DOHODA MEDZI FEM A PARTNERMI Z GÖDÖLLŐ
KP
V intenciách vytvárania spoločného európskeho vzdelávacieho priestoru a cezhraničnej spolupráce sa 14. apríla nieslo stretnutie vedenia Fakulty ekonomiky a manažmentu na čele s dekanom prof. Ing. PETROM BIELIKOM, PhD., s dekanom Fakulty ekonomiky a spoločenských vied Univerzity sv. Štefana v Gödöllő prof. Dr. LÁSZLÓM VILLÁNYIM.
Dekani vyslovili presvedčenie, že vzájomná spolupráca v oblasti vzdelávania, vedeckého výskumu, ale i praxe bude osožná pre obe strany pri plnení bolonských postulátov, ale aj v úsilí o dosiahnutie medzinárodnej akceptácie študijných programov nezávislými akreditačnými inštitúciami. Konkrétne možnosti kooperácie zakotvili v Dohode o spolupráci, ktorú na stretnutí podpísali. Ide najmä o študentské a učiteľské mobility, výmenu informácií a vedeckých poznatkov a o organizovanie spoločných konferencií a fór. Obe strany sú otvorené pre realizáciu vzájomne prospešných námetov.
Dekan Villányi zavítal na našu univerzitu v sprievode generálneho riaditeľa úspešného poľnohospodárskeho podniku, akciovej spoločnosti zameranej na poľnohospodársku produkciu a poskytovanie služieb z Mezöfalva, TIBORA ZÁSZLÓSA. Oboznámil manažment fakulty s profilom a hospodárskymi výsledkami podniku a zvýraznil podiel využitia nových poznatkov získavaných z univerzity. Ponúkol nitrianskej fakulte možnosť spolupráce v oblasti praxe.
Intenzívnejšie snahy o rozvoj vzájomnej spolupráce začali ešte v roku 2004, keď sa v decembri 2004 v Gödöllő stretli predstavitelia Univerzity sv. Štefana, SPU v Nitre, Juhočeskej univerzity z Českých Budějovíc a Univerzity v Debrecíne a dohodli sa, že na jar 2005 zorganizujú v Gödöllő medzinárodný workshop na tému Perspektívy regionálneho rozvoja v Európe regiónov. Konal sa 18. a 19. marca a SPU na ňom reprezentovali zástupcovia FEM a FEŠR. Súčasťou programu bola prezentácia vzdelávacieho a vedeckého zamerania zúčastnených fakúlt, resp. univerzít.
Účastníci workshopu, medzi ktorými boli aj predstavitelia moskovskej Timirjazevovej poľnohospodárskej akadémie, Wirttle College z Veľkej Británie a Technickej univerzity v Lisabone, vytvorili konzorcium, zaoberajúce sa tvorbou spoločného medzinárodného projektu TEMPUS s orientáciou na podporu a rozvoj vybraných odborných predmetov na Timirjazevovej poľnohospodárskej akadémii, ako aj spoluprácou pri spoločnom programe Erasmus Mundus a Leonardo da Vinci.