Minulý rok, 23. - 30. júla, sa na pôde Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre konal 101. Svetový kongres esperanta.
Esperantské hnutie na Slovensku vzniklo v roku 1907, keď slovenský lekár Albert Škarvan vydal prvú slovenskú učebnicu esperanta. Odvtedy prešlo hnutie rôznymi fázami od počiatkov medzi svetovými vojnami, až po veľký nárast hnutia po 2. svetovej vojne. V roku 1989 existovalo na Slovensku asi 3-tisíc esperantistov a 70 klubov. Neskôr sa počet esperantistov znížil, kluby sa rozpadli. Zostalo niekoľko verných, ktorí celé hnutie doviedli až do roku 2016 , keď sa po prvýkrát v histórii esperanta konal svetový kongres na Slovensku. Bez podpory mesta Nitry a vedenia Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre by takúto svetovú udalosť nebolo možné zorganizovať. Na celý týždeň sa Nitra a areál univerzity stali domovom pre 1253 účastníkov zo 60 krajín. Odchádzali domov s milou spomienkou na krajinku uprostred Európy a jeho obyvateľov. Pre mňa ako absolventku Vysokej školy poľnohospodárskej z roku 1979 sa pobyt na pôde alma mater stal nezabudnuteľný pre samotnú atmosféru a spomienky na mladosť. Po rokoch som sa opäť stretla s bývalými kolegami z VŠP, medzi nimi Jozefom Dvončom, Vladimírom Ratajom a Jánom Vajsom. Kongres vstúpil navždy do histórie aj vďaka tejto trojici vynikajúcich absolventov univerzity a samotnej SPU. Slovenskí esperantisti zasadili pred aulou našej školy symbol Slovanov. Mladá lipa bude trvale pripomínať túto historickú udalosť a podiel jednej z najlepších vysokých škôl na Slovensku na jej príprave a priebehu.
Ing. Mária Václavjaková, absolventka PEF VŠP
Slovenskí esperantisti zasadili pred aulou našej školy symbol Slovanov
Na recepcii u primátora zľava: Ján Vajs (ZF), Vladimír Rataj (MF), Mária Václavjaková (PEF) a Jozef Dvonč (PEF). Snímky: V. Škuta a P. Rybín