Pred odchodom sme hostí pozvali na kávu do našej redakcie, aby sa s nami podelili o svoje pracovné, ale aj voľnočasové dojmy.
Zsolt Tégla: "V rámci trojtýždňového pobytu v Nitre som predniesol prednášku o ekonomických aspektoch rýchlenia zeleniny v Maďarsku, Španielsku a Holandsku a ich porovnaní so situáciou v prístupových krajinách. Táto problematika je témou mojej doktorandskej práce a využívam pri nej aj svoje osobné skúsenosti, pretože naša rodina sa zaoberá pestovaním zeleniny. V čom vidím šancu pre nové krajiny EÚ v tejto oblasti? Predovšetkým v zužitkovaní geotermálnej energie a využití toho obdobia roka, keď sa v juhoeurópskych krajinách kvôli klimatickým podmienkam nedá zeleninu pestovať. Obdobie neskorého leta a začiatku jesene, teda od septembra do novembra, keď je na trhoch málo zeleniny, to je šanca pre pestovateľov z Karpatskej kotliny preniknúť na ne. Aj to si však vyžaduje spoluprácu a koordináciu."
István Petö: "Som doktorand na Katedre hospodárskej informatiky Ekonomickej fakulty Univerzity svätého Štefana v Gödöllö. Mojím cieľom bolo zoznámiť sa s kolegami, ktorí sa u vás venujú problematike manažmentu a logistiky informácií, teda ich efektívnemu poskytovaniu farmárom. Heslo e-farmár už nie je neznáme v odbornej verejnosti, zaoberá sa ním aj výskumný projekt, v ktorom participujú pracovníci z SPU i z Gödöllö. Výmena skúseností je teda aj tu dôležitý nástroj ďalšieho postupu."
Zsolt i István si z pobytu v Nitre odnášajú len tie najlepšie dojmy, ako vravia, nadviazali množstvo nových kontaktov a priateľstiev a veria, že v nich budú pokračovať. Vo voľných chvíľach si užili Nitry aj jej okolia. Tradícia spolupráce medzi našimi univerzitami bude naďalej živá a prospešná práve vtedy, ak ju preberú mladí kolegovia.
KP