Katedra špeciálnej zootechniky FAPZ s hlbokým zármutkom oznamuje, že 25. novembra 2009 nás vo veku 82 rokov opustil bývalý dlhoročný spolupracovník, priateľ, významný vedec a odborník prof. Ing. Dušan Medvecký, DrSc.
Narodil sa 24. 10. 1927 v Liptovskom Mikuláši. Po absolvovaní štúdia na VŠPLI v Košiciach nastúpil na vtedajšiu Katedru všeobecnej a špeciálnej zootechniky. Tu v roku 1955 ukončil doktorandské štúdium so zameraním na problematiku odchovu teliat. O dva roky neskôr úspešne obhájil kandidátsku dizertačnú prácu a ako prvý na Slovensku získal vedeckú hodnosť kandidát poľnohospodárskych vied v zootechnickom odbore. V roku 1966 úspešne obhájil habilitačnú prácu a v roku 1986 získal vedeckú hodnosť doktora poľnohospodárskych a lesníckych vied. V roku 1990 bol menovaný za profesora v odbore špeciálna zootechnika.
Až do svojho odchodu do dôchodku v roku 1994 pôsobil ako pedagóg na KŠZ, kde prednášal a viedol cvičenia z predmetu chov hovädzieho dobytka, špeciálna zootechnika a chov koní. Ako školiteľ zabezpečil vedecký rast piatich absolventov zootechnického odboru, traja z nich pôsobia na katedre a ďalej rozvíjajú vedeckú školu, ktorú založil.
Vedeckovýskumná činnosť profesora Medveckého bola zameraná na experimentálne problémy odchovu a výkrmu teliat. Bol autorom mnohých projektov rekonštrukcie a výstavby ustajňovacích objektov pre teľatá, ktoré sa realizovali v praxi. Originálne vedecké poznatky zhrnul v troch návrhoch vynálezov, trinástich zlepšovacích návrhoch a mnohých úspešných vedeckých projektoch. Bol autorom 11 knižných publikácií a viac ako 250 pôvodných vedeckých a odborných prác.
Ako gestor disciplíny Chov koní si v roku 1980 stanovil ďalšiu významnú životnú úlohu - vyšľachtenie slovenského športového ponyho a vybudovanie experimentálneho chovu tohto plemena. Do realizácie tohto zámeru vložil vysoké pracovné nasadenie a svojou poctivou a cieľavedomou prácou prekonal mnohé prekážky. Významne sa podieľal aj na budovaní vzorkovnice chovu HD a koní na VPP v Kolíňanoch. Svoje bohaté poznatky a skúsenosti odovzdával študentom aj širokej chovateľskej praxi formou výučby a praktického poradenstva ako aj organizovaním vedeckých podujatí.
Profesor Medvecký bol uznávanou vedeckou osobnosťou. Vyznačoval sa cennými charakterovými vlastnosťami, akými sú skromnosť, pracovitosť, láskavosť a cieľavedomosť. Ani počas náročnej tvorivej práce nezabúdal na svojich kolegov, pre ktorých bol vždy dobrým učiteľom a priateľom. Strácame v ňom významnú osobnosť vysokoškolského pedagóga a poľnohospodárskeho odborníka. Jeho statočná a svedomitá práca nám bude vždy príkladom a povzbudením.
Česť jeho pamiatke!