Nebudem však písať o spomienkach, dnes chcem vysloviť obdiv nad životnou cestou jedného spolužiaka, s ktorým si život pohral, preveril jeho pevnú vôľu do krajnosti. S Ottom Burianom sme v roku 1959 začínali štúdium na VŠP v Nitre. Po jeho skončení sme sa „rozpŕchli“ po celom Slovensku. Otto zostal pracovať v Nitre, na škole, kde vyštudoval. Po nežnej revolúcii, ešte v roku 1989, sa pustil do podnikania, založil firmu zameranú na podporu podnikania so zahraničím. Bol medzi prvými „prebudenými“ podnikateľmi na Slovensku, zostavil ponukový katalóg slovenských výrobkov od súkromníkov i družstevných podnikov, ktorý rozoslal do tridsiatich štátov sveta. Ako zakladateľ spoločnosti sa v roku 1990, spolu so svojím obchodným partnerom, vybral na dlhšiu pracovnú cestu do Ameriky. Precestoval tisíce kilometrov, absolvoval desiatky mítingov s krajanmi, podnikateľmi, politikmi, vysvetľoval poslanie svojej spoločnosti a súčasne propagoval Slovensko. Odvážneho podnikateľa prijali i na pôde Kongresu a Senátu USA, rozhovor s ním uverejnili noviny New York Times i The Morning Call. Firma sa pomerne rýchlo uchytila na trhoch, v roku 1992 expandovala i do západnej Európy.
Nášho spolužiaka čakala ho úspešná kariéra, nebyť choroby, ktorá ho v marci 1993 položila na lôžko. Dostal mozgovú príhodu, ktorá mu náhle pretrhla všetky plány. Takmer mesiac bol v bezvedomí, balansoval na hranici života a smrti. Schudol dvadsaťpäť kíl, stal sa nepohyblivým, odkázaným vo všetkom na pomoc iných. Tri mesiace sa pohyboval iba na invalidnom vozíku. Nasledovali mesiace rehabilitačného cvičenia, potom vozík vystriedali barly a pevná vôľa mu pomohla postupne sa naučiť chodiť. Po mesiacoch a rokoch tvrdého cvičenia sa prinútil i pätnásťkrát denne vyjsť na siedme poschodie a späť. Vďaka svojej rodine, manželke Vierke a dcére Bibiane sa mu podarilo „vystrábiť“ z choroby. Začal sa venovať svojmu hobby, zberateľstvu umeleckých obrazov.
Od tejto udalosti uplynulo už dvadsať rokov. Zobrali sme fľašu modranského vína a traja spolužiaci, dnes už so šedivými vlasmi, sme Otta navštívili doma na sídlisku v Bratislave a pospomínali na študentské roky. Ako „hnojári“, absolventi súčasnej Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, sme v rozhovore venovali pozornosť aj nášmu poľnohospodárstvu, ktoré je v súčasnosti v „kóme“. Potravinová sebestačnosť Slovenska je už minulosťou, potravinové aféry na Slovensku, ale i v EÚ pravidelne mesačne ohrozujú zdravie našich obyvateľov. Musíme však dúfať, že pevná vôľa nášho spolužiaka Otta bude vzorom i pre naše ochromené poľnohospodárstvo a aj ono sa postupne „vystrábi“ zo svojej choroby. Uzdravenie agrorezortu je však beh na dlhé trate, niekedy trvá až desiatky rokov. Spomienky na mladosť sa silne prelínajú so súčasnosťou.
František Mach, Modra