Prví absolventi Prevádzkovo-ekonomickej fakulty VŠP, dnes Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, absolvovali štúdium v rokoch 1959-1964. Dnes bielovlasí dôchodcovia sa pravidelne už polstoročie každých päť rokov stretávajú v Nitre na svojej alma mater. Na ostatnom stretnutí v roku 2009 sme navrhli stretávať sa každoročne v inom regióne Slovenska, v ktorom stretnutie organizujú tam bývajúci absolventi.
Náš kolektív absolventov sa úmrtiami neustále zmenšoval, no dostatok voľného času, záujem poznávať Slovensko a túžba častejšie si pripomínať príjemné a veselé študentské obdobie. V roku 2010 bolo prvé stretnutie na Malokarpatskej vinnej ceste – v Modre. Prehliadka neobrobených vinohradov na úbočí Malých Karpát u týchto bývalých priekopníkov, ktorí budovali naše moderné poľnohospodárstvo, vyvolala obavy a otázniky nad vývojom vinohradníctva, ovocinárstva, zeleninárstva na Slovensku.
Ďalšie stretnutie absolvovali v Levoči, kde zaujala prehliadka pamätihodností mesta vrátane kresťanskej katedrály-minor nad mestom. Nasledovalo stretnutie v historickej Banskej Štiavnici, kde domáci sprievodca pútavo predstavil mesto, jeho historické pamiatky a obnovu vzácnej cirkevnej pamiatky Kalvárie nad mestom. Na minuloročnom stretnutí v Košiciach – európskom hlavnom meste kultúry, sa stretlo už 42 absolventov Zaujala najmä prehliadka Dómu svätej Alžbety, ale i prehliadka expozícií podzemia na hlavnom námestí.
Tohtoročné jubilejné stretnutie po 5O. rokoch od skončenia štúdia sa opäť uskutoční 13. - 14. júna v nitrianskom Agroinštitúte. Absolventi budú pozornosť venovať najmä prehliadke školy. Zaujímajú nás hlavne zmeny podmienok štúdia. Počas nášho štúdia sme sa presúvali po katedrách po celom meste od Kalvárie až pod Zobor. Súčasný areál SPU, ktorý sa začal stavať práve v priebehu rokov nášho štúdia, Pamiatkový úrad SR v apríli vyhlásil za národnú kultúrnu pamiatku. Sme pyšní na toto ocenenie, že naša alma mater sa okrem iných historických pamätihodností stala tiež symbolom modernej Nitry. O to sú silnejšie naše spomienky na roky štúdia.
Spomíname si aj na viacmesačnú manuálnu a prevádzkovú prax, ktorá hneď v prvom ročníku odradila viacerých, pokračovať v štúdiu. Bolo to nielen sito, ale aj skutočne veľmi užitočná prax, ktorá našim súčasným stredným i vysokým školám chýba a podniky sa jej dožadujú. Z celkového počtu približne troch stovák prvákov, náročné štúdium ukončilo iba polovica. Žiaľ, približne štvrtina absolventov už zomrelo. Červené diplomy získali 17 absolventi. Počas štúdia i po jeho skončení viacerí spolužiaci uzatvorili šťastné „ročníkové“ manželstvá, ktoré trvajú dodnes. Viacerým záleží aj na osobnom rozvoji, keď približne tretina účastníkov stretávky pracuje s počítačom, intenzívne využíva internet.
Na tohoročnom stretnutí sa absolventi stretnú aj so súčasným vedením fakulty i s niektorými niekdajšími žijúcimi pedagógmi školy. Na stretnutiach diskutujeme i o súčasnom smerovaní agrorezortu. Nitrianska alma mater vychovala počas svojej existencie viac ako 65 tisíc vysokovzdelaných odborníkov, ktorí vybudovali na Slovensku modernú poľnohospodársku veľkovýrobu na poprednom mieste v Európe. Podieľali sa na tvorbe sebestačnosti Slovenska v potravinách, riešení zamestnanosti vidieckeho obyvateľstva i na zvyšovaní jeho životnej úrovne. Za ústup z týchto pozícií po spoločenských premenách v roku 1989 je okrem naivných politikov dlžná i poľnohospodárska elita, pracovníci vedeckovýskumnej základne, univerzít a ďalších inštitúcii, ktorí nedokázali dôrazne upozorniť na chybné politické rozhodnutia a pomôcť tak udržať a obhájiť prednosti modernej veľkovýroby na Slovensku. Nezvládnutá transformácia poľnohospodárskych podnikov a likvidácia potravinárskeho priemyslu posunula náš agrorezort na chvost Európy pri zabezpečení sebestačnosti vo výžive obyvateľstva Slovenska. Tento dlh najmä nezodpovedných politikov, ale i slovenskej poľnohospodárskej inteligencie voči národu zostáva naďalej.
Naše skúsenosti z praxe v poľnohospodárskej veľkovýrobe na Slovensku nás ovplyvnili a tak súčasné problémy agrorezortu vyvolávajú i obavy. Chcem vysloviť presvedčenie, že na súčasné opustené poľnohospodárske dvory sa opäť vrátia ľudia a zvieratá, na pultoch našich obchodov budeme nachádzať najmä zdravé potravinárske výrobky dorobené na Slovensku. Zamedzíme tak i odchodu mladých vzdelaných ľudí za prácou do zahraničia, vymiznú neobrobené polia a hladové vidiecke doliny na Slovensku.
František Mach, Modra ,www.tik.sk
Záber zo stretnutia absolventov v Banskej Štiavnici.