznil význam nutričnej podpory v prevencii a v terapii chronických chorôb.
Ing. Zuzana Nouzovská, generálna sekretárka Slovenského mliekarenského zväzu, predstavila propagačný a informačný program Objav mlieko na podporu spotreby mlieka a mliečnych výrobkov na Slovensku. Jeho cieľom je otvoriť komunikáciu so spotrebiteľskou verejnosťou, pretože extrémne nízkou spotrebou mlieka a mliečnych výrobkov sa Slovensko zaraďuje na posledné priečky v Európe, aj vo svete. Kým v roku 1989 každý Slovák priemerne skonzumoval 253 kg mlieka a mliečnych výrobkov, v roku 2007 to bolo už len 155 kg. Cieľovými skupinami programu sú dospelí, s dôrazom na ženy, ktoré väčšinou nakupujú a rozhodujú o stravovacích návykoch rodiny, okrem toho mládež a deti (viac na www.objavmlieko.sk a v časopise Objav mlieko).