Jednou z foriem plnenia zámerov tejto dôležitej úlohy je pravidelné stretávanie sa domácich a zahraničných odborníkov na špecializovanom vedeckom podujatí. Naša konferencia, venovaná problematike bezpečnosti a kvality surovín a potravín, konaná 27. a 28. januára, bola v poradí už štvrtá. Orientácia na strategické funkcie udržateľnosti základných zložiek potravového reťazca je organickou súčasťou vzdelávacieho a vedeckovýskumného pôsobenia našej Fakulty biotechnológie a potravinárstva. Primárne ide o stálosť systémov udržateľnosti a konkurencieschopnosti biologických zdrojov (mikroorganizmy, rastliny, zvieratá) a využívanie biodiverzity či nových technológií pri zabezpečovaní zdravia konzumentov a znižovanie pôsobenia negatívnych faktorov vrátane klimatických zmien.
Optimalizácia podmienok pestovania úžitkových rastlín, chovu hospodárskych zvierat a vytváranie podmienok pre produkciu bezpečných a zdravých potravín v spojení s vedomosťami a vedeckými poznatkami sú základom budovania vedomostnej bioekonomiky. Tento termín je hlavným motívom rozvoja poznania aj v druhej téme 7. rámcového programu, venovanej potravinám, pôdohospodárstvu, rybárstvu a biotechnológiám.
Je pozitívne a hlavne užitočné, že účastníci konferencie sa venovali problematike, ktorá je koncentrovaná do vzájomne prepojených okruhov (nové potraviny, GMO, mikrobiológia, probiotiká, ťažké kovy, biodegradácia odpadov, technológie spracovania produktov a iné). Potešiteľná bola účasť zahraničných hostí z Európy, ktorí dokumentujú nielen záujem o vedecké podujatie, ale tiež spolupatričnosť univerzít, fakúlt a ústavov v reálnej spolupráci s našou fakultou a univerzitou. Práve z tohto hľadiska oceňujem vecnosť uzatvorených bilaterálnych dohôd medzi domácimi a zahraničnými pracoviskami. Nemenej významná je aj účasť mladej generácie, doktorandov, vedeckých i pedagogických pracovníkov, pri prezentácii svojich výsledkov v konkurencii s ostatnými.
Za veľmi dôležité považujem aj to, že záštitu nad 4. vedeckou konferenciou s medzinárodnou účasťou prevzala Mária Kadlečíková, regionálna predstaviteľka FAO pre Európu a Strednú Áziu a Stanislav Becík, minister pôdohospodárstva Slovenskej republiky. Je to nielen dôkaz odborného, ale aj spoločenského a politického významu bezpečnosti a kvality surovín a potravín.
Vyslovujem poďakovanie sponzorom nášho podujatia, organizačnému výboru a recenzentom príspevkov za všetky aktivity a činnosti, ktorými rozhodujúcou mierou prispeli k úspešnému priebehu konferencie a reprezentácii Fakulty biotechnológie a potravinárstva doma i v zahraničí.