Botanická záhrada SPU vybudovala nový fóliovník, ktorý zodpovedá všetkým parametrom modernej stavby. Bude slúžiť na množenie rastlín a prezimovanie niektorých druhov rastlín zo Stredomoria a Ázie. V súčasnosti sú v ňom umiestnené presadené mladé zakorenené rezky drevín.
"Konštrukciu fóliovníka pokrýva trojvrstvová izolačná agrofólia hrúbky 240 mikrónov, ktorá má izolačné vlastnosti a schopnosť v lete priestor ochladzovať a v zime zase otepľovať. Rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou je okolo šesť stupňov, čo je pomerne veľa, najmä pre rastliny," informuje Ing. JURAJ KUBA, riaditeľ BZ. "Hovoríme o tzv. termickom efekte, keď nočná teplota vo fóliovníku na jar a na jeseň je až o 6 °C vyššia ako pod štandardnou UV stabilizovanou fóliou, naopak, pri vonkajšej teplote vyše 25°C je vnútorná teplota vo fóliovníku o 6° až 10°C nižšia v porovnaní so štandardnou fóliou," vysvetľuje. "Ďalšou prednosťou je protikvapkový efekt, tzv. antidrop efekt, keď je minimalizované odkvapkávanie na fólii zvnútra a efekt rozptylu svetla. Rastlina prijíma rozptýlené - difúzne svetlo zo všetkých strán, nielen z tej, z ktorej práve svieti slnko, čiže dostáva tzv. svetelný kúpeľ. Strešný plášť je pokrytý dvojitou fóliou, medzi ktorú sa automaticky vháňa vzduch a udržiava konštantný tlak." Moderný fóliovník, ktorý má rozmery 8 x 24 metrov, budú využívať aj študenti univerzity na vedecké a praktické účely.
Časť rastlín chce BZ aranžovať aj v priestoroch univerzity, kde budú počas zimy prezimovávané vo vykurovaných priestoroch, najmä v spojovacích chodbách.