Navrhovať s úsmevom
Nasledujúce riadky, to sú moje dojmy z Nitry, motivované subjektívnymi pocitmi. Dovolil som si vpliesť do nich aj niekoľko úsmevne znejúcich komentárov. Niekoľko krátkych epizód.
O našej kancelárii
Vediem spolu so svojou manželkou malú kanceláriu pre krajinnú architektúru vo Freisingu pri Mníchove. Ťažiskom našej práce sú krajinnoarchitektonické projekty a realizácie záhrad, parkov, námestí, dvorov, cintorínov, mestských bytov, sídlisk, mestských záhrad, prídomových záhrad a urbanistické projekty. Cesty do Talianska, príklady z dánskej, španielskej, holandskej a francúzskej krajinnej architektúry, to boli dôležité zastávky na ceste k povzbudeniu vlastnej fantázie. Tento fundus je zdrojom mojej práce na vysokých školách. Doposiaľ som mal možnosť projektovať vo Francúzsku, Rusku a v Číne. S radosťou som prijal príležitosť zoznámiť sa so Slovenskom aj z hľadiska profesionálnych aspektov.
Zvedavé pohľady
Niekedy je to v živote tak, že príležitosti oslovia človeka, a nie naopak. Ja sám sa rád stávam detektívom, ktorý na cestách hľadá vždy niečo nové. Svet je veľká nádrž s nekonečným množstvom zaujímavých vecí. Kam len pozrieš, všade čakajú prekvapenia. Nebol som ešte nikdy na Slovensku. Moja zvedavosť, zoznámenie sa s Petrom a pozvanie, aby som viedol workshop na univerzite v Nitre, to všetko ma motivovalo k ceste k vám.
Všetko klape
Môj workshop teda umožnil Peter Pasečný a jeho organizačné schopnosti. Vždy tak trochu v pohybe, zriedkavo presný, ale absolútne spoľahlivý. Všetko bolo pripravené, izba na internáte, stravovanie, ateliér na FZKI, ale aj "popracovný" program. Rád by som sa poďakoval pánu prof. J. Supukovi za priateľské prijatie.
Mesto
Chodievame pešo, mám rád prechádzky mestom. Od autobusovej stanice k internátu, od internátu k škole, zo školy na pešiu zónu, a to všetko aj naopak. Nitra je mesto - koláž. Všehochuť najrôznejších epoch, architektonických a životných štýlov. V uliciach mesta ťahá, ľadový vietor. Typické pre Nitru, ako mi povedali študenti. Vylezieme na dva zo siedmich kopcov, na ktorých sa Nitra rozprestiera. Opustiť rovinu, aby si sa opäť vynoril a získal nadhľad, to je mimoriadny zážitok. Výhľad z Kalvárie je fantastický.
Dom v parku
Veselo farebne víta návštevníkov budova FZKI. Susedstvo s parkom s mnohými starými stromami je v lete určite príjemnou pozvánkou urobiť si tu prestávku počas štúdia. Vo vnútri takmer familiárne prostredie. Jedna z miestností sa stala "obývačkou a pracovňou" na sedem veľmi intenzívnych dní. A stále znova nové známosti pre zaujímavú odbornú výmenu názorov. Mnoho som sa dozvedel pri stretnutiach s doc. Ľ. Feriancovou, Ing. A. Dobruckou, a Ing. Ľubošom Moravčíkom, ktorého študenti s rešpektom nazývajú nitrianskym Billom Gatesom.
Workshop ako forma práce
Workshop je veľmi kompaktná forma práce, keď sa v rámci určeného časového úseku spracúvajú riešenia na základe špecificky položených otázok. Známe alebo obvyklé možno odložiť bokom, odskúšať niečo nové. Tak sa vytyčuje pole pre inovácie. Na učiteľa čaká ťažká úloha, vyprovokovať v študentoch poetické iskrenie. V skutočnosti je to tak, že workshop má určite pravidlá hry. Ja som navrhol deväť fáz procesu navrhovania, ktoré však nebolo treba otrocky dodržať. Zdravú mieru spontánnosti považujem za dôležitú a faktor hravosti a radosti s tým súvisí. Workshop sprevádzala séria krátkych prednášok, ktorá mali dať podnety k téme, akýsi základ pre vlastné myšlienky a motívy. Témy: Mc je Mc, a nijaký Mac; Záhrady - kultúra rozdielov; Snehulienka a sedem nápadov; Nakresliť myšlienku; Mc Gardens.
Úloha
Žlté M na červenom podklade, štylistický minimalizmus s monochromatickými farebnými plochami a čo najjednoduchšími grafickými prvkami. To, čo Mc Donald´s v reklame prísne a úspešne presadzuje, stáva sa vo vonkajších plochách reťaze reštaurácií štandardným inventárom: parkoviská, detské kĺzačky a trochu ošarpanej zelene. Vo Freisingene otvoril Mc Donald´s jednu zo svojich filiálok. Na ploche 2700 m2 , asi 500 m2 je zastavaných, stojí lokál s kapacitou 110 miest. Interiér je pojatý na tému letectvo 50. a 60. rokov. Vo vitrínach sú vystavené objekty a interiér pripomína kabínu lietadla. Na palube nie sú voľne pohyblivé stoličky, iba na pevno pripevnené sedadlá. Možno vymyslieť pre okolitý voľný priestor niečo nové? Cieľom workshopu je podať návrhy plné fantázie, impulzy do diskusie o projekte tejto záhrady. Možno vyskúšať expresívne konštelácie foriem, farieb a materiálov tak, aby na malej ploche vzniklo bohatstvo myšlienok so silným výrazovým nábojom.
Študenti
Aktéri workshopu: Andrea, Ivana, Katarína, Katarína, Ladislav, Peter, Peter, Tomáš, Zuzana. Študentov menujem iba krstnými menami, tak, ako sme sa oslovovali počas práce. Sú rozmanité spôsoby prístupu k úlohe. Niektorí sa zahryznú do problému. Iní hľadajú najprv odstup, vypijú si kávu, rozprávajú zábavné historky z tajuplných lesov, o skúškach, ktoré ich čakajú, alebo o divokom východe. Ďalší sa zas s ceruzou a papierom vrhnú spontánne do práce a vizualizujú svoje myšlienky. Všetkým patrí môj kompliment za to, ako sa oduševnene vrhli do práce, kombinovali techniky s tušom, ceruzkou, značkovačmi, lepidlami tak, aby na konci mohli prezentovať veľmi pekné nápady. A to všetko dobrovoľne a napriek prebiehajúcemu skúškovému obdobiu.
Výsledky
Nechcem tu citovať nijaké ľubozvučne znejúce teórie a zhrniem svoje hodnotenie stručne a jasne: jednoducho veľmi dobré.
DIETMAR STRAUB
Čo na to učiteľ?
Ako hodnotíte účasť Dipl. Ing. Univ. Dietmara Strauba na vedení ateliéru študentov záhradnej a krajinnej architektúry na vašej katedre? Spýtali sme sa prof. Ing. JÁNA SUPUKU, DrSc.
- Ateliér si zorganizovali študenti z iniciatívy Petra Pasečného, ktorý strávil semestrový študijný pobyt na TU v Mníchove, kde pracoval pod vedením tohto erudovaného učiteľa. Študenti pracovali na báze dobrovoľnosti počas skúškového obdobia 9 až 10 hodín denne, koncentrovanou formou nerušene, bez akejkoľvek účasti na iných prednáškach a cvičeniach. D. Straub striedal počas dňa priame tvorivé konzultácie s tematickými prednáškami, v ktorých prezentoval teóriu i prax modernej záhradnoarchitektonickej tvorby. Pritom inšpiroval študentov k tvorivým otázkam a k diskusii.
Do tohto workshopu sa prihlásili len tí študenti, ktorí už boli v zahraničí na výmennom pobyte, jazykovo zdatní, z vyšších ročníkov, s patričnou odbornou a ateliérovo-grafickou tvorivou schopnosťou S prirodzenou potrebou získavať a absorbovať nové poznatky. Nemali zábrany pred otvorenou komunikáciou s učiteľom. Malý kolektív študentov, s ktorými sa v koncentrovanej výučbe dobre pracovalo. To bol výborný štart pre dosiahnutie kvalitného výsledku. Bola to teda práca výborného učiteľa s výbornými tvorivými študentmi! Učiteľ vysoko hodnotil ich schopnosti, ktoré v ničom nezaostali za výbornými študentmi na TU v Mníchove.
Aktivita študentov sa odzrkadlila aj v hodnotných návrhoch, ktoré boli objektom verejnej obhajoby a rozpravy v posledný deň workshopu. Práce sú v súčasnej dobe vystavené v budove Komory architektov Slovenska v Bratislave. Som rád, že študenti nesklamali a pozitívne prispeli k zviditeľneniu katedry, fakulty aj univerzity smerom k zahraničiu, za čo im vyslovujem uznanie a poďakovanie. Je len na škodu veci, že nemáme na škole vyššie percento takýchto ambicióznych a jazykovo zdatných študentov. Veríme však, že ich podiel sa postupne zvýši so zvyšujúcimi sa nárokmi aj zo strany učiteľov. V mene našej katedry oceňujem tvorivú spoluprácu našich učiteľov s Dietmarom Straubom. Menovite Ing. Ľ. Moravčíka, doc. Ľ. Feriancovej, Ing. arch. R. Štěpánkovej, Ing. A. Dobruckej, ale aj doktorandov katedry. Na záver sme vyslovili spoločné želanie pokračovať v podobnej akcii aj v budúcnosti. "Ako budeme na dvere Európy búchať, tak sa nám Európa bude ozývať - osvojme si toto heslo viacerí!
Čo na to študent?
Som Peter Pasečný a študujem v 5. ročníku FZKI odbor záhradná a krajinná architektúra. Ako Erasmus študent som pol roka strávil na Fakulte architektúry TU v Mníchove. Pedagógovia sú tam iní ako u nás, otvorenejší, všetci si tykajú. Viac žijú so študentmi. Veľmi sa mi páčil prístup jedného z nich, Dietmara Strauba a keď som odchádzal domov, spýtal som sa ho, či by nebol ochotný prísť k nám na fakultu. Podarilo sa to v januári. V rámci workshopu sme riešili záhradu pre Mc Donald`s v Mníchove. Také isté zadanie, ako nemeckí študenti. V porovnaní sme obstáli dobre.
Ako Dietmar viedol ateliér? To bolo to najzaujímavejšie. Nikdy nám presne nepovedal, čo a ako spraviť, ale snažil sa v nás prebudiť tvorivé myslenie tým, že nám povedal: "Čo keby si urobil toto, alebo toto?", proste ďalších päť nápadov, ako úlohu riešiť. Tým človeka tak zmiatol, že sme si uvedomili, že sa to dá urobiť celé úplne inak, od začiatku. Pracovná atmosféra bola neformálna, uvarili sme si kávu, púšťali hudbu, všetci sme si tykali, rozprávalo sa po nemecky, po anglicky, ako kto vedel... Veľmi ma potešilo, keď pri hodnotení povedal, že sme vytvorili minimálne také dobré, ak nie lepšie práce, ako nemeckí študenti... Nemal dôvod klamať... verím, že spolupráca bude pokračovať.