MEDZINÁRODNÝ WORKSHOP POD HLAVIČKOU FAO A FEM
K. POTOKOVÁ
Pôda je osobitý fenomén. Základný a neobnoviteľný zdroj produkcie potravín a prírodné bohatstvo krajiny, no v trhovom hospodárstve tovar, ktorý zohráva dôležitú úlohu v ekonomike krajiny.
Problematika rozvoja trhu s pôdou v krajinách strednej a východnej Európy je v období reforiem a transformácie veľmi zložitá a rôznorodá. Transfer informácií a poznatkov, ako aj know-how z krajín rozšírenej Európskej únie do krajín Spoločenstva nezávislých štátov, kaukazských republík a krajín západného Balkánu, to bol cieľ medzinárodného workshopu, ktorý sa 6. a 7. mája konal v kongresovom centre SPU. Vedeckým a organizačným garantom podujatia bola Subregionálna kancelária FAO pre strednú a východnú Európu so sídlom v Budapešti a Fakulta ekonomiky a manažmentu SPU. Dekan fakulty Peter Bielik vyslovil presvedčenie, že toto stretnutie zefektívni tok informácií medzi krajinami Európskej únie a kandidátmi na vstup do tohto zoskupenia.
Vyše štyridsať účastníkov z 22 krajín, predovšetkým expertov a riadiacich pracovníkov z ministerstiev pôdohospodárstva účastníckych krajín, pozdravil osobne aj minister pôdohospodárstva Zsolt Simon, ktorý vyjadril radosť, že sa podujatie na túto závažnú tému koná na Slovensku. Podotkol, že bez pôdy niet života a vzťah k nej treba v ľuďoch pestovať. Mária Kadlečíková, stála predstaviteľka FAO pre krajiny SVE v Budapešti, vo svojom príhovore zdôraznila, že bez trhu s pôdou nemožno realizovať rozvoj vidieka. Z hľadiska rozdrobenosti pôdneho fondu vedie v krajinách strednej Európy práve Slovensko a Maďarsko. Naša republika stojí na prvom mieste aj z hľadiska objemu prenajatej pôdy. J. F. Swinnen, riaditeľ Centra pre tranzitívne ekonomiky Katolíckej univerzity v belgickom Leuvene a expert Svetovej banky, analyzoval trh s pôdou v transformujúcich sa krajinách a skonštatoval, že každá z nich má v tejto oblasti svoje špecifiká. Slovensko podľa neho patrí medzi krajiny s najmenšími vlastníkmi pôdy a najväčšími farmami. V porovnaní s inými krajinami za posledné roky zaznamenalo v tejto oblasti pozitívny vývoj a naše skúsenosti môžu byť poučením pre iných. Gejza Blaas, riaditeľ Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva v Bratislave zdôraznil skutočnosť, že fungujúci trh s pôdou má veľký ekonomický význam, a to aj z hľadiska úverovania a očakáva sa od neho zlepšenie financovania v poľnohospodárstve. V programe okolo okrúhleho stola odzneli príspevky delegátov z krajín strednej a východnej Európy, ktoré dokumentovali súčasný stav trhu s pôdou a jeho špecifiká.
Program workshopu obohatili organizátori návštevou ekologickej farmy v Podkylave. Priebeh rokovania je zdokumentovaný v elektronickej podobe na DVD, ktoré si účastníci workshopu pribalili do cestovnej batožiny ako študijný materiál pre ďalšie využitie v prospech aktuálneho rozvoja trhu s pôdou vo svojich krajinách.