Každý vedecký a pedagogický pracovník, ktorý cíti potrebu rozvíjať svoje schopnosti a vedomosti, určite chápe význam nadväzovania kontaktov nielen na domácej pôde, ale i so špičkovými pracoviskami v zahraničí. Táto často opakovaná téma sa nám vryla do šedej mozgovej kôry. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli skontaktovať s jedným z takých pracovísk.
Samozrejme, naším prvotným cieľom bolo navštíviť také pracovisko z čistého záujmu, inšpirovať sa a pokúsiť sa nadviazať spoluprácu. Z hľadiska nášho zamerania sme si vybrali Medical University v Innsbrucku, jej dve pracoviská: Katedru anatómie, histológie a embryológie (KAHE) a Katedru patofyziológie (KP).
Medical University má veľmi dobré meno v kruhoch odbornej verejnosti, ale je známa aj laickej verejnosti, napr. z medializovaného liečenia prezidentov Havla a Schustera vo Fakultnej nemocnici. Prostredníctvom elektronickej korešpondencie, bez akýchkoľvek predchádzajúcich osobných kontaktov, sme oslovili vedúcu KAHE, zároveň aj prorektorku univerzity, prof. Helgu Fritsch s prosbou navštíviť ich pracovisko a bližšie sa zoznámiť so systémom práce. Odpoveď, na naše príjemné prekvapenie, nedala na seba dlho čakať, bola pozitívna a obsahovala vrelé pozvanie. V podobnom duchu sa nieslo kontaktovanie s druhou katedrou, odpovede s rovnakou zdvorilosťou a promptnosťou.
Po príjemnej ceste vlakom severným Rakúskom nás prívetivo privítal Innsbruck. Človeku zostane na duši veľmi príjemný pocit z krajiny, neuveriteľnej zelene, pasúcich sa zvierat a pokoja, ktorý z toho vyviera. Innsbruck, mesto ako naša Nitra z hľadiska rozlohy a počtu obyvateľov, zo všetkých strán lemujú masívy Álp. Hrdí sa usporiadaním dvoch olympijských hier, krásnym historickým centrom, dvoma univerzitami, alpskou zoologickou záhradou a zámkom Ambras.
Na druhý deň sme navštívili KAHE. Sídli vo veľmi vkusnej secesnej vile. Tak sme si predstavovali umiestnenie priestorov anatomických disciplín, z ktorých dýcha tradícia a história. Privítal nás predstaviteľ katedry, prof. Bernhard Moriggl. Po počiatočnom zoznámení s problematikou, ktorou sa zaoberáme, sa nám veľmi profesionálne venoval. S podrobným výkladom nás sprevádzal po všetkých laboratóriách, cvičebniach, prednáškových miestnostiach, zoznámil s jednotlivými zamestnancami a odpovedal na naše otázky. Prezreli sme si v podstate všetky priestory od pitevne, cez histologické laboratóriá až po anatomické múzeum, ktoré je jedinečné svojho druhu v Európe. Nádherná knižnica na katedre lákala posadiť sa do starých pohodlných kresiel a študovať do rána. Vo všetkých priestoroch sme mali možnosť vidieť pôvodné anatomické preparáty, ktoré na katedre spracúvajú už od konca 19. storočia. V súčasnosti sa orientujú na modernejšie metódy, ktoré umožňujú uchovať telo človeka a zvierat vo veľmi dobrom stave pre budúce generácie (nielen) anatómov. Oboznámenie sa s týmito metódami, to bol jeden z hlavných cieľov našej návštevy. Všade vládol poriadok, vybavenie, aj to pre študentov, bolo najmodernejšie, aké si môžeme predstaviť. Toto kultivované univerzitné prostredie je podľa nášho názoru veľmi dôležité pre vzťah študentov a zamestnancov k inštitúcii a formuje aj sebavedomie. Veríme, že trend zlepšovania materiálnych podmienok pre štúdium i prácu na našej univerzite bude pokračovať v prospech nás všetkých.
Po prehliadke katedry sme sa porozprávali o možnej spolupráci. Prof. Moriggl uviedol niekoľko svetových inštitúcií, s ktorými úzko spolupracujú (New York, Tokio, Bonn, Paríž). Na otázku, či spolupracujú aj s pracoviskami z našich končín (myslí sa stredná a východná Európa), nám jeho výraz prezradil veľa. Myslíme si, že tu nešlo o podceňovanie, len o vyjadrenie reálneho stavu.
Ďalšie pracovisko, ktoré sme navštívili, bola Katedra patofyziológie. Mali sme záujem hlavne o prehliadku pokusných laboratórií, kde sme konzultovali metodické postupy pri experimentoch na zvieratách. Sprevádzal nás vedúci pracoviska prof. Hermann Dietrich. Ochotne na naše otázky odpovedal, porozprával o svojich skúsenostiach a výskumných úlohách. Veľmi živo sa zaujímal o výskumné zameranie nášho pracoviska. Veľkú časť katedry tvorí laboratórium pokusných laboratórnych zvierat, ktoré sa rozprestiera na dvoch poschodiach modernej budovy. Vzhľadom na to, že aj naša katedra disponuje podobným zariadením, mohli sme si vzájomne vymeniť skúsenosti. Aj toto zariadenie spĺňa najprísnejšie požiadavky pre prácu s laboratórnymi zvieratami. Len pre ilustráciu, realizujú sa tam také náročné experimenty, ako sú transplantácie srdca alebo neurónov. Aj z tohto pracoviska nám zostal len ten najlepší dojem.
Aký je konkrétny výstup z našej cesty? Dohodli sme sa na pobyte našich doktorandov na navštívených pracoviskách a možnej spolupráci v budúcnosti. Okrem tejto hmatateľnej veci nám zostal veľmi dobrý pocit, nové skúsenosti a inšpirácia do našej práce. Veríme, že ju využijeme. Cestu hodnotíme maximálne pozitívne a ako zmysluplne strávený čas. Chceli by sme touto cestou poďakovať prof. Karlovi Halovi, emeritnému profesorovi Katedry patofyziológie, ktorý nám pomohol dotiahnuť niektoré organizačné záležitosti.
Ing. SLAVOMÍR MINDEK
doc. Ing. RÓBERT TOMAN, Dr.,
Katedra morfológie stavovcov