MESIAC V ZNAMENÍ VEDECKÝCH KONFERENCIÍ ŠTUDENTOV A DOKTORANDOV
Vo štvrtok 7. apríla 2005 sa na Mechanizačnej fakulte SPU konala medzinárodná študentská vedecká konferencia. O čo najlepšie umiestnenie sa v troch rokovacích sekciách uchádzalo 27 prác, z toho dve z ČZU v Prahe, dve z MZLU v Brne a jedna z FVT košickej TU so sídlom v Prešove.
Členovia odborných porôt pri hodnotení kládli dôraz na aktuálnosť riešenej problematiky, metodický prístup k riešeniu problematiky, rozsah experimentálnych prác, podiel študenta na riešení, spôsob spracovania riešenej problematiky a prezentácie výsledkov. Predsedovia porôt doc. Ing. Ivan Karas, PhD., RNDr. Ľubomír Kubík, PhD., a doc. Ing. Július Balog, CSc., počas slávnostného vyhlásenia najúspešnejších prác s potešením konštatovali, že úroveň prác bola vysoká a veľmi ocenili skutočnosť, že študenti sa aktívne zapájali aj do diskusie k riešenej problematike. Vysokou úrovňou prác sa prezentovali aj mladí hostia z partnerských zahraničných univerzít, o čom svedčia prvé priečky v dvoch sekciách.
Dekan fakulty prof. Ing. Vladimír Kročko, CSc., v záverečnom príhovore ocenil aktivitu všetkých zúčastnených domácich aj zahraničných študentov. S radosťou si vypočul záverečné hodnotenie predsedov jednotlivých komisií, ktorí sa zhodli v názore, že práce prezentované mladými vedeckými pracovníkmi boli kvalitné a mali vysokú vedeckú úroveň. Poďakoval prodekanke MF RNDr. Zuzane Hlaváčovej, CSc., organizačnému výboru konferencie, fakultnému výpočtovému stredisku MF za zorganizovanie a úspešný priebeh konferencie a vyslovil presvedčenie, že študentská vedecká konferencia bude mať aj v ďalších rokoch svoje pokračovanie. Všetky súťažné práce sú uverejnené v zborníku na CD disku, ktorý si odniesol každý účastník konferencie.
Ing. ROMAN GÁLIK, PhD.,
gestor ŠVČ na MF
Prvú študentskú vedeckú konferenciu organizovala v dňoch 13. a 14. apríla 2005 Fakulta európskych štúdií a regionálneho rozvoja. V troch sekciách súťažilo 21 študentov, predovšetkým druhého stupňa štúdia (v dennej aj externej forme). Zvlášť potešujúca bola účasť študentov bakalárskeho štúdia.
Tematické zameranie prác korešpondovalo s obsahom študijných programov na fakulte. Autori prác sa orientovali na riešenie problémov súvisiacich s diferenciáciou v rozvoji regiónov, na využívanie zdrojov EÚ pre miestny rozvoj, podnikanie a ochranu spotrebiteľa, právne a ekonomické postavenie samosprávnych krajov, vplyv malých a veľkých podnikov na ekonomický rozvoj regiónov a obcí, ako aj možnosti využitia hydroenergetického potenciálu a ekologického poľnohospodárstva pre rozvoj vidieckych regiónov.
Externí predsedovia komisií Ing. František Majerník CSc., a JUDr. Zuzana Šoltésová pozitívne hodnotili zameranie prác a ich výsledky. Odporučili, aby sa víťazné práce prezentovali aj na ďalších súťažiach. Autori najlepších prác z každej sekcie sa zúčastnia na 3. medzinárodnej študentskej vedeckej konferencii na TU Alexandra Dubčeka v Trenčíne.
Doc. Ing. ANNA BELAJOVÁ, PhD.
Mechanizačná fakulta
Využitie techniky v poľnohospodárstve a v potravinárstve
1. P. Oliva (ČR): Zhodnocení možnosti tvorby výnosových map při sklizni pícnin žacím strojem pracujícím v polních podmínkách
2. J. Slama: Analýza linky pre príjem a spracovanie rajčín
3. M. Macák: Hodnotenie obilných kombajnov pomocou metódy multikriteriálnej analýzy
Čestné uznanie
V. Svoradová: Laboratórne zariadenie na výskum filtračných procesov
Informatika a automatizácia technických procesov
1. M. Plačko: Experimentálne pracovisko s riscovými mikrokontrolérmi
2. M. Slovák: Určenie rovnomernosti postreku závlah pomocou PC
3. M. Kurek: Tvorba internetovej stránky pre MF KEA
Čestné uznanie
I. Tóth: Elektronická učebnica jazyka PHP
Spoľahlivosť techniky a jej energetická náročnosť
1. A. Hampl (ČR): Energetické zpracování čistírenských kalů
2. L. Lencsés: Analýza možností úspor elektrickej energie v poľnohospodárstve
3. M. Bujna: Návrh renovácie lemešov a ich prevádzkové overenie
Fakulta európskych štúdií a regionálneho rozvoja
Európske rozvojové programy
1. V. Tóthová: Ekologické poľnohospodárstvo vo vybraných štátoch EÚ
2. L. Vužňáková: Podnikanie a ochrana spotrebiteľa
3. K. Cehuľová: Legislatíva malého a stredného podnikania
Rozvoj regiónov
1. M. Mišove: Participácia RRA RPIC na tvorbe a realizácii rozvojových programov obcí
2. M. Mlyneková: Dynamika ekonomického rozvoja regiónov Slovenska
3. S. Pavúk: Možnosti využitia vodných zdrojov pre rozvoj regiónu
Rozvoj obcí
1. B. Milotová: Možnosti využitia hydroenergetického potenciálu v regióne Ružomberok
2. M. Mostná: Využívanie finančných prostriedkov z predvstupových programov pre rozvoj obcí
3. L. Čapuchová: Úlohy samosprávy pri nakladaní s odpadmi vo vybraných obciach