Na fakulte sa ich rieši viac ako tridsať, vrátane štyroch grantových projektov VEGA, dvoch projektov 6. rámcového programu EÚ a niekoľkých inštitucionálnych výskumných projektov. Okrem základného výskumu sú mnohé projekty orientované na priamu aplikáciu v praxi (napríklad sociálno-ekonomické zmeny na vidieku, rozvoj udržateľného poľnohospodárstva a záhradníctva, formulovanie konkurenčnej výhody v potravinovom reťazci a pod.) a pri ich riešení spolupracujeme s organizáciami výrobnej sféry.
Úctyhodný počet projektov a informácie o ich riešení svedčia o dobre založenej výskumnej báze FEŠRR. Predstavené projekty majú relatívne široký tematický záber, od biologických vied až po ekonomiku a regionálny rozvoj a podporujú tak úroveň vedeckého poznania, ako aj kvalitu výučby študentov. Po prezentácii projektov hodnotila komisia pre vedeckovýskumnú činnosť FEŠRR súčasný stav zabezpečenia výskumu a jej členovia diskutovali aj o rámcovom smerovaní ďalšieho vedeckého bádania na fakulte. Prodekanka doc. A. Belajová znovu iniciovala prípravu spoločného projektu katedier fakulty so zámerom posilnenia užšej spolupráce jednotlivých jej pracovísk. Žiaduce sú najmä také projekty, ktoré priamo podporujú existujúce a plánované študijné programy FEŠRR.
Na Vedeckom dni FEŠRR sa zúčastnilo niekoľko desiatok záujemcov z fakulty a z ostatných pracovísk SPU. Vzhľadom na svoju úspešnosť bude podujatie organizované pravidelne s cieľom prezentovať výskum na fakulte širokej vedeckej a pedagogickej obci, ako aj zástupcom praxe. Vytvoria sa tak možnosti lepšieho vzájomného poznávania a tvorby nových spoločných projektov.
Ing. ALEXANDER FEHÉR, PhD.,
KTUR