Minister obrany SR Juraj Liška zavítal 10. marca spolu so svojím tímom spolupracovníkov na našu univerzitu, aby na stretnutí so študentmi a zamestnancami predniesol prednášku na tému reformy svojho rezortu a predstáv o fungovaní profesionálnej armády.
V úvode pripomenul, že reforma ozbrojených síl nie je pod takým kritickým drobnohľadom verejnosti ako napríklad zdravotníctvo alebo sociálne veci, aj keď sa nepriamo dotýka daňových poplatníkov, veď náklady na obranu sú okolo 25 miliárd Sk ročne. Reforma sa bude realizovať až po audite, ktorý poukáže na efektívnosť jednotlivých súčastí rezortu, počnúc zdravotníctvom, školstvom, súdnictvom, prokuratúrou, hospodárstvom či výskumom.
Naštartovanie reformy sa teda netýka iba vojakov, ale aj civilov, pretože armáda ponúka široké spektrum možností uplatnenia pre civilných zamestnancov. Podľa môjho názoru sa vojaci majú orientovať na vojenskú činnosť a civilisti im to majú zabezpečovať a zariaďovať", povedal J. Liška a poukázal na to, že aj absolventi našej univerzity majú možnosť uchádzať sa o finančne dobre ohodnotené zamestnanie napríklad v sfére manažmentu, logistiky, lesníctva, poľnohospodárstva a podobne.
Minister sa potom venoval osudu základnej vojenskej služby, ktorá zaujíma našich študentov a budúcich absolventov. Vyslovil názor, že sa táto povinnosť už v dohľadnej dobe zruší. On sám ju pokladá za neefektívnu, pretože sa počas nej už nevykonáva vojenský výcvik, ale len pomocné práce, ktoré sú plytvaním vedomostí nadobudnutých na vysokej škole. Myslí si, že je okrem toho aj nespravodlivá, pretože núti mladých mužov do toho, čo robiť nechcú a nakoniec aj degradujúca vysokoškolsky vzdelaných ľudí vykonávať podradné práce. "Východisko vidím v profesionálnej armáde založenej na dobrovoľnosti, osobnej motivácii, presvedčení a odhodlanosti tých, ktorí vstúpia do ozbrojených síl. To je najlepšia garancia bezpečnosti Slovenska", podčiarkol minister. Profesionálna armáda bude mať tri základné úlohy, a to obranu územia, krízový manažment a pomoc verejnosti pri živelných pohromách či likvidácii následkov katastrof. Výhody profesionálov budú spočívať v kvalitnom výcviku, sociálnej a zdravotnej starostlivosti a primeranom finančnom ohodnotení. "Nevýhodou je, samozrejme, to, že dobrovoľnosť končí po podpísaní zmluvy a profesionálny vojak môže byť nasadený do oblastí s vojnovými konfliktmi vo svete", pokračoval Juraj Liška.
Po prednáške diskutoval minister obrany s prítomnými najmä o otázkach zrušenia povinnej vojenskej služby a pri stretnutí s predstaviteľmi fakúlt načrtol možnosti budúcej spolupráce našej univerzity s armádou.
KP