Hlavným organizátorom bol Slovenský národný komitét SCOPE (Vedecký výbor pre problémy životného prostredia), Slovenská ekologická spoločnosť pri SAV (SEKOS) a SPU v Nitre. Podujatie organizačne zabezpečila Katedra ekológie FEŠRR SPU, pod odborným vedením autora tohto článku. Konferencia sa konala pri príležitosti 50. výročia založenia novej vednej disciplíny invázna ekológia a nadviazala na predchádzajúce, v snahe hľadať odpovede na všetky otázky, ktoré boli formulované v Európskej stratégii pre invázne nepôvodné druhy (EIASS) vrátane manažmentu inváznych druhov na regionálnej a lokálnej úrovni, možnosti jej implementácie v podmienkach Slovenska, v jednotlivých rezortoch, najmä životného prostredia a pôdohospodárstva, v nadväznosti na zákon NR SR o ochrane prírody a krajiny. Organizácia ochrany rastlín Európy a mediteránnych oblastí (EEPO) vytvorila panel pre invázne druhy a vypracovala zoznam 44 druhov.
Na podujatí sa zúčastnili odborníci z vysokých škôl a vedeckých inštitúcií, ale aj štátnej ochrany prírody, zo Slovenska a Českej republiky, inšpektori odborov inšpekcie ochrany prírody a krajiny z Košíc, Banskej Bystrice, Žiliny a Bratislavy, ktorí sledujú dodržiavanie nariadení na zabránenie šírenia inváznych druhov a povinnosti vlastníkov likvidovať invázne druhy na svojich pozemkoch. Referovali aj mladí vedeckí pracovníci, doktorandi a študenti SPU v Nitre, osobitne študijného programu environmentálne manažérstvo, ktorí absolvujú predmety manažment inváznych druhov rastlín, environmentálna ekológia a biosozológia. Úvodné prednášky boli zamerané na prínos doterajších konferencií pre danú vednú oblasť, na pokrok vo výskume invázií a inváznych organizmov. V sekciách sa diskutovalo o inváziách na regionálnej a lokálnej úrovni, ich monitorovaní pozdĺž vodných tokov, inváznom potenciáli zavlečených druhov, najmä drevín a ich škodcov, o inváznom správaní sa druhov vo viacerých regiónoch Slovenska (vrátane národných parkov) atď. Záver podujatia bol venovaný manažmentu inváznych organizmov, prístupu EÚ k riešeniu problému, Národnej stratégii pre invázne druhy a Akčnému plánu pre invázne druhy. So zástupcami rezortu životného prostredia sa diskutovalo o potrebe kooperácie, aktualizácii národných zoznamov inváznych druhov rastlín, pripravovaných zmenách v legislatíve vo vzťahu k inváznym druhom živočíchov, možnostiach biologickej regulácie populácií inváznych druhov rastlín a o výučbe predmetu manažment inváznych druhov rastlín na SPU v Nitre a pod. Konferencia opätovne potvrdila, že pri riešení praktických problémov a realizácii opatrení v manažmente inváznych druhov je nevyhnutná účasť ďalších rezortov (hospodárstva, dopravy, vnútra, zdravotníctva a školstva) a verejnosti, ako aj záujmových, odborných a profesionálnych združení, colných orgánov, dovozcov okrasných druhov, správcov vodných tokov a iných.
Rokovanie potvrdilo, že predchádzajúce vedecké konferencie iniciovali a podporovali výskum inváznych druhov, rovnako aj aktivity v rezorte ochrany prírody a životného prostredia, zamerané na manažment invázií a inváznych druhov na Slovensku a preto v nich treba pokračovať. Slovenská republika mierne zaostala v riešení týchto problémov, čo sa prejavuje aj v absencii národných zoznamov inváznych druhov pre rôzne skupiny organizmov, najmä živočíchov. Doteraz nebol prijatý národný program pre invázne nepôvodné druhy, ani akčný plán pre invázne druhy.