Ľubomír Urban a Pavol Horička, obaja nitrianski tréneri, jeden pôsobí v ženskej, druhý v mužskej zložke nitrianskeho basketbalu. Práve na ich pleciach leží zodpovednosť za výber hráčov do konečnej nominácie slovenského univerzitného družstva, ktoré sa po ôsmich rokoch plánuje predstaviť v juhokórejskom Gwangju. Viac o projekte nám povedal Ľubomír Urban.
Čo pre vás znamená menovanie do projektu Gwangju?
Pre mňa sú to iba ďalšie povinnosti (úsmev). Ide o snahu Slovenskej basketbalovej asociácie v súčinnosti so Slovenskou asociáciou univerzitného športu vyslať po dlhom čase mužské i ženské basketbalové družstvo na svetovú univerziádu. Ženy do 20 a 18 rokov však budú mať nasledujúci rok počas leta svoje šampionáty, a tak sa na univerziáde bude môcť zúčastniť pravdepodobne len mužský tím. Podobná snaha tu už bola v roku 2005, keď sa Slovensko zúčastnilo na univerziáde v tureckom Izmire, potom sa však kontinuita prerušila. Vzhľadom na to, že mnoho hráčov pôsobí na prestížnych amerických univerzitách, vzniká snaha dať ich dokopy. Hlavným cieľom je urobiť z tejto generácie základ pre seniorskú reprezentáciu pre ďalšie obdobie a prvým krokom by mala byť práve účasť na univerziáde. Organizačne i administratívne sa to však dosť ťažko manažuje. Program na amerických univerzitách je založený na tom, že štúdium je dôležitá súčasť fungovania hráčov a počas leta majú rôzne letné školy, vzdelávacie kurzy. To môže narušiť prípravu a účasť hráčov v našom družstve, chceme však spoločne s SBA urobiť všetko pre to, aby sme mohli vyslať čo najsilnejšie družstvo.
Prečo ste spolu s Pavlom Horičkom boli nominovaní trénermi práve vy?
Nominácia trénerov musí vychádza z požiadavky, aby boli zamestnancami vysokej školy, profesionálni tréneri nemôžu pôsobiť v univerzitnej reprezentácii.
Podľa čoho boli vyberaní hráči do predbežnej nominácie?
Najskôr sme vyberali podľa starého pravidla - hráč nemôže byť starší ako 28 rokov. To však bolo zrušené a podľa nových pravidiel môžu byť súčasťou nominácie hráči narodení od 1.1.1991 do 31.12.1997. V nominácii sa myslelo hlavne na hráčov, ktorí pôsobia na prestížnych amerických univerzitách a zároveň prešli mládežníckymi kategóriami reprezentačných výberov. Ako príklad možno uviesť Borisa Bojanovského, ktorý pôsobí na Florida State University, dosahuje tam kvalitné výsledky a práve on by mal byť budúcou oporou seniorskej reprezentácie. Ďalšími nádejami sú Michal Čekovský na University of Maryland, Šimon Krajčovič na Loyola Marymount University, Jakub Petráš na Stony Brook University a posledným do partie je Oliver Tót na College of William and Mary. V nižších divíziách máme trojicu: Martina Matejčíka, Róberta Rozima a Vladimíra Nemčoka, ktorí pôsobia na Southwestern Christian University. Do nominácie boli doplnení hráči z Karlovky a nášho MBK SPU Nitra. Z nominácie povypadávali mená ako Morávek, Slávik, Kuffa, Bílik, Vido... Budeme preto musieť načrieť aj do mladšej kategórie hráčov.
Je to dobrý krok pre podporu slovenského univerzitného basketbalu?
Po konfrontácii už dlhodobo voláme a toto sú pre vysokoškolákov malé olympijské hry. Je to podobné, ako u mládežníckej vízie a tou je spojenie basketbalu s kvalitným štúdiom.
Aké sú vaše očakávania od samotného projektu?
Hlavným cieľom by mala byť trvalá účasť chlapčenského družstva. Basketbal i šport na Slovensku prechádza určitou transformáciou. V súčasnosti je stále pravdepodobnejšie, že profesionalizmus na Slovensku z dôvodov finančnej náročnosti skončí a čaká nás väčší tlak na štúdium na vysokých školách. Prvými dôkazmi sú v Eurovia SBL kroky družstva Karlovky alebo nášho klubu smerom k vysokoškolákom, ktorí dostanú šancu hrať v najvyššej súťaži. Väčšina gymnazistov, resp. juniorov nebude hľadať cestu ako hrať profesionálne, ale hrať tam, kde sa dá aj študovať. Vysokoškolákov v tímoch bude stále viac a bude sa vytvárať priestor na to, aby sa reprezentácia mohla konfrontovať v rámci predprípravy k seniorskej reprezentácii (keďže reprezentácia do 20 rokov nefunguje tak, ako by mala). Najtalentovanejší hráči by mali dosahovať svoje vrcholy na univerziádach s plynulým prechodom do seniorskej reprezentácie.
Aký harmonogram tréningov a stretnutí si predstavujete?
Pôvodná predstava bolo stretnúť sa už v júni, teraz je hlavnou otázkou, či sa nám podarí zabezpečiť na väččiu časť prípravy hráčov zo Spojených štátov. Zatiaľ som komunikoval s tými, ktorí prejavili záujem, ale všetci si kladú otázku, čo bude v lete? Oficiálne nominácie a administratívne záležitosti sa budú riešiť cez kompetentných ľudí na univerzátch. Kľúčom k vyriešeniu problému bude plán prípravy seniorskej reprezentácie. Malo by sa to spojiť v jeden cyklus, keďže v budúcom roku nie je naplánovaná žiadna medzinárodná akcia. Všetko by sa malo odvíjať od seniorskej reprezentácie, ktorá musí vymenovať trénera, pretože my zastrešujeme iba univerzitnú časť projektu.
Akým spôsobom môže tento projekt pomôcť nominovaným hráčom?
Celý projekt vznikol z podnetu na účasť vysokoškolských družstiev v Eurovia SBL. Karlovka si vybojovala túto možnosť opätovnou možnosťou postupu a s cieľom fungovať na vysokoškolskej platforme. Druhým tímom je MBK SPU Nitra s väčšinovým zastúpením vysokoškolákov. Hráči, ktorí majú na najvyššiu úroveň basketbalu, by sa nemali zo škôl vytratiť, naopak mali by rozvíjať svoj basketbalový talent popri štúdiu. Malo by to reštartovať vysokoškolský basketbal, ktorý sa pravdepodobne stane dominantnejším. Centrá, ktoré pôsobia pri vysokých školách, by mali od kadetských kategórií zachytávať hráčov, aby mali záujem študovať na vysokej škole.
Čo by malo byť motiváciou k reprezentácii Slovenska?
Ide o veľmi prestížnu akciu, ktorá sa v mládežníckych kategóriách rovná olympiáde. Vyspelé basketbalové krajiny ako USA, Srbsko alebo Chorvátsko týmto súťažiam prikladajú veľkú váhu. V Amerike je na vysokoškolskom systéme postavený celý vrcholový basketbal. Rád by som sa dožil toho, že sa americký športový systém udomácni aj na Slovensku.
Veríte, že sa do konečnej nominácie prebojujú aj vaši zverenci?
Moji zverenci majú určite šance vybojovať si miesto v nominácii. Bude sa to však vyvíjať podľa výsledkov v lige, preto budeme musieť zlepšiť výkony.
Michal Duchovič
Tréner MBK SPU Nitra PaedDr. Ľubomír Urban.
Barathphoto