Družstvo Nitry, ktoré bolo po minulé roky zvyknuté na boj o medailové pozície sa muselo v aktuálnom ročníku Eurovia SBL pasovať s inými starosťami. Dlho totiž hrozilo, že basketbal v tomto meste nebude pokračovať, ale nakoniec sa podarilo klub zachrániť. O zhodnotenie sezóny sme preto požiadali generálneho manažéra klubu Petra Semana a skúseného lodivoda Ľubomíra Urbana.
Seman: Stále sa nám nevyprofilovali dvaja – traja lídri
Nitrania si vytýčili novú cestu, ktorou sa budú uberať, do sezóny nastúpili s mladým, neskúseným a takmer čisto slovenským družstvom. Nik nemal veľké oči, o čom svedčí aj výsledná zápasová bilancia. Tri víťazstvá sú zrkadlom úrovne slovenských hráčov, trpezlivosť je však v klube na prvom mieste. Zverenci Ľubomíra Urbana ako prví vedeli, že ich sezóna končí 28. februára domácim stretnutím proti Handlovej, ktorej podľahli po sympatickom výkone 73:97. „Sezóna bola taká, aká je úroveň mladých slovenských hráčov. Keď si zoberieme, že sme mali v kádri samých mládežníckych majstrov Slovenska a reprezentantov, každý si môže urobiť obraz o blízkej budúcnosti slovenského basketbalu. Týmto ich však nechcem uraziť, len konštatujem, že nie sú schopní v mladom veku niesť ťažobu zodpovednosti. Okej, treba však povedať, že sme s tým počítali a sme tu preto, aby sme ich to naučili,“ začína s hodnotením ročníka manažér klubu.
Seman dodáva, že táto sezóna bola odrazovým mostíkom do ďalších ročníkov. Víziou klubu je výchova kvalitných slovenských hráčov s čo najväčším počtom domácich odchovancov. Zodpovednosť je však podľa jeho slov na hráčoch, tí totiž dostali umelo vytvorené príležitosti a je len na ich snahe, ako sa s touto šancou vysporiadajú. „Takáto šanca sa už asi nebude opakovať,“ hodnotí ukončenú sezónu bývalý hráč Nitry. Zároveň dodáva, že sa v tíme nepodarilo počas prvého ročníka vyprofilovať dvoch – troch lídrov, ktorí budú dlhodobo podávať konzistentné výkony. Na tejto úlohe sa budú snažiť pracovať počas prípravy na ďalšiu sezónu: „Príprava bude zameraná komplexne od fyzickej až po mentálnu stránku. Máme luxusných šesť mesiacov, môžeme sa venovať všetkému.“ Pre Semana to bol zároveň premiérový ročník v roli funkcionára, takže aj jeho úlohy boli úplne odlišné oproti hráčskej kariére: „Zodpovednosť. Hráč ju má sám za seba. Manažér robí rozhodnutia, ktoré ovplyvňujú ďaleko väčší počet ľudí,“ uzatvára hodnotenie Seman.
Urban: Extraliga má svoju kvalitu a presadiť sa v nej nie je jednoduché
„Sme vôbec radi, že sa udržala Nitra na extraligovej mape. Do súťaže sme vstúpili v hodine dvanástej alebo päť minút po dvanástej, čomu zodpovedá aj celý priebeh súťaže. Teraz je čas od skončenia tejto súťaže skonsolidovať veci a budovať veci už pre budúci súťažný ročník s dostatočným predstihom,“ začína s hodnotením ročníka skúsený lodivod na lavičke Nitry. Pre Ľubomíra Urbana išlo o ďalšiu náročnú sezónu, ktorá mala svoje špecifiká: „Vedeli sme, do čoho vstupujeme a mnohí o tom hovorili, mali možno iné predstavy, ale pohybujem sa na extraligových palubovkách desiatky rokov a viem, čo môžem očakávať a ten priebeh bol očakávaný. Bolo potrebné hľadať všetky zdroje pre to, aby sme sa vôbec dokázali preniesť cez mnohé ťažké výsledky v priebehu sezóny, čo si myslím, že sa podarilo.“
Družstvo Nitry malo počas celého priebehu sezóny niekoľko svetlých chvíľok, v ktorých dokonca potrápili favorita, celkovo však doplácali neskúsenosť a chýbajúce skúsenosti pri kľúčových okamihoch. „Vzhľadom na skladbu svojho tímu sa nám mnohé veci nepodarilo dotiahnuť, mnohé boli náznakové, len okrajovo v častiach zápasov. Bolo príliš málo skúseností na to, aby sme kultivovaným spôsobom odohrali celých 40 minút, ale na druhej strane sme neskončili úplne bez víťazstva, čo je tiež pozitívne. Pozitívne je, že si môžu hráči, pokiaľ budú v Nitre aj v budúcej sezóne, preukázať skúsenosti, ktoré nadobudli z tejto sezóny.“ Príležitosť hrať v nitrianskom drese dostali hráči s minimom, respektíve nulovými skúsenosťami z extraligových paluboviek a podľa toho vyzerala aj hra na palubovke. „Sami naši hráči zistili, že extraliga má svoju kvalitu a vedieť sa v nej presadiť nie je jednoduché. Celú sezónu nás sprevádzali výkyvy na všetkých postoch, pri všetkých hráčoch. Ten prechod vôbec nie je jednoduchý aj pre kvalitných hráčov,“ hodnotí svojich zverencov bývalý reprezentačný tréner.
Spolu s Karlovkou mala tohtoročná edícia Eurovia SBL dve družstvá s takmer výhradne slovenskými hráčmi. Berie Urban tento fakt ako pozitívnu vec pre basketbal na Slovensku? „Pozitívna správa by to bola vtedy, keby sme vedeli ako to bude vyzerať so slovenským basketbalom v horizonte ďalších rokov, pretože sme to viackrát omieľali v priebehu sezóny, extraligové celky majú licenciu profesionálnych klubov a v týchto kluboch ide o výsledok, nie o perspektívu. Extraligové celky musia byť komerčné, v prvom rade majú hrať pre diváka. Keď sa má hrať pre diváka, tak dnes je náročný divák s množstvom možností vidieť vrcholové akcie veľmi rozmaznaný. Musíme byť schopní pritiahnuť ich do hľadiska. Druhá vec je, že aj slovenská extraliga má vytvárať podhubie pre reprezentáciu, ale to by muselo veľa slovenských reprezentantov hrať doma. Nosní hráči sú rozutekaní v zahraničí. Tretí parameter je pomôcť slovenskému talentu prezentovať sa v extralige a etablovať sa v nej. To možno hodnotiť za pozitívum u tých družstiev, ktoré tých slovenských hráčov využívali vrátane nás.“
Dobrou správou je tiež fakt, že stále sa nachádza na relatívne malom trhu dostatok talentovaných hráčov. „Mládežnícky basketbal na Slovensku má svoje osobité problémy v tom, že sú jednotliví talentovaní hráči roztrúsení po viacerých družstvách a nemajú možnosť sa vyvíjať v silnej konkurencii v rámci klubu na tréningových procesoch. Potom sme svedkami toho, že sú obrovské rozdiely vo výsledkoch už od mladého veku a určite to neprospieva rastu hráčov, pretože kvalitný tréningový proces, konkurencia a kvalitné súťaženie na regionálnej a slovenskej úrovni súkľúčové pre rast mladého hráča. Treba vymyslieť systém ako umožniť tým najtalentovanejším hráčom byť spolu. Bolo by dobré, ak by príprava najtalentovanejších bola spoločná, aby bola odborne, kvalitne vedená, aby to malo víziu v zahraničných turnajoch. Musí to byť však cieľavedomejšie, častejšie, možno v prípade „Future Stars“ v Prahe, kde je kvalitný tréningový proces, dobré zázemie podporované účasťou na mimoriadne atraktívnych a kvalitatívne veľmi dobrých zahraničných turnajoch v najvyspelejších európskych krajinách,“ prináša pohľad na súčasný stav mládeže nitriansky tréner.
Konsolidačnú sezónu má Nitra za sebou, akou cestou sa plánuje basketbal pod Zoborom uberať do ďalších sezón? „V prvom rade sa nitriansky basketbal potrebuje stále stabilizovať. Dúfam, že prvý krok sa podaril. Potrebuje nájsť symbiózu subjektov, to znamená mládež a dospelí. Musí sa vytvoriť kontinuita, treba vytvoriť, stabilizovať a obohatiť trénerské zázemie. Musí sa skvalitniť ekonomické zázemie jednotlivých družstiev a celých zložiek, ktoré sa zúčastňujú na príprave talentov. V Nitre máme výhodu v podmienkach nadväznosti osemročného gymnázia, univerzít, na tom sa dá stavať. Veľa družstiev a miest na Slovensku nemá také možnosti, aby od šiestej triedy mohol hráč dvojfázovo a kvalitne trénovať. Treba mať objemy, treba mať kvalitatívne parametre tréningového procesu, treba mať ekonomiku na zabezpečenie kvalitnej konfrontácie v blízkom okolí a treba mať trpezlivosť. Tá je najdôležitejšia, pretože to nie otázka jedného dňa, jedného roku, ale je to, ľudovo povedané, beh na dlhé trate,“ uzatvára rozhovor Urban.
Michal Duchovič / bknitra.com