Poznať jazyk cudzej krajiny ešte neznamená, že sa v danej krajine budete cítiť ako ryba vo vode. Priznajte sa, že i napriek tomu, že zvládate komunikáciu v danom cudzom jazyku, často ste sa v praxi dostali do situácie, keď ste si dali otázku: "No, a teraz, čo poviem?", prípadne: "Čo mám teraz urobiť?" Skúste si odpovedať, ako by ste reagovali v nasledujúcich situáciách.
Keď vám v Španielsku niekto povie: "Zavolaj mi ráno!" znamená to, že máte zavolať o jedenástej alebo dvanástej dopoludnia. V tejto krajine má všetko akoby isté meškanie. Obeduje sa neskôr, medzi druhou až štvrtou popoludní, večeria sa po deviatej večer a nočný život sa predlžuje až do skorých ranných hodín.
Ak Španieli idú okolo baru, reštaurácie alebo kaviarne plnej ľudí, okamžite sa rozhodnú vstúpiť. Prečo? Nuž, tam, kde je veľa ľudí, je určite niečo dobré: dobré jedlá, vynikajúce nápoje a pod. Čo my, Slováci? Myslím si, že vyhľadávame a uprednostňujeme pokojnejšie prostredie, kde sa môžeme aj porozprávať.
V reštaurácii, kaviarni si Španieli nikdy neprisadnú k obsadenému stolu, i keby tam boli ešte voľné stoličky. Nemajú vo zvyku rušiť súkromie iných. Pri večernom posedení s priateľmi v nočnom "pube" nežiadajte víno. Španieli holdujú bielemu alkoholu a whisky. Vhodné je objednať si gin s tonikom, bourbon s colou, vodku s citrónom alebo rum, prípadne whisky s coca colou.
Pozor si dajte na vyjadrenia typu: "Pozývam vás na pohárik šampanského!" Mohlo by vás prísť veľmi draho. Šampanské sa pije v Španielsku iba pri výnimočných oslavách, cena vína pochádzajúce z oblasti Champagne (Francúzsko), sa počíta na tisíce. To, čo my nazývame šampanským, sú šumivé vína a ich cena je diametrálne odlišná. V Španielsku sú takéto vína známe pod značkou CAVA a sú katalánskej produkcie.
JANA VRBOVÁ, KOJV